Červená ryža: Superpotravina, ktorej účinky ťa rozhodne dostanú!

červená ryža

Červenú ryžu môžeme bezpochyby zaradiť medzi najexotickejšie druhy ryže (Oryza sativa). Predsa len sme zvyknutí skôr na ryžu bielej či béžovej farby. Ak sa táto obilnina objaví na tanieri v červenom prevedení, určite to vzbudí pozornosť. Červená ryža je navyše nielen vzhľadom zaujímavá, ale prekvapí vás aj svojimi blahodarnými účinkami na ľudský organizmus. 

V článku sa o nej dozviete všetky dôležité informácie, aj ako ju rýchlo a jednoducho pripraviť. Vedeli ste napríklad, že má vplyv na zníženie hladiny cholesterolu? Aké ďalšie má červená ryža účinky? A odkiaľ červená ryža pochádza? A čo je červená kvasnicová ryža? Viac v článku!

Odkiaľ červená ryža pochádza?

Červená ryža je bežnou súčasťou jedálnička najmä v oblasti Himalájí a južného Tibetu, v Bhutáne i južnej Indii. Ide o celozrnný druh ryže, ktorej domovskou krajinou je Thajsko. V súčasnej dobe sa pestuje aj na viacerých miestach v Európe, napríklad v Taliansku či Francúzsku.

Často ju považujú za exotického príbuzného čiernej ryže. Tento druh ryže (Oryza sativa) je charakteristický orieškovou chuťou a hrdzavočervenou farbou, ktorá je po uvarení ešte výraznejšia. Keďže sa táto obilnina nelúpe, zostáva jej i pomerne tuhá šupka, vďaka ktorej si zachováva pevnosť aj po dlhšom varení.

Kde zohnať červenú ryžu?

Po červenej ryži sa môžete poobzerať najmä vo väčších supermarketoch. Určite však na ňu natrafíte v predajniach, kde predávajú biopotraviny či potraviny pre zdravý životný štýl a taktiež na internete. Kúpa červenej ryže vás ale vyjde viac ako nákup bežných druhov. Za polkilové balenie tejto obilniny zaplatíte cez 3 eurá. Červená ryža v BIO kvalite je o niečo drahšia.    

Odporúčame: Tip na letnú dovolenku: Toto sú najkrajšie pláže Chorvátska!

účinky červenej ryže
Shutterstock®

Čo obsahuje červená ryža?

Červená ryža je nutrične veľmi bohatá. Keďže nebola zbavená šupiek, ani leštením pripravená o povrchovú vrstvu, obsahuje veľké množstvo minerálov, vitamínov a ďalších cenných látok. Červená ryža je dobrým zdrojom bielkovín, sacharidov i vlákniny.

Dokonca skrýva i väčší podiel nenasýtených mastných kyselín. Taktiež je nabitá množstvom dôležitých antioxidantov aj flavonoidov. Z minerálnych látok vám táto obilnina doplní hlavne železo, vápnik, zinok aj horčík. Červená ryža obsahuje vitamín E a D, riboflavín, niacín aj tiamín.

Aké má červená ryža účinky – zníženie hladiny cholesterolu aj podpora kostí

Červená ryža je dobre stráviteľná a nespôsobuje plynatosť, naopak výrazne zlepšuje proces trávenia. Taktiež má nízky glykemický index, čiže  je vhodná aj pre diabetikov. Rovnako napomáha znižovať vysoký krvný tlak i hladinu cholesterolu. Normálna hladina cholesterolu znižuje riziko pre kardiovaskulárne ochorenia. Ak vás trápia zvýšené hladiny cholesterolu, určite ju do jedálnička pridajte.

Vďaka obsahu cenných minerálov podporuje červená ryža taktiež dobrý stav kostí, zubov, nechtov, pokožky i vlasov. Predstavuje prevenciu pred artritídou aj osteoporózou. Červená ryža má dokonca schopnosť regulovať obsah vody v organizme.

Ako pripraviť červenú ryžu?

Pri príprave červenej ryže sa môžete držať návodu na obale. Pred varením ju nezabudnite dôkladne opláchnuť. Odporúča sa tiež nechať ju vo vode na nejaký čas odstáť. Vo všeobecnosti je vhodné variť červenú ryžu v pomere 1:2. To znamená, že jeden diel obilniny je potrebné zaliať približne dvomi dielmi vody.

Pridať môžeme trochu soli a olivového oleja. Následne ryžu varíme na mierom ohni, až kým sa väčšina vody neodparí. Zvyčajne to trvá okolo 40 minút, no niekedy je ju potrebné variť i dlhšie. Dôležité je, aby dostatočne zmäkla. Aj po uvarení je však príjemne chrumkavá.

Použitie červenej ryže

Použiť ju môžete ako ktorýkoľvek iný druh ryže. Použitie červenej ryže je podobné ako použitie klasickej bielej ryže. Hodí sa k tučným rybám, omáčkam i zeleninovým pokrmom. Môžete ju použiť ako prílohu k mäsu, no bezpochyby oživí i klasické rizoto. Skvelo sa však dopĺňa s jazmínovou ryžou. Tá je totiž po uvarení mäkká a lepkavá. Po skombinovaní s chrumkavou červenou ryžou vznikne naozaj jedinečná chuť.  

Pozri aj: Toto sú najčastejšie chyby pri meraní tlaku! Robíš ich aj ty?

príprava červenej ryže
Shutterstock®

Recept na šalát z červenej ryže

Ingrediencie: 

  • 250 g červenej ryže
  • 1 hrnček quinoy
  • soľ a mleté čierne korenie
  • sušený cesnak
  • 1 PL oleja
  • 1 PL arašidového masla
  • 2 kuracie prsia
  • 1 avokádo
  • 1 nožička stopkového zeleru
  • mikrobylinky 
  • 1 mrkva
  • šťava z 1/4 limetky

Postup: Červenú ryžu prepláchneme, zalejeme vodou v pomere 1:2 a uvaríme domäkka. Quinou prepláchneme pod vodou a uvaríme do mäkka podľa návodu na obale. Kuracie prsia si nakrájame na kocky a osmažíme ich z každej strany na troške oleja. Osolíme, okoreníme a pridáme aj sušený cesnak. 

Mäso podlejeme 2,5 dl vody a necháme povariť. Pridáme arašidové maslo a po zhustnutí odstavíme. Mrkvu si nastrúhame na tenké prúžky a zeler nakrájame na mesiačiky. Avokádo nakrájame na tenké prúžky. Uvarenú ryžu zmiešame s quinoou, pridáme zeleninu aj mäso s omáčkou. Premiešame a dochutíme šťavou z limetky. Pred podávaním môžeme posypať mikrobylinkami. 

Extra tip: Viete, čo je červená fermentovaná ryža?

A viete, čo je červená fermentovaná ryža? Červená fermentovaná ryža je tradičný produkt získavaný fermentáciou bielej ryže pomocou kvasinky Monascus purpureus. Tento proces spôsobuje, že ryža získa charakteristickú červenú farbu a vytvára množstvo bioaktívnych zlúčenín. Napríklad červená fermentovaná ryža obsahuje monakolín K. Monakolín K má chemickú štruktúru podobnú lovastatínu, používanému na znižovanie hladiny cholesterolu. 

Účinky červenej fermentovanej ryže

Aké sú výhody červenej fermentovanej ryže? Červená fermentovaná ryža (červená kvasnicová ryža) je bežnou súčasťou tradičnej čínskej medicíny a používa sa ako prírodný výživový doplnok na podporu kardiovaskulárneho zdravia. Účinky červenej fermentovanej ryže sú najmä spojené so znižovaním hladiny "zlého" LDL cholesterolu v krvi, čo môže pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení. Niektoré štúdie naznačujú, že môže tiež pomôcť zlepšiť celkový lipidový profil a podporiť zdravie ciev. 

Užívanie červenej fermentovanej ryže

Červená fermentovaná ryža sa najčastejšie užíva vo forme výživových doplnkov, ktoré obsahujú štandardizované množstvo monakolínu K, hlavnej aktívnej zložky zodpovednej za znižovanie hladiny cholesterolu. Zvyčajne sa odporúča užívať jednu až dve kapsuly denne, najlepšie počas jedla, aby sa zlepšila jej absorpcia a minimalizovali možné žalúdočné ťažkosti. Dávkovanie by však malo byť prispôsobené individuálnym potrebám a zdravotnému stavu, a preto je vhodné konzultovať užívanie s lekárom.

Avšak, podobne ako lieky na znižovanie cholesterolu, aj červená kvasnicová ryža môže mať vedľajšie účinky, ako sú svalové bolesti, poškodenie pečene alebo problémy s trávením. Preto by sa mala užívať s opatrnosťou, ideálne pod dohľadom lekára, najmä ak sa užívajú aj iné lieky.

Článok aktualizovaný 29.8.2024

Aktualizovaný článok: 29.08.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

04.07.2018 08:32

predpokladám že ju odstať v obchode s BIO potravinami....

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.