Zdravý životný štýl: Aké sú jeho hlavné piliere?

Rozhodli ste sa v novom roku pre zmenu k lepšiemu a v rámci toho začať žiť zdravo? Blahoželáme! Udržať si zdravý životný štýl však nemusí byť jednoduché. Chce to trochu sebazaprenia, trpezlivosti a, samozrejme, veľa snahy zmeniť svoje každodenné návyky. Ako na to, vám rady poradíme!

O čom vlastne je zdravý životný štýl? Jeho základnou myšlienkou je zaťažovať svoje telo čo najmenším množstvom toxínov, zaradiť na svoj jedálny lístok zdravé potraviny, podporovať svoju imunitu vitamínmi, minerálmi a všetkými potrebnými stopovými prvkami. Obranyschopnosť organizmu by ste mali podporovať aj vďaka pravidelnému pohybu, pobytu na čerstvom vzduchu a otužovaniu. Zdravý životný štýl je aj o psychike, ktorá keď je v harmónii, je to viditeľné aj na zdraví a kráse.

Odporúčame: Pestovanie pre zaneprázdnených: Zoznám sa s hydropóniou!

pitný režim

Zdroj: Shutterstock®

Vytvorte si zdravý jedálniček!

Na vašom novom jedálnom lístku, ale aj vo vašej chladničke,či špajze, by nemali chýbať tieto potraviny:

  • veľa zeleniny a ovocia – aspoň 5 porcií denne
  • mlieko a mliečne výrobky
  • mäso, ryby, vajcia – potraviny bohaté na bielkoviny
  • celozrnné potraviny, strukoviny – obsahujú veľa vlákniny
  • olivový olej
  • len minimum potravín, ktoré sú bohaté na cukry, tuky a soľ

Málo soli, veľa vody

Pozor na soľ! Denne by telo nemalo prijať viac ako 6 g soli, čo zodpovedá jednej čajovej lyžičke. Soľ je však súčasťou mnohých jedál (chlieb, cestoviny, mliečne výrobky, ale tiež sladkosti), preto je lepšie, ak pri varení solíte čo najmenej. Dochucujte koreninami, bylinkami alebo citrónom.

Nezabúdajte na vodu! Pitný režim je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Najlepšia je obyčajná pitná voda, pozor však na ovocné džúsy, ktoré obsahujú príliš veľa cukru.

preč s alkoholom

Zdroj: Shutterstock®

Preč s alkoholom aj cigaretami

Vyhnite sa alkoholu! Obsahuje iba prázdne kalórie a zároveň telo dehydruje. Nadmerné množstvo alkoholu vedie k nádorovým ochoreniam či poruchám mozgu. Ak sa alkoholickým drinkom na oslavách nevyhnete, kombinujte ich aspoň vždy s pohárom čistej vody.

Skoncujte s cigaretami! Fajčenie ovplyvňuje stratu vápnika v kostiach a zuboch, ale ak fajčíte počas tehotenstva, zvyšujete tiež riziko potratu či predčasného pôrodu. Cigarety tiež upchávajú cievy a zvyšujú riziko kardiovaskulárnych chorôb.

cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

Cvičte, ale aj oddychujte

Odporúča sa 30 – 60 minút športovej aktivity aspoň 3-krát týždenne. Výber je, samozrejme, len a len na vás, ideálne by bolo, ak by ste to striedali, napríklad beh, plávanie, zumba, fitko. Vďaka pravidelnému pohybu si nielenže vyformujete postavu, ale zároveň aj posilníte pľúca a činnosť srdca. Pohyb zároveň dodáva do tela endorfíny, teda hormóny šťastia, takže vplýva pozitívne aj na vašu psychiku.

Nezabúdajte ani na spánok! Spánok pôsobí blahodarne na fyzické aj psychické zdravie. Chce to kvalitný matrac, vhodnú teplotu v spálni a pravidelných 7 – 8 hodín spánku. Pred spaním sa neprepchávajte, izbu majte vždy vyvetranú a odstráňte z nej čo najviac elektrospotrebičov, vrátane televízie. Rozhodne si nenoste do postele prácu a ak máte problém so zaspávaním, dajte si pred tým relaxačný kúpeľ s prímesou upokojujúcej levandule.

K zdravému životnému štýlu patria aj pravidelné lekárske prehliadky. Nepodceňujte prevenciu!

12 komentárov
Eva Gergelová

Eva Gergelová

07.01.2014 00:35

zacala som zdravo, len neviem, ci budem mat taku pevnu volu vydrzat

Vaše meno:

zuzana Olexyová

zuzana Olexyová

07.01.2014 11:09

stále sú to novoročné predsavzatia,len ochotu a silu vytrvať v tom čo si zaumienime

Vaše meno:

miskasiska

miskasiska

07.01.2014 15:43

Dúfam, že sa konečne dokopem k nejakému pohybu a začnem cvičiť :-)

Vaše meno:

Mária

Mária

07.01.2014 17:29

Začiatok je ľahký, horšie je vydržať.

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

07.01.2014 21:21

Zdravý životný štýl, chcem urobiť niečo pre moje zdravie, pre mňa je zase ťažké začať...

Vaše meno:

Katarina Petrikova

Katarina Petrikova

08.01.2014 15:24

Chcem urobiť niečo pre moje zdravie,zacala som zdravo, drzim si prsty, aby som mala pevnu volu vydrzat....

Vaše meno:

Katarina Petrikova

Katarina Petrikova

08.01.2014 15:24

Chcem urobiť niečo pre moje zdravie,zacala som zdravo, drzim si prsty, aby som mala pevnu volu vydrzat....

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

14.01.2014 14:10

jabĺčok máme dosť z vlastnej úrody, takže idem si dať vitamíny... alebo že by som si dala odšťavené?

Vaše meno:

Emi

Emi

17.01.2014 19:18

Ja som si pred pár dňami po Vianociach vyskúšala akú silnú mám vôľu a skúsila týždňovú mrkvovú očistu (diétu) tela. Prvé dni boli ľahké pretože som nebola až tak hladná a aj receptov som mala dosť. Z mrkvy ako takej a čistej sa dá urobiť veľa ale neodporúčam držať také niečo viac ako týždeň.Každopádne by sme každý z nás mali aspoň raz za čas preventívne sledovať čo jeme a hlvne jesť zdravo aby sme sa tak aj cítili. Po diéte som sa cítila taká ľahká,no hned\' ked\' som zjedla niečo iné ako mrkvu bolo to inak. Takže pozor. Hlavne po Vianociach ked\' chcú všetci schudnúť do plaviek neradím,kritické diéty mesiac pred letom. Pomaličky a postupne sa treba začať o telo starať a do leta bude pomerne bez vysokej námahy fit :)

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

19.01.2014 10:05

Viem že keď chce niekdo zmeniť svoj životný štýl má tak urobiť hneď a nie to odkladať na zajtra, pozajtra a tak. Ja sa chystám tiež od nového roku ale keďže kôli vianočnému stromčeku sme museli rozobrať stacionárny bycikel nemala som kde cvičiť (ja viem ...dobrá výhovorka :-))no ale už ho mám znovu na mieste a tak od zajtra začínam. Budem sa byciklovať a ťažké večere nahradím zeleninovými šalátmi. Aj minulý rok to tak bolo a do leta som schudla pomali 8 kíl. Cítila som sa super. Každé ráno som pila pohár vody s citrónovou šťavou a tak isto aj večer pri byciklovaní. Mala som viac energie a vyslovene som sa na cvičenie tešila. No ale keď nastala jeseň pomali mi ubúdala chuť a vôla a potom nastal predvianočný zhon takže cvičenie a zdravé stravovanie išli bokom. Dúfam že keď teraz začnem vydržím to bez nejakých väčších prestávok čo najdlhšie, jasné že ideálne by to bolo na celý život. Tak mi držte palce a ja ich držím tiež všetkým čo chcú zmeniť svoj život k lepšiemu.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

25.01.2014 22:08

Pravidelne si odstavujem cviklu aj mrkvu,je to vyborny kokteil na zdravie

Vaše meno:

Ivana Goliašová

Ivana Goliašová

05.03.2014 13:44

Dodržujem už pomaly 3 roky, je to super. Človek si naň úplne zvykne a cíti sa skvele :).

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE