Ako si vybrať šaty podľa typu postavy? Poradíme strih pre každý typ postavy!

Dámske šaty sú univerzálnym kúskom oblečenia, ktorý dokáže vyjadriť osobnosť a štýl každej ženy. Od elegantných večerných šiat až po ležérne letné modely, existuje nespočetné množstvo štýlov, farieb a strihov, ktoré môžu vyhovovať každej príležitosti a postave. Šaty môžu byť navrhnuté tak, aby zdôraznili silné stránky postavy a skryli jej slabiny, čím poskytujú pocit sebadôvery a pohodlia.

Ako si vybrať šaty podľa typu postavy? Dnes vám povieme, aký strih sa hodí pre vašu postavu, aby ste na nej zakryli prípadné nedostatky. V tých správnych šatách totiž zažiari každá žena! A nezáleží pri tom, či ste bez kriviek, s väčšími ramenami alebo máte väčšie boky. Treba vybrať len ten správny strih!

 

Hľadáte dokonalé šaty, či už ide o spoločenské šaty, resp. plesové šaty, svadobné šaty, elegantné šaty alebo jarné šaty na bežné nosenie? Ako vyzerať v šatách dokonalo? Poradíme vám!

Ako zvoliť správne šaty k vášmu typu postavy?

1. Strih šiat pre veľmi štíhle ženy

Ak vášmu telu chýbajú krivky (obdĺžnikový tvar ženskej postavy) a máte nevýrazný pás aj boky a tiež menšie prsia, dodajte telu objem volánikmi, plnými rukávmi, vrstvenými šatami, horizontálnymi vzormi. Taktiež sú skvelé takzvané áčkové sukne, ktoré vytvoria líniu presýpacích hodín. A-liniový strih je univerzálne lichotivý a môže pridať objem okolo bokov a dolnej časti tela, čím vytvára peknú siluetu. Tento strih je vhodný pre akúkoľvek príležitosť.

Dobrou voľbou sú aj zavinovacie šaty. Zavinovacie šaty sú skvelé na zdôraznenie alebo vytvorenie ilúzie väčšieho pásu a pridajú objem v oblasti hrudníka a bokov, čo môže byť pre štíhle ženy veľmi lichotivé.

Šaty s detailmi, ako sú objemné rukávy, volány, alebo riasenie, môžu pridať objem a zaujímavosť na hornú polovicu tela a vyvážiť štíhlu postavu.

Pozri aj: Rastliny vhodné pre domácich miláčikov: Tieto im určite neuškodia!

šaty pre plnoštíhle

Zdroj: Shutterstock®

2. Dokonalé šaty pre plus size

Ženy s plnšími krivkami by sa rozhodne nemali báť ukázať trocha kože. Dobre padnúce šaty vyzerajú lepšie ako neforemné vrecia, ktoré ich zahaľujú od hlavy až po päty. Navyše im pridávajú na váhe.

Telesné typy s plnšími krivkami sa môžu poobzerať po šatách s empírovým pásom. Šaty s empírovým pásom, ktorý začína tesne pod prsiami, môžu krásne zvýrazniť najužšiu časť tela a opticky predĺžiť postavu. Tento strih je ideálny aj pre ženy, ktoré majú veľké prsia. Zároveň skvele zakryje bruško.

Šaty s V-výstrihom môžu opticky zoštíhliť postavu a zároveň pekne zvýrazniť dekolt. Ide o vynikajúcu voľbu pre ženy s väčším poprsím, pretože tento strih pomáha vyvážiť proporcie postavy. Tmavé farby prirodzene zoštíhľujú, zatiaľ čo jednofarebné šaty vytvárajú plynulú a nepretržitú líniu, ktorá môže vizuálne predĺžiť a zoštíhliť postavu.

3. Strih šiat vhodný pre silné či ochabnuté ramená

Aby nevyzerali ešte viac mohutnejšie, prekryte ich len jemnou látkou. Vhodné je riešenie, kedy sú použité priesvitné rukávy. Je to skvelý spôsob, ako vyzerať dobre a mať pritom schované ramená. Skvelou voľbou sú aj šaty s raglánovými rukávmi.

Raglánové rukávy začínajú pri krku a vedú diagonálne k podpazuší, čo môže pomôcť zmierniť vizuálny dojem širokých ramien a pridať jemné krivky. Tiež sú vhodné voľné a zvonové rukávy. Voľné alebo zvonové rukávy môžu pridať pohyb a eleganciu šatám, zatiaľ čo zároveň zakrývajú silnejšie ramená a poskytujú väčšiu slobodu pohybu.

4. Šaty pre nízku postavu

Aké šaty by mala voliť nízka postava, aby ju šaty opticky ešte nezmenšili? Najlepšie sú čisté, jednoduché línie, ktoré dobre padnú. Súvislé šaty bez predelov. Vyvarujte sa nadýchaným rukávom, veľkým mašliam a iným veľkým ozdobám.

Jednofarebné šaty bez prerušujúcich vzorov alebo pruhov môžu vytvoriť nepretržitú vertikálnu líniu, ktorá vizuálne predĺži vašu postavu. Tmavšie farby sú obzvlášť efektívne pri zoštíhlení siluety.

Mini šaty, resp. krátke šaty, ktoré odhaľujú viac nôh, môžu tiež opticky predĺžiť postavu. Vyberajte štýly, ktoré siahajú k stredu stehna alebo sú ešte kratšie, aby ste maximalizovali tento efekt. Empírový strih s pásom umiestneným tesne pod prsami môže vizuálne predĺžiť nohy a zároveň vytvoriť ilúziu vyššej postavy. Tento štýl je elegantný a vhodný pre rôzne príležitosti. Vhodné sú aj puzdrové šaty.

Odporúčame: Vieš, čo je amchoor? Zisti, na čo je dobrý mangový prášok!

asymetrické šaty

Zdroj: Shutterstock®

5. Správne šaty pre široké ramená

Nemusíte ich zakrývať. Pre vás sú vhodné šaty s asymetrickým topom. Ideálne sú šaty s jedným ramienkom. Žiadne nazberané rukávy alebo objemný, riasený či vrstvený top. V-výstrihy prirodzene vedú pohľad smerom dole a opticky zúžia oblasť ramien. Je to skvelý spôsob, ako zvýrazniť dekolt a odvrátiť pozornosť od širších ramien.

6. Typ postavy – širší pás

Ženy s postavou typu jablko majú štíhle boky a nohy a širší neforemný pás. Pohrajte sa s pásovou líniou, ktorú zdvihnite alebo znížte. Vyberte si teda šaty so zníženým pásom alebo šaty s vysokým pásom. Prípadne šaty, kde nie je pás viditeľný.

A čo tak zavinovacie šaty? Zavinovacie šaty umožňujú prispôsobiť si obvod pása a súčasne zvýrazniť krivky. Sú ideálne na vytvorenie vyváženej siluety a môžu byť veľmi lichotivé pre postavy so širším pásom.

Šaty s detailmi na ramenách alebo rukávoch, ako sú napríklad volány alebo zvonové rukávy, môžu pridať vizuálnu rovnováhu postave a odviesť pozornosť od širšieho pása. A nezabúdajme na opasky! Jemný opasok tesne pod prsaami môže pomôcť vytvoriť ilúziu vyššieho a užšieho pása.

Odporúčame: Prečo dať avokádo do mrazničky? Už nikdy ho nebudeš skladovať inak

šaty bez ramienok

Zdroj: Shutterstock®

7. Typ postavy – širšie boky

Ženy s postavou typu hrušky majú štíhly pás a širšie boky, niekedy aj menšie prsia. Zvoľte preto také šaty, ktoré by skryli vaše boky, ale zároveň zvýraznili váš pás. Sukňová časť vašich šiat by mala byť rozšírená, vrchný diel šiat by mal kopírovať vašu postavu, aby zvýraznil vašu štíhlosť. Ženám s týmto typom postavy lichotia šaty bez ramienok.

Šaty by mali pútať pozornosť svojou vrchnou časťou - či už zaujímavým riešením, použitým materiálom alebo zdobením. Dobrou voľbou sú aj maxi šaty, resp. dlhé šaty. Maxi šaty, ktoré plynule padajú od pása nadol, môžu byť lichotivé pre ženy so širšími bokmi, teda ženy, ktoré majú hruškovitý tvar.

Pozri aj: Pavlovovej torta s mascarpone: Napeč ako ozajstná cukrárka!

Článok aktualizovaný 27.3.2024

9 komentárov
Dorotka Fuchsová

Dorotka Fuchsová

25.08.2014 19:15

Veľmi pekné čierne krátke šaty.

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

02.09.2014 16:08

moc pěkné já bych si určitě vybrala

Vaše meno:

ľubka Olexyová

ľubka Olexyová

04.09.2014 11:28

dávam prednosť malým čiernym šatám na jedno rameno s neviditeľným pásom

Vaše meno:

Gabriela Diheneščíková

Gabriela Diheneščíková

22.09.2014 14:46

Krátke čierne šaty sa hodia takmer na každú príležitosť, určite treba mať aspoň 1 také v skrini :)

Vaše meno:

Martina Putoráková

Martina Putoráková

09.11.2014 21:58

Kazda zena by mala mat vo svojom satniku "male cierne"

Vaše meno:

Soňa Kollárová

Soňa Kollárová

26.01.2018 13:56

Výborný článok. Pomohol.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

22.03.2018 13:29

Pekné kúsky a skvelá inšpirácia

Vaše meno:

Tatiana

Tatiana

25.03.2018 16:02

vždy sa mi veľmi páčili a doteraz obdivujem šaty bez ramienok, alebo asymetrické s jedným ramienkom, ale nikdy som nenašla odvahu si také obliecť, aj na týchto fotografiách sú prekrásne

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

08.11.2021 18:45

šaty nosím minimálne, radšej mám viacdielne oblečenie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE