Tradičné francúzske Crème brûlée s chrumkavou krustou na vrchu

Francúzsky dezert, ktorý sa na prvý pohľad môže zdať až príliš komplikovaný, no opak je pravdou. Jeho príprava je veľmi jednoduchá a nezaberie vám viac ako hodinu času. Ide o smotanový dezert s chutnou cukrovou krustou na vrchu, ktorá mu dodáva lahodnú chuť a zaujímavý vzhľad. Najlepšie je, keď krustu (karamel) prelomíte, zmiešate so smotanovým krémom a vložíte do úst – hotové nebíčko v ústach!

Tento dezert je ideálne pripraviť vtedy, keď sa vám zvýšili žĺtky a vy neviete, čo s nimi. Vedzte, že týmto dezertom nepohrdne nik a dokonca ani ten najväčší kritik vo vašej rodine. Zaobstarajte si originál nádobky na tento dezert alebo iné, ktoré je možné použiť do rúry. Poďme si teda spolu spraviť tento tradičný francúzsky dezert.

francúzsky dezert

Zdroj: Shutterstock®

Na Crème brûlée budete potrebovať (4 porcie):

  • 4 žĺtky
  • 400 ml 33 % smotany
  • 50 g kryštálového cukru
  • 1 vanilkový struk alebo 2 lyžičky vanilkového extraktu
  • cukor na posypanie

Rúru si predhrejeme na 170 °C. Do hrnca nalejeme smotanu, do ktorej pridáme semiačka z vanilkového struku, no ak sa rozhodnete pre vanilkový extrakt, tak ten sa pridáva až do vymiešanej zmesi. Smotanu teda dajte ohriať, avšak pozor, nemala by vrieť. Žĺtky zmiešajte s cukrom a vymiešajte. Následne pridajte vanilkový extrakt (ak ste nesiahli po vanilkovom struku) a zmes vymiešajte. Vymiešanú zmes prelejte do mištičiek na pečenie, poprípade do jednej väčšej misky. Medzitým si dajte do rýchlovarnej kanvice zovrieť vodu. Misky poukladajte do vyššieho plechu a zalejte vodou – pozor, tá sa nesmie dostať do mištičiek! Plech následne vložte do rúry a Crème brûlée pečte približne 35 – 40 minút. Po upečení nechajte dezert vychladnúť a po vychladnutí sa pustite do tvorby krusty. Tú vytvoríte tak, že povrch posypete kryštálovým cukrom a pomocou flambovacej pištole ho skaramelizujete. Ak nemáte pištoľ, tak alternatívou je zapečenie pod grilom – nastavte grilovanie a šupnite do rúry. Prajeme príjemné maškrtenie!

7 komentárov
Lucia Valková

Lucia Valková

28.04.2021 05:32

Tak toto je lahôdka..

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

28.04.2021 07:28

Výborný dezert!

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

28.04.2021 12:04

Mňam mňam

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

28.04.2021 13:02

chutný dezert

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

28.04.2021 19:00

ešte som ho nerobila, treba to napraviť

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

29.04.2021 12:52

Ešte som ho nejedol

Vaše meno:

Ľudka Uličná

Ľudka Uličná

29.04.2021 23:16

vyzerá dobre

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE