Piňa Colada či Hugo? Vieš, ako vznikli názvy populárnych cocktailov?

Umenie miešaných drinkov nie je ukryté iba v mixovaní ingrediencií. Rovnako dôležitou súčasťou je názov, ktorým nápoje rozprávajú svoj príbeh.

 

Existujú zvláštne cocktaily ako napríklad Voodoo či Short Trip to Hell (v preklade Krátky výlet do pekla).

 

Vedeli ste však, ako vznikali aj oveľa tradičnejšie názvy ako Piňa Colada alebo Hugo?

 

Keď tvorí náhoda

Hotel Caribe Hilton v San Juan ponúkal počas 50. rokov minulého storočia svojim hosťom bezplatný uvítací drink Coco – Loco, ktorý pozostával z kokosového džúsu, rumu a kokosovej smotany. Miešal ho barman Ricardo Gracia, ktorý namiesto pohára spravidla používal kokosovú škrupinu.

 

Jedného dňa však na hoteli už nebolo viac kokosov, a teda i „nádob“ na podávanie cocktailu. Obyčajný pohár bol pre barmana neprípustný, preto hľadal kompromis. V hoteli boli veľké zásoby ananásu, a tak sa nakoniec rozhodol, že nápoj naservíruje vo vnútri tohto ovocia.

 

Gracia postupne začal s novým nápojom experimentovať a aj s jeho novým názvom. Cocktail neskôr pripravoval už v šejkri spolu s ľadom a nazýval ho Piňa Colada – v doslovnom preklade „vytlačený ananás“. Drink sa dá pripraviť taktiež v kombinácii so sektom Hubert, ktorý ho navyše doplní osviežujúcimi bublinkami.

 

Pozri aj: Joga pre telo aj myseľ: Ako na nás vplýva tento druh cvičenia?

Piňa Colada

Zdroj: Shutterstock®

 Ingrediencie:

 • 4 cl biely rum
 • 10 cl ananásový džús
 • 2 cl piňa colada sirup
 • Hubert Grand blanc
 • dekorácia: karambola

 

Cocktailový pohár naplníme ľadom, do šejkra dáme 4 cl bieleho rumu, ananásový džús, piňa colada sirup, doplníme ľad a vymiešame. Pripravený cocktailový základ nalejeme na kocky ľadu v pohári a dolejeme Hubert Grand blanc. Na ozdobu odporúčame karambolu.

Svieži cocktail z Álp

Dobré drinky nepochádzajú iba spoza veľkej mláky. Dôkazom je cocktail nazývaný Hugo, ktorý prednedávnom oslávil svoje desiate výročie. Vznikol v talianskej oblasti Alto-Adige, ktorá je známa bohatou úrodou byliniek. Patrí medzi ne napríklad aj mäta – jedna zo základných ingrediencií Huga.

 

Cocktail si ľudia okamžite obľúbili. Rýchlo sa preto rozšíril aj do ďalších alpských miest vrátane Švajčiarska, Rakúska či Nemecka, odkiaľ pochádza jeho názov. Hugo je odvodený od staronemeckého slova „hugu“, čo v preklade znamená myseľ, srdce alebo duša.

 Ingrediencie:

 • 3 cl bazový sirup
 • drvený ľad
 • mäta
 • Hubert de Luxe
 • sóda

 

Do podávacieho pohára nalejeme bazový sirup, pridáme drvený ľad a mätu. Dolievame Hubert de Luxe a sódu. Premiešame barmanskou lyžicou.

French 75

Zdroj: Shutterstock®

Francúzska klasika

Povráva sa, že britskí vojaci počas druhej svetovej vojny veľmi radi kombinovali sekt s ginom, cukrom a citrónovou šťavou. Často ale na bojovom poli nemali šálky ani poháre, a nápoj si preto miešali do použitých nábojov francúzskeho protitankového dela. Oficiálny názov zbrane je French 75, po ktorom zostal pomenovaný aj samotný drink.

 

Napriek mnohým paradoxom, s ktorými sa tento príbeh viaže, je drink naozajstnou francúzskou klasikou. Jeho sviežu chuť totiž poznáme už viac ako sto rokov. Drink chutí ešte lepšie s ružovým Hubertom, ktorý mu dodá šťavu, ale i výnimočnú farbu.

 Ingrediencie:

 • 1 cl Gin
 • 2 cl Limetový sirup
 • 7 cl Hubert rosé
 • podávací pohár: cocktailová miska
 • dekorácia: špirála z citrónovej kôry a rez jahody

 

Do podávacieho pohára nalejeme gin, limetový sirup a šumivé víno Hubert rosé. Premiešame miešacou lyžicou, dekorujeme špirálou z citrónovej kôry a rezu jahody.

11 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

25.10.2017 07:58

zasa som sa niečo dozvedela

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

25.10.2017 09:45

obdivujem šikovnosť barmanov... so šejkrom a s pohármi v ruke pracujú doslova akrobaticky... základom chutného kokteilu je ľad.... bez neho kokteil nie je kokteilom .... stačí si už len vybrať ten správny...

Vaše meno:

benynka

benynka

25.10.2017 10:13

Piňa colada sme vo veľkom pili na Kube a za 2 týždne som 2 kg pribrala

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

25.10.2017 11:21

miešané drinky a vyhrievanie sa na letnej teraske - ideálna kombinácia

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

25.10.2017 14:09

zaujímavé, toto som nevedela a veru niektorí barmani sú ako akrobati,človek žasne čo dokážu

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

25.10.2017 22:32

Priznám sa- ešte nikdy som neskúšala žiadny miešaný drink...ale musím uznať, že už len pohľad na farebný ozdobený pohár vyzerá moc lákavo:)

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

26.10.2017 19:37

mám rada drinky, hlavne v lete

Vaše meno:

Peter Gavlas

Peter Gavlas

28.10.2017 21:21

A teraz aký budem múdry :)

Vaše meno:

Marcel Maňák

Marcel Maňák

28.10.2017 21:32

Zaujímavé, dal by som si :)

Vaše meno:

rudolf pothe

rudolf pothe

10.11.2017 19:05

vyzerajú chutne!

Vaše meno:

janko komada

janko komada

19.12.2017 14:57

rád som si prečítal

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE