Dôležité prvé kroky: Vieš, ako vybrať topánky pre dieťa?

A je to tu! Vaše dieťa už potrebuje prvé naozajstné topánky. Ich správny výber je veľmi dôležitý. Ak zvolíte dobre, uľahčíte svojmu drobcovi prvé kroky a podporíte správny vývoj. No pri nesprávnej voľbe hrozí možnosť zdeformovania nôh, keďže kosti sú u malých detí ešte mäkké a chrupavkovité. Kedy vlastne zadovážiť potomkovi prvé topánky a ako ich správne vybrať, o tom si prečítajte ďalej v článku.

Krehká detská nôžka

Možno sa rozplývate nad krásnymi farebnými a dizajnovými topánočkami, ktoré ponúka trh. No skôr ako na estetickú funkciu treba dbať na to, aby topánky dieťatku naozaj dobre sedeli. Je to mimoriadne dôležité, preto to berte ako vašu prioritu pri výbere topánok. Alarmujúcou je totiž informácia, že 99 % detí sa rodí so zdravými nohami, no až jedna tretina z nich nastupujúca do prvého ročníka má už nohy poškodené, a to v dôsledku nosenia nevhodnej obuvi. Deformácia nôh vzniká predovšetkým dlhodobým nosením krátkej obuvi.

Pozri aj: Prvá pomoc pri opuchnutých nohách: Čo vám takmer okamžite pomôže?

ako vybrať správne topánky pre dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Kedy zadovážiť prvú obuv?

Prvé naozajstné topánky sa odporúčajú zaobstarať až v čase, keď je dieťa schopné samostatnej chôdze. Dovtedy úplne postačia ponožky, „capačky“ a v prípade chladného počasia do kočíka čižmičky bez podrážky s termoizolačnou schopnosťou.

Čoho sa držať pri výbere topánok?

V prvom rade by ste sa mali pri výbere topánok pre dieťatko zamerať na to, aby správne kopírovali tvar chodidiel a tiež by nemali dieťa obmedzovať pri chôdzi. Pre najmenšie deti je vhodná najmä nízka členková obuv, či už na šnurovanie alebo suchý zips. Suchý zips je okrem iného skvelý v čase, keď učíte dieťa obúvať sa samostatne. Pri výbere tiež berte ohľad na váhu topánok, pričom platí, že čím ľahšie, tým lepšie.

Okrem toho, že majú byť topánočky pre dieťa ľahké, mali by byť na niektorých miestach dostatočne pevné a na niektorých zas ohybné. Chodidlo treba fixovať tak, aby nedošlo k bočným pohybom, avšak podrážka by mala mať dostatočnú pružnosť.

prvé topánky

Zdroj: Shutterstock®

Správna veľkosť

Ako viete, malá topánka je pre detskú nôžku pohromou a dokáže ju zdeformovať, no ak vyberiete príliš veľkú, tiež je tu prítomné riziko. Dochádzať môže k posunom nohy v topánke, čo je nebezpečné nielen pre zdravie detskej nôžky, ale aj z hľadiska stability.

Pokiaľ si pri výbere nie ste istí, môžete si urobiť maketu detského chodidla na tvrdý papier, to by vám malo pomôcť. Zároveň myslite na to, že správne sediaca obuv pre dieťa má mať tzv. nadmerok, čo je voľný priestor nachádzajúci sa medzi prstami a špičkou topánky. Správne by mal mať nadmerok od 1,2 do 1,5 cm.

prvé topánky pre dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Čomu sa vyhnúť?

V každom prípade by ste mali uprednostniť priamu kúpu topánok, aby sa v nich mohlo dieťa aj reálne poprechádzať a vy ste uvideli prípadné nedostatky. Dávajte si pozor aj na stielku topánky, ktorá by mala byť savá. Deťom sa nôžky potia viac ako dospelým, preto radšej zabudnite na umelé materiály a vyberajte z tých prírodných a priedušných.

Na záver ešte jedna dôležitá informácia, keďže na to rodičia často pozabudnú. Detská noha rastie pomerne rýchlo, preto pravidelne kontrolujte, či už nie sú topánky malé. U tých najmenších sa to odporúča robiť raz mesačne a u väčších detí aspoň raz za dva mesiace.

Vybrali sme: Kritické roky v manželstve: Vieš, ktoré to sú a čo prinášajú?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE