Vyberavosť v jedle u detí: Čo s ňou robiť podľa nových štúdií?

Rola rodiča nie je vôbec jednoduchá, čo asi potvrdí každý jeden rodič, a tiež potvrdí aj to, že rodičovstvo prináša nové výzvy každý jeden deň. Vyberavosť v jedle u detí je určite jednou z nich. Ani vaše dieťa nezje všetko, čo sa doma uvarí a vy si to dávate za vinu? Práve vyberavými deťmi sa zaoberala nová štúdia. 

Nútiť či nie?

Hneď prvý konflikt pri vyberavom dieťati nastáva, keď sa ako rodičia rozhodujeme či dieťa do jedla nútiť alebo nie. Mnohí z nás sa prikláňajú skôr k možnosti nútiť, pretože sa bojíme o jeho všeobecné zdravie a o to, či sa bude naša ratolesť správne vyvíjať. Podľa danej štúdie sa však o vývoj a zdravie dieťaťa v súvislosti s jeho vyberavosťou v jedle obávať nemusíme. Záver štúdie totiž hovorí, že žiadne z pozorovaných vyberavých detí nebolo významne podvýživené a nechýbali im ani dôležité živiny. Aj preto je rozhodne lepšie deti do jedenia nenútiť a ísť na to skôr inými metódami – v žiadnom prípade sa však neukláňajte k praktikám, ako je trestanie detí.

Inšpiruj sa: Pozor na vážny zdravotný problém! Aké sú prejavy podvýživy?

prečo dieťa nechce jesť

Zdroj: Shutterstock®

Varenie zábavou

Odborníci sa zhodujú na tom, že nútiť dieťa do jedla je kontraproduktívne. Môže sa totiž stať, že dieťa bude dané jedlo odmietať ešte viac a dokonca sa to môže podpísať aj na jeho psychickom zdraví, pretože sa skôr či neskôr dostaví trauma. Aj preto by ste mali ísť na vyberavé dieťa skôr pozitívne a skúsiť ho napríklad viac zapájať do prípravy jedla z čerstvých potravín a brať ho do obchodu. Spravte z toho zábavu a dovoľte mu, aby si zeleninu či ovocie, z ktorého budete neskôr jedlo pripravovať, vybralo samo. Pomôcť by mohli aj zmeny v servírovaní. Namiesto toho, aby ste dieťatku naložili na tanier porciu toho, čo naozaj nemusí, jedlá predostrite na stred stola a nechajte ho vybrať si.

ako prinútiť dieťa jesť

Zdroj: Shutterstock®

Chce to trpezlivosť

Vyberavosť v jedle je často niečo, čo sa odučiť nedá a býva charakteristickou črtou dieťaťa často i niekoľko rokov. Ak ste sa ako rodič s ňou rozhodli bojovať, nikdy do toho nechoďte s vidinou okamžitého úspechu. Je to boj na (veľmi) dlhé lakte a chce to hlavne dávku trpezlivosti. Naučte sa tiež zvládať svoju frustráciu, pretože tú na vás vyberavé dieťa spozorovať naozaj nesmie – deti kopírujú naše správanie, čo by mohlo skončiť veľmi zle. Namiesto negatívnych pocitov a znechutenia z náročnej úlohy, ktorú máte pred sebou, sa skôr snažte jedlo ako také a jeho prípravu obrátiť na zábavu a pripravujte s dieťatkom kreatívne jedlá. Treba však mať na pamäti, že na deti univerzálny meter neexistuje a situácie a reakcie sa budú od dieťaťa k dieťaťu líšiť.

A dobrá rada na záver? Neobviňujte sa a ani nikoho iného. Vyberavosť v jedle je niečo, čo síce deti môžu odpozorovať od rodičov, no môže mať aj mnoho ďalších, často i nevysvetliteľných príčin. Aj preto by spoločnosť podľa odborníkov nemala na súčasných rodičov vyvíjať taký veľký tlak.

Odporúčame: TOP športové aktivity pre deti: Koľko sa majú hýbať podľa expertov?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE