Dlhá cesta obrúčok a zásnubných prsteňov: Kam siaha ich história?

Napadlo vám niekedy pri pohľade na vašu svadobnú obrúčku či snubný prsteň, od akých čias sú tieto skvosty ozdobou našich rúk? Ako kedysi snubné prstienky a obrúčky vyzerali? Odpovede na obe otázky nájdete o pár riadkov nižšie. Svadobná obrúčka, ale i zásnubný prstienok sú v mnohých krajinách symbolom lásky, ale aj istého záväzku voči tomu, ktorý nám ho daroval. Vyjadrujeme ním partnerovi svoju lásku, úctu a vernosť.

Odporúčame: Svadba v ľudovom štýle: Láka aj teba? Inšpiruj sa!

história obrúčok

Zdroj: Shutterstock®

Prvé obrúčky boli z rastlín

Je samozrejmé, že tak ako všetko ostatné, sa i prstienky a obrúčky pomaly vyvíjali a zdokonaľovali. Prvé svadobné obrúčky si vytvárali práve Egypťania a nemali dlhú výdrž. Boli totiž z rôznych rastlín či rákosia. Už v tomto období nosili zaľúbenci prstienky na prostredníku ľavej ruky, nakoľko verili, že prstenníkom ľavej ruky prechádza žila, ktorá sa spája priamo so srdcom.

Odporúčame: Svadba na pieskovej pláži: Ako na to? A na čo si dať pozor?

svadobné prstene

Zdroj: Shutterstock®

Prstienky svoj výzor rokmi menili a za ten čas sa vystriedali mnohé materiály. Koža, slonovina či iný odolný materiál. Neskôr Rimania začali vyrábať železné prstene, ktoré však po čase skorodovali. Každý národ bral svadobnú obrúčku inak. Rimania ju považovali za symbol majetku. Ázijčania brali svadobné obrúčky komplexnejšie a zabezpečovali si ňou akúsi ,,kontrolu“ nad svojimi partnerkami v čase, keď boli mimo domova. V prípade, že si manželka prsteň sňala, ten sa rozpadol a podvedený manžel mal dôkaz o nevere.  Američania v istej dobe ani svadobné obrúčky nepoužívali, dospeli k tomu až oveľa neskôr. 

Pozri aj: Romantická svadba na pláži: Aké svadobné šaty si na ňu obliecť?

prstene manželov

Zdroj: Shutterstock®

Zásnubný prsteň ako povinnosť

Tento príkaz bol na základe dekrétu vydaný v roku 860 n.l. pápežom Mikulášom I., ako zámer o uskutočnení blížiaceho sa svadobného aktu. Kým svadobné obrúčky začali ako prví používať Egypťania, snubné prstienky sa začali objavovať u Grékov. Zaujímavosťou však bolo, že tento prstienok nemusel znamenať iba ponuku manželstva, ale i znak priateľstva a úcty.

Pozri aj: Svadba ako z rozprávky? Zaobstaraj si svadobný koč!

zásnubné prstene

Zdroj: Shutterstock®

Zásnubné prstene však prešli siahodlhú históriu a prežili mnoho neľahkých období. Výrazný rozmach snubných prsteňov bol zaznamenaný v období 14. až 15. storočia, kedy ich s obľubou na svojich prstoch nosili členovia významných rodín. Tak či onak, cesta zásnubných prstienkov i svadobných obrúčok bola dlhá a za to obdobie sa vystriedalo pri ich výrobe mnoho materiálov. Oba prstienky však zotrvali a láska sa nimi môže vyjadrovať i naďalej.

Pozri aj: Svadba na dennom poriadku: Ktoré celebrity sa viackrát vydali a oženili?

4 komentárov
Jana Komadová

Jana Komadová

13.01.2014 18:12

jéééj aj som si myslela že egypťania tak to je už riadne dlho a stále sa nosia, pekný a zaujimavý článok

Vaše meno:

Dominika Sedliaková

Dominika Sedliaková

11.03.2014 18:19

zaujímavý článok! :)

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

16.05.2016 11:53

to som ani nevedela

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

18.04.2021 06:24

Zase som sa dozvedela niečo nové :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE