Svadobné holuby – symbolika i tradícia

Budúci mladomanželia túžia po tom, aby ich veľký svadobný deň bol výnimočný. Svadba je totiž radostná udalosť, s ktorou sa spája i mnoho symbolík. Jednou z nich je vypúšťanie holúbkov v svadobný deň. V tomto článku si preto povieme o tejto milej tradícii čosi viac.

Odporúčame: Zásnubné prstene na rok 2020: Trendy, ktorým sa nedá odolať

púšťanie holubice

Zdroj: Shutterstock®

Čo symbolizuje vypúšťanie holúbkov?

Holúbky sú viac než len milé hrkútajúce stvorenia. Už od nepamäti sú biele holuby považované za symbol vernosti, lásky, ale i za symbol čistoty, nevinnosti a pokoja. Zaujímavosťou môže byť fakt, že táto prekrásna svadobná tradícia siaha až do stredovekého obdobia, v ktorom má svoje korene. Biele holubice sú známe tým, že si hľadajú partnera a keď si ho nájdu,  zostávajú mu verné po celý svoj život. Ako bolo spomínané vyššie, holuby symbolizujú vernosť a lásku, a preto mnohé svadobné páry túžia vypustiť, respektíve nechať vyletieť biele holuby vo svoj veľký deň i zo svojich rúk. 

svadobné tradície

Zdroj: Shutterstock®

Biele holúbky sa najčastejšie vypúšťajú po svadobnom obrade, teda tesne predtým, než mladomanželia začnú prijímať gratulácie od svadobčanov. Pred týmto aktom sa väčšinou priblíži príhovorom symbolika tohto čarovného zvyku a následne sa holúbky podajú do rúk novomanželom. V prípade, že ide o kŕdeľ holubov (všetko záleží na želaní manželov), holúbkovia sa vypúšťajú z klietky, spolu so spoločnými tajnými prianiami mladomanželov. 

Isto si kladiete otázku, ako holúbky nájdu cestu späť k svojim majiteľom. Holuby majú silný orientačný zmysel, na ktorý využívajú najmä magnetické pole Zeme. Navyše cvičené holuby sú verné stvorenia, a preto sa vždy rady vrátia k tomu, kto sa o nich stará. 

holubičky

Zdroj: Shutterstock®

Ak plánujete svadbu a túžite po jedinečnosti a výnimočnosti svadobného dňa, dopomôcť si môžete i touto čarovnou a zaručene jedinečnou svadobnou symbolikou, ktorá pobudne v mysliach mladomanželov po celý život. 

Otázka pre vás: Páči sa vám takáto svadobná tradícia, respektíve chceli by ste ju absolvovať? 

4 komentárov
Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

06.01.2014 14:12

Velmi pekná tradícia, len možno by si potom mali občas pripomenút :\"Biele holubice sú známe tým, že si hľadajú partnera a keď si ho nájdu, zostávajú mu verné po celý svoj život\".

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

13.01.2014 20:07

tak to je krásna tradícia len škoda že sa u nás na ňu akosi pozabudlo a mali by nám stále pripomínať vernosť a lásku

Vaše meno:

Antónia Bačová

Antónia Bačová

04.02.2014 14:32

Je to krásna tradícia, práve pripravujeme svadbu a určite máme v pláne aj biele holubice. Bude to nezapomenuteľný zážitok hlavne pre novomanželov.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

18.04.2021 06:22

Pekné, aj keď na Slovensku nie až tak rozšírené.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE