Dovolenka na severe: Oddych v krajinách najšťastnejších ľudí na svete

Ak nemáte veľmi v obľube tropické horúčavy, nerady sa vyvaľujete na pláži, cez leto je pre vás najlepšie navštíviť miesta, kde sú teploty také akurátne. Môžete sa vybrať do našich veľhôr, alebo pri troche našetrených peňazí poputovať ešte ďalej na sever. Do svojej GPS si navoľte jasný cieľ – Škandinávia a verte tomu, že keď raz začnete objavovať jej krásy bude vás lákať stále viac.

Najprv trošku z geografie. Ak nepatrí medzi vaše najsilnejšie stránky, Škandináviu hľadajte na severe Európy. Je to najväčší európsky poloostrov v tejto časti, pričom sa nachádza hneď medzi štyrmi morami (Barentsovo, Severné, Nórske a Baltské). Ide síce o chladnejšie moria, no ich priaznivý vplyv vytvárajúci prímorské ovzdušie je nespochybniteľný. To, že ste v krajinách s toľkými moriami, spoznáte raz dva aj na kuchyni. Pripravte sa na množstvo rýb a kadejakých morských špecialít. V Škandinávii môžete navštíviť až päticu krajín. Predovšetkým je to Dánsko, Švédsko a Nórsko, niektorí tu zaraďujú aj Fínsko a Island.

Odporúčame prečítať: Grécke ostrovy  - kam na dovolenku?

krajiny Škandinávie

Zdroj: Shutterstock®

krásy Nórska

Zdroj: Shutterstock®

kde dovolenkovať

Zdroj: Shutterstock®

Za hlavné mesto Škandinávie môžeme pokojne považovať švédsky Štokholm. K videniu je tu toho naozaj až až, určite vám odporúčame Staré mesto s množstvom historických uličiek, domčekov, budov. Z nich by vašej pozornosti určite nemali ujsť Radnica, Kráľovský palác, výnimočná budova Verejná knižnica. Vo Švédsku si môžete pozrieť aj mestečko Malmö, známe aj z krimi seriálu Most.

V Dánsku by ste určite mali zavítať do Kodane, tu si doprajte prechádzku po prístave, navštívte kráľovský palác Amalienborg, Mramorový kostol, či Palác Christianborg. Symbolom mesta je Malá morská víla, nezabudnite si na ňu vziať nejakú pamiatku. Doprajte si určite aj plavbu loďou, zájdite do škandinávskej prírody, objavte vodopády, raftujte po divokých riekach, choďte na rybačku, alebo si vychutnajte zážitok v podobe polárnej žiary.

Odporúčame prečítať: Dovolenka na ostrove Capri

polárna žiara

Zdroj: Shutterstock®

severské krajiny

Zdroj: Shutterstock®

Nórsko

Zdroj: Shutterstock®

Prečo zvážiť dovolenku na severe?

Výhody dovolenky v Škandinávii – väčšina obyvateľstva vie po anglicky, takže problém s dorozumievaním naozaj mať nebudete. Milo vás prekvapí aj čistota, tak v mestách, ako aj mestečkách. Ľudia na severe si životné prostredie vážia, viac než inde sa správajú ekologicky. Mnohí z nich namiesto auta využívajú radšej bicykle. Nech už si na seba oblečiete čokoľvek, nikto vás na ulici nebude súdiť ani len pohľadom. Všeobecne sa o Severanoch hovorí, že patria k najšťastnejším ľuďom, veľkú úlohu v tom zohráva ich vysoká životná úroveň. Najlepšie sa tu trávia letá, kedy je príjemných 22 °C.

Nevýhody dovolenky v Škandinávii – drahšie letenky, drahšie ubytovanie, drahšie stravovanie, drahšie všetko. Len pre príklad, také čapované pivo kúpite za cca 15 eur, práve tento orosený nápoj je tu najdrahší v rámci celej Európy. Na vyššie ceny sa pripravte aj v reštauráciách, na druhej strane stále platí, že kto hľadá, ten nájde.

Odporúčame prečítať: Čo treba vidieť a zažiť v Nórsku

4 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

14.05.2015 13:30

určite by som sa tam chcela aspoň raz pozrieť, vyzerá to zaujímavo

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

14.05.2015 22:06

prekrásne :) Nórsko je môj sen

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

25.09.2015 14:32

škandinávske krajiny sú môj cestovateľský sen

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

03.01.2021 11:25

Taká dovolenka na severe ma vždy lákala oveľa viac ako dovolenka na juhu, škoda že je to cenovo také drahé pre bežného smrteľníka.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE