Dovolenka v Škótsku: Čo všetko vás čaká a kam sa ísť pozrieť?

Možno vám to doteraz ani nenapadlo, no aj letná dovolenka sa dá stráviť inak, než ležaním na pláži v Turecku či Bulharsku. Škótska vysočina je atraktívna hneď z viacerých smerov. Ak sa rozhodnete Škótsko precestovať, budete mať v jednom divokú prírodu, more, čarovné ostrovčeky, bohatú kultúru a starobylú históriu. Do Škótska sa nechodí len na ochutnávku whisky. Zabrať vašim nohám aj postavičke dajú výlety po škótskych hradoch, zámkoch a kaštieľoch. Môžete sa vydať za dobrodružstvom a „naháňať“ bájne bytosti, oddychovať na typickom škótskom vidieku, alebo si užiť ruch škótskych veľkomiest.

Najprv trochu z histórie. Pokiaľ si už z hodín dejepisu máločo pamätáte, len na pripomenutie – Škótsko fungovalo ako nezávislý štát od roku 1707. Do dnešného dňa má do istej miery svoju nezávislosť zachovanú, napriek tomu, že je súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. 

Odporúčame: Je trestanie detí správna forma výchovy? Experti v tom majú jasno

krásy Škótska

Zdroj: Shutterstock®

Dovolenka v Škótsku

Škótsko leží z väčšej časti práve na území Veľkej Británie. Jeho rozloha je skôr na severe, kvôli tomu musíte rátať aj s typickejším severským počasím. Dážď a hmly nie sú ničím výnimočným, na druhej strane ale dokážu vytvoriť čarovnú atmosféru (milovníčky kníh a filmov o Harrym Potterovi si aj vďaka podnebiu prídu rozhodne na svoje). Časť Škótska nájdete aj na priľahlých ostrovoch a otrovčekoch. Za zmienku napríklad stoja čarovné Orkneje, Hebridy aj Shetlandy.

K ostrovom, samozrejme, patrí aj more. Z rôznych strán Škótska sa dostanete k rôznym typom morí – na východe krajiny je to Severné more, na západe aj severe už Atlantický oceán, na juhozápade Severný prieliv a Írske more. 

Odporúčame prečítať: Praktické rady pre cestovateľov

Glasgow

Zdroj: Shutterstock®

Škótsko je krajina nádhernej prírody, romantického vidieku aj búrlivých výšin. Zelené planiny, hlboké jazerá, kopce, skalnaté útesy s výhľadom na more či oceán, aj národné parky. Pre turistov doslova raj. Okrem túlania sa škótskou divočinou by ste mali cielene zájsť aj k jazeru Loch Ness. Možno sa práve vám podarí zhliadnuť mýtické stvorenie jazernej príšery. A ak náhodou nie, za obhliadku bude zaručene stáť aj zrúcanina hradu Urquhart. Objaviť môžete tiež kolóniu tuleňov a za výlet bude stáť aj návšteva mestečka Fort William, kde sa páli whisky. 

Odporúčame prečítať: Ako prebieha poznávací zájazd?

Edinburgh

Zdroj: Shutterstock®

Čo vidieť v Škótsku

Prechádzaním po Škótsku sa nedá si nevšimnúť množstvo historických pamiatok. Okrem zrenovovaných hradov, zámkov, je v krajine množstvo zrúcanín hradov. Minimálne za fotografiu stojí napríklad hrad Dunnottar, odvodený od slova dun – miesto sily. Táto stredoveká pevnosť úzko súvisí s dôležitým dianím v škótskej histórii. Hovorí sa, že keby nejestvoval nedobytný Dunnottar, Škótsko by dnes ani nebolo. Za výlet rozhodne stojí návšteva najfotografovanejšieho hradu na svete – Eilean Donan Castle. Ten sa nachádza na útese, na malom ostrove v západnej časti Higlands. Väčšia časť hradu je pre verejnosť prístupná, dokonca sa tu organizujú aj svadby.

Pozri aj: Blahodarný účinok mandlí pre ženy: Krása aj zdravie v jednom!

škótska príroda

Zdroj: Shutterstock®

Ak sa vám po toľkej prírode zacnie po mestskom ruchu, určite zájdite do dvoch najväčších miest Škótska. Počtom obyvateľov je najväčšie mesto Glasgow, druhým najväčším a zároveň hlavným mestom Škótska je Edinburgh. Obe mestečká ponúkajú množstvo turistických zážitkov, cez gastronómiu, históriu až po relax všakovakého druhu. 

Galéria - Krásy Škótska

4 komentárov
Jana Komadová

Jana Komadová

26.03.2015 05:41

Popozerám aspoň takto krásne fotky

Vaše meno:

Barbora

Barbora

01.04.2015 17:23

Pekné pamiatky a prostredie, super výlet bol :)

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

26.09.2015 14:05

krásna príroda je v škótsku...

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

02.01.2021 15:55

Škótsko musí byť naozaj prekrásne, pre svoju krásnu prírodu, množstvo starobylých hradov a nebezpečné útesy.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE