First moment alebo last minute? Je čas myslieť na letnú dovolenku?

Ak vám už zima lezie naozaj na nervy a túžite po horúcom lete, morských vlnách a dovolenkovom relaxe, vitajte v klube. Pri výbere letnej dovolenky sa väčšina z nás díva v prvom rade aj na peniaze. Vysnené Bali alebo Havaj musíme dať bokom v prípade, že náš rozpočet je viac než obmedzený. Ak chceme ušetriť, vhodnou voľbou sú zľavnené zájazdy. Tie nájdeme buď v ponukách rôznych zľavových portáloch, ale nevyhýbajú sa im ani cestovné kancelárie.

Práve teraz je obdobie, kedy sa k slovu dostávajú takzvané first momenty. Aká je ich výhoda oproti nákupom zájazdu na poslednú chvíľu, či sa oplatia a pre koho sú určené, si prezradíme v dnešnom článku.

Pozri aj: RECEPT: Hrnčeková bublanina bez mlieka – lepšiu si ešte nejedla!

ako naplánovať dovolenku

Zdroj: Shutterstock®

Na začiatok je potrebné ujasniť si, KAM chceme v lete vycestovať. Zľavy sa týkajú obvykle klasických destinácií, tie menej typické na 99 % obchádzajú, čo vám však nebráni dôkladnej lustrácii, pretože jeden nikdy nevie, na čo sa mu podarí naďabiť. Pokiaľ chcete naozaj na letnej dovolenke ušetriť, ale nemienite zľavovať zo svojich nárokov, celkovo sa pripravte na dlhšiu tortúru. Výber vám môže uľahčiť jedine fakt, že máte svoju obľúbenú cestovku, ktorej ste verné už roky rokúce. 

Odporúčame: RECEPT: Špagety s pestom z medvedieho cesnaku a cuketou

first moment

Zdroj: Shutterstock®

First moment

First momentom a last minute zájazdom sa dnes už vyhýba máloktorá agentúra. Predsa len, tieto formy nakupovania dovoleniek bývajú čoraz vyhľadávanejšie a obľúbenejšie. Obe však so sebou prinášajú aj isté riziká.

FIRST MOMENT VÝHODY – tento typ akcie nám ponúka zvýhodnené ceny zájazdov. So skorým nákupom letnej dovolenky ide ruka v ruke aj širší výber dovolenkových rezortov, termíny sú teraz ešte pomerne neobsadené, rovnako tak hotely či služby. Pri first momente naozaj platí, kto skôr príde, ten skôr berie. Zároveň máte istotu zľavnenej sumy, obvykle až okolo 30 %. Najlepšie dovolenky vychytáte do konca januára, vtedy bývajú zľavy first momentu navyššie. Celkovo sa first moment pohybuje obvykle až do konca apríla, čím neskôr sa na tento spôsob podujmete, tým nižšia ale bude zľava. Ak sa obávate, že pri zakúpení first momentu budete musieť zaplatiť celú sumu dovolenky naraz a ešte len teraz ste sa spamätali z Vianoc, nemusíte sa trápiť. Zvyčajne stačí zaplatiť zálohu a zvyšok sumy taký mesiac pred odchodom. 

Odporúčame prečítať: Dovolenka na Severe - Nórsko

plánovanie dovolenky

Zdroj: Shutterstock®

FIRST MOMENT NEVÝHODY – problémom je akákoľvek nečakaná situácia. Kto z nás vie povedať, čo bude v lete. Rezervovať si v takom predstihu dovolenku môže byť riskantné, v prípade, že nakoniec nebudete môcť vycestovať a zájazd už bude objednaný. Samozrejme, dovolenku môžete stornovať, ale prídete o nemalú čiastku. Ak si vyberiete exotickejšiu krajinu, riziko sa znásobuje aj kvôli častejším nepokojom či prevratom. 

Odporúčame prečítať: City break - obľúbené dovolenky

last minute

Zdroj: Shutterstock®

Last minute

LAST MINUTE VÝHODY – pokiaľ v práci nepotrebujete nahlasovať termín svojej dovolenky s veľkým predstihom a viete sa zbaliť zo dňa na deň, last minute je skvelou voľbou. Ponuky sa začnú hrnúť cca 30 až 40 dní pred odletom. Jednoznačnou výhodou je najvyššia možná zľava, akú nedosiahnete ani pri first momente. Obvykle až do 50 %. Ešte lepšie je na tom tzv. ultra last minute, pri ktorom môžete na dovolenku pocestovať len za cenu dopravy – tu sa ale už naozaj musíte zbaliť len pár hodín pred odletom.

Odporúčame prečítať: Exotická dovolenka - ostrov Ko phi phi

dovolenka pri mori

Zdroj: Shutterstock®

LAST MINUTE NEVÝHODY – pokiaľ nie ste nároční a nemáte vysnený konkrétny rezort, hotel, miesto a viete sa prispôsobiť, last minute je ideálny. Ak však spomínané atribúty nemáte, tento spôsob cestovania vaše potreby nemusí uspokojiť. Pripraviť sa musíte na časový stres, na nutnosť flexibility aj na užší výber hotelov a termínov. Last minute je v štýle hop alebo trop. Niekedy môžete na vami vytipovanú dovolenku získať naozaj vysokú zľavu, v prípade, že sa dopredáva posledná izba. Ak je však o destináciu vysoký záujem, cena tak rýchlo klesať nebude. Ďalšou nevýhodou je aj fakt, že obvykle sú už všetky veľké rodinné izby a apartmány vypredané, podobne tak izby s výhľadom na more či inými benefitmi. 

Odporúčame prečítať: Nový Zéland - krajina Pána Prsteňov

5 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

28.01.2015 16:41

nerada riešim dovolenku takto skoro, väčšinou ak na nejakú ideme tak na last minute, takto nám to vyhovuje viac ako teraz si niečo zaplatiť a - človek nikdy nevie čo bude o pol roka...

Vaše meno:

Gabriela Diheneščíková

Gabriela Diheneščíková

05.02.2015 09:56

Každý by si mal vybrať to čo mu najviac vyhovuje, pre niekoho je to first moment, pre niekoho last minute...

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

05.02.2015 15:17

každému vyhovuje niečo iné...

Vaše meno:

Beata Mintalova

Beata Mintalova

10.04.2015 09:33

ja by šla len niet skym

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

02.01.2021 15:29

Vždy som zvykla chodiť na dovolenku First moment, pretože som v tom videla samé výhody, ako je lacnejší zájazd, menej ľudí a príjemné teploty. Pred dvoma rokmi som ale vyskúšala dovolenku Last minute a musím povedať, že je oveľa lepšia. Okrem lacnejších zájazdov, menšieho počta ľudí a príjemných teplôt, sa k tomu pridružujú aj výhody suvenírov vo výpredaji a po odchode Vám nie je ľúto, že odchádzate a ostatní ostávajú, resp. prichádzajú, lebo vy Ste posledný zájazd. Takže nabudúce už jednoznačne iba dovolenka Last minute :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE