Nádherný Istanbul – brána do Orientu

Istanbul bezpochyby patrí medzi najzaujímavejšie mestá na svete. Jeho poloha, história, veľkosť, jeho genius loci, to všetko priam predurčuje k tomu, aby sa Istanbul stal vyhľadávanou turistickou destináciou.

Toto mesto, rozkladajúce sa na dvoch kontinentoch, má veľmi dlhú históriu. Istanbul ležiaci na oboch brehoch Bosporskej úžiny sa pôvodne volal Byzantion. To bol názov starovekého gréckeho mesta. Neskôr do dejín vstúpil pod menom Konštantínopol alebo Carihrad ako hlavné mesto Východorímskej či Byzantskej ríše. V roku 1453 ho dobyli osmanskí Turci a odvtedy a volá Istanbul.

Odporúčame prečítať: Dovolenka v krajine orlov - navštívte Albánsko

pamiatky v Istanbule

Zdroj: Shutterstock®

nádherný Istanbul

Zdroj: Shutterstock®

Dovolenka v Istanbule

V samotnom meste je toľko zaujímavých pamiatok, že by ste tam mohli pokojne stráviť aj mesiac. No ten asi nemáte, tak vám predstavíme aspoň tie najznámejšie.  Najzaujímavejšou istanbulskou pamiatkou je bezpochyby Hagia Sophia – Chrám Božej Múdrosti. Známy je tiež pod menom Aya Sofya. Pôvodne ide o kresťanský chrám postavený v dobe slávneho cisára Justiniána v 6. storočí nášho letopočtu. Chrám je tak nádherný, že keď Turci dobyli mesto, tak ho napriek všetkým predpokladom nezničili, ale prestavali na mešitu. Až do 16. storočia to bola najväčšia stavba na svete. V posledných rokoch prešiel rozsiahlou rekonštrukciou.

Odporúčame prečítať: Dovolenka na Severe

krásy Istanbulu

Zdroj: Shutterstock®

dovolenka v Istanbule

Zdroj: Shutterstock®

Ďalším architektonickým a kultúrnym skvostom je mešita Sultan Ahmed, známa aj ako Modrá mešita. Jedná sa o obrovský chrám inšpirovaný práve Chrámom Božej Múdrosti. Je to jeden z najvýznamnejších symbolov nielen mesta, ale aj celého Turecka. Okrem času tradičnej moslimskej modlitby je mešita otvorená turistom vrátane prekrásneho nádvoria.

V Istanbule určite nevynechajte ani palác Topkapi. Tento skvost bol hlavným sídlom tureckých sultánov takmer štyri storočia. Obrovský komplex pozostáva zo štyroch hlavných dvorov a veľkého počtu menších budov. V dobe vrcholného rozkvetu ríše tu prebývalo vyše 4000 osôb.  K tejto nádhere ležiacej takmer na brehu mora sa viaže množstvo zaujímavých historických udalostí a je tu toho toľko na videnie, že poriadna prehliadka vám zaberie pokojne aj pol dňa. 

Pozri aj: Ako podporiť látkovú premenu? Metabolizmu pomôže táto rastlinka!

čo vidieť v Istanbule

Zdroj: Shutterstock®

bazár v Istanbule

Zdroj: Shutterstock®

Turistická prehliadka Istanbulu by nebola úplná, ak by ste nenavštívili Kapali Carşi. Známejší je pod menom Grand Bazaar – Veľký Bazár. Je srdcom mesta mnoho storočí. So svojimi viac ako 4000 obchodmi a obchodíkmi, kľukatými chodníkmi, mešitami, dielňami a reštauráciami je to v podstate mesto v meste. Prechádzka po ňom a handrkovanie s miestnymi pri kúpe suvenírov patrí k nezabudnuteľným zážitkom.

Istanbul dýcha nielen históriou, ale aj mnohými kultúrnymi akciami, orientálnou gastronómiou, všadeprítomnými žltými taxíkmi či nádhernými kaviarňami s vynikajúcou kávou. Jednoducho dokonalý tip na dovolenku.

Odporúčame prečítať: Grécke ostrovy  - kam na dovolenku?

7 komentárov
Erika Špacírová

Erika Špacírová

20.05.2015 16:31

krásne miesto :)

Vaše meno:

Mária Sedláková

Mária Sedláková

20.05.2015 20:08

Istanbul je krásne mesto , dúfam že raz budem mať možnosť ísť sa tam pozrieť

Vaše meno:

Andrea Vidová

Andrea Vidová

20.05.2015 21:13

no určite by som tam rada zavítala,mesto má určite čo ponúknuť

Vaše meno:

Nikola Sisáková

Nikola Sisáková

21.05.2015 14:24

mojim snom ísť sa tam pozrieť

Vaše meno:

Martina Csefová

Martina Csefová

02.06.2015 12:50

krása, hneď by som išla :)

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

25.09.2015 14:18

turecko ma neláka,

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

03.01.2021 11:33

Určite by som rada navštívila aj toto mesto, ale iba raz by mi to bohate stačilo :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE