Najlepšie prírodné kúpaliská na Slovensku: Kam si to namieriť k vode toto leto?

prírodné kúpaliská na Slovensku

Mnohé prírodné kúpaliská na Slovensku ponúkajú príjemný odpočinok v objatí prírody. Ktoré patria medzi najznámejšie? Ktoré by ste mali vyskúšať?

Čas prázdnin a letných dovoleniek sa blíži! Možno vám tento rok váš rozpočet nedovolí vyraziť na dovolenku k moru, to však neznamená, že si nemôžete užiť to pravé leto i na Slovensku s kúpaním a opaľovaním. Zabudnite však na preplnené aquaparky a kúpaliská s chlórovou vodou.

Na Slovensku máme niekoľko prírodných kúpalísk vhodných na kúpanie. Teraz ste si asi predstavili do zelena sfarbenú vodu s plávajúcimi riasami a popadaným lístím.

Na mnohých miestach však môžete nájsť skvelé podmienky nielen na kúpanie, ale i pre zábavu a oddych. Navyše prírodné jazerá a kúpaliská bývajú kontrolované Úradom verejného zdravotníctva, ktorý svojimi pravidelnými kontrolami potvrdzuje ich zdravotnú nezávadnosť.

Prírodné kúpaliská v sebe spájajú výhody kúpaliska a plávania v príjemnom prírodnom prostredí. Často tiež ponúkajú atrakcie ako šmykľavky, tobogany, detské aj športové ihriská. V ich blízkosti nájdete i rôzne stravovacie zariadenia. Biokúpaliská a upravené plochy sa stávajú čoraz obľúbenejšími a mnohí ich navštevujú radšej ako umelé kúpaliská a bazény.

Ak sa vám nepodarilo tento rok našetriť na dovolenku v zahraničí a nie ste ani fanúšikom preplnených bazénov a kúpalísk na Slovensku, skúste navštíviť niektoré z prírodných kúpalísk, biokúpalísk alebo jazier. Prinášame vám zopár tipov.

Neprehliadni: Najkúzelnejšie železničné trate na Slovensku: Už si sa nimi previezla?

Jazero Beňatina

Beňatínske jazero alebo Beňatínsky lom je unikátnou prírodnou pamiatkou, ktorá sa nachádza neďaleko ukrajinských hraníc v katastri východoslovenskej obce Beňatina. Je to bývalý travertínový lom, ktorý bol zaplavený priezračnou spodnou vodou. Tá vytvorila prekrásne tyrkysové jazierko, ktoré spolu s nádhernou scenériou pripomína chorvátske Plitvické jazerá

Zaujímavosťou tohto miesta je aj nález v travertínových stenách. Ide o nevšedný 5-metrový útvar, ktorý pravdepodobne predstavuje skamenený odtlačok obrovskej pravekej ryby. 

Hoci je oficiálne zakázané sa tu kúpať, jazero každé leto láka stovky návštevníkov z blízkeho i ďalekého okolia. Pre turistov pri vodnej ploche sezónne funguje i malý bufet.

Beňatina INSTAGRAM/teos_yummy_mummy

Prírodné kúpalisko Makovica

Obľúbené letné rekreačné stredisko Makovica je umiestnené severne od Bardejova, približne tri kilometre od poľských hraníc. Prírodné kúpalisko vzniklo v roku 2000, kedy pôvodná požiarna nádrž bola prestavaná na veľký plavecký prírodný bazén a jej dno a okraje boli vyložené betónovými kockami. Bazén je napustený prírodnou pitnou vodou. Jeho hĺbka je do 3,5 metra a teplota vody sa v letnej sezóne pohybuje od 21 do 27 °C.

Kúpalisko, ktoré je rozdelené bójkami na časť pre plavcov a časť pre deti, je ideálnym miestom pre všetkých, ktorí hľadajú ticho a krásnu prírodu. K dispozícii je aj skokanský mostík, miesta na ležanie na trávnatej ploche, vonkajšie a vnútorné sprchy, WC, bufety a dokonca i knižnica s posedením na čítanie priamo vo vode.

Makovica INSTAGRAM/usadlost_pri_luke

Zelená voda

Jedným z obľúbených jazier alebo prírodných kúpalísk na západnom Slovensku je aj Zelená voda. Rekreačný areál Zelená voda, ktorý sa nachádza pri Novom Meste nad Váhom, predstavuje výborné miesto pre letnú dovolenku na Slovensku.

Jazero, po ktorom bolo aj stredisko pomenované, vzniklo ťažbou štrku pred viac ako 30 rokmi. Vodná plocha s rozlohou až 80 ha je využívaná nielen na kúpanie, ale i člnkovanie, windsurfing, paddle boarding a iné vodné športy. Nachádza sa tu novovybudovaná pláž, ale v okolí jazera nájdete aj miesta, kde budete mať súkromie.

Areál ponúka i ubytovanie v stanoch alebo karavanoch. Kemp je umiestnený v príjemnom zalesnenom prostredí v blízkosti pláže, má 24 hodinovú recepciu a ponúka rôzne voľnočasové aktivity.

Pozri aj: Najkrajšie rozhľadne na Slovensku: Vychutnaj si tie najúchvatnejšie výhľady

Zelebá voda INSTAGRAM/jmihala

Šútovské jazero

Zatopený lom Kraľovany, známy aj ako Šútovské jazero, sa nachádza v mestskej časti Rieka obce Kraľovany. Návštevníkov očarí svojou tyrkysovou vodou, výhľadom na lesy Malých Karpát a scenériou ako z pravého westernového filmu. Jazero nemá prítok ani odtok a je vytvorené zaplavením bývalého kameňolomu.

Ak hľadáte príjemné osvieženie počas horúcich letných dní, tak sa sem určite vyberte. Voda totiž býva aj v teplých letných mesiacoch chladnejšia práve kvôli polohe jazera. Nájdete tu dve veľké pláže, niekoľko menších, ako aj nudapláž. Občerstviť sa môžete v bufetoch.

Nezabudnite navštíviť i najvyšší vodopád Malej Fatry – Šútovský vodopád, ktorého výška dosahuje veľkorysých 38 metrov. K vodopádu sa od jazera dostanete turistickým chodníkom.  Príjemná prechádzka národnou prírodnou rezerváciou Šútovská dolina trvá asi 60 – 80 minút.

Šútovské jazero INSTAGRAM/nikazboronova

Bio kúpalisko Sninské rybníky

Biokúpalisko je súčasťou rekreačnej oblasti Sninské Rybníky. Nachádza sa približne tri kilometre od centra Sniny v doline potoka Bystrá. Ide o prírodný kúpací biotop, ktorý využíva technológiu samočistenia vody pomocou rastlín a rias.

Biokúpalisko bolo prestavané v roku 2010 a rozčlenené na tri časti – priestor pre malé deti, neplavcov a plavecký bazén. Biotop je napúšťaný z prírodného zdroja – vodného toku Bystrá. Voda najskôr prechádza vedľajším bazénom s vysadenými rastlinami, ktorý slúži ako filtrácia, následne prechádza do kúpacej časti.

Areál biokúpaliska disponuje detskými ihriskami, exteriérovým fit ihriskom, multifunkčným ihriskom, stánkami s občerstvením, ubytovaním v chatkách a plochou na stanovanie. V neďalekom amfiteátri sa v letných mesiacoch konajú viaceré známe hudobné festivaly.

Bio kúpalisko Sninské rybníky INSTAGRAM/cestujemebezcestovky

Medzi ďalšie prírodné kúpaliská na Slovensku patria:

Zlaté Piesky v Bratislave

Zlaté Piesky patria medzi najväčšie kúpaliská, pričom jazero má šírku približne 400 metrov, hĺbku 30 metrov a v strede sa nachádza ostrov. Voda v jazere je mimoriadne čistá bez vodných rastlín a breh je tvorený piesočnou plážou. Vstup do vody je pozvoľný, čo je mimoriadne vhodné pre rodiny s deťmi.

Tento obľúbený areál ponúka viaceré športoviská. K najznámejším patrí Wakelake a počas leta sa na Zlatých pieskoch konajú aj kultúrne a hudobné akcie, pričom k najznámejším patria letné festivaly Uprising a Hip Hop žije. Na jazere sa nachádza aj nudapláž, kde je kúpanie bezplatné.

Slnečné jazerá v Senci

Slnečné jazerá v Senci sú jedným z najznámejších a najnavštevovanejších letných stredísk cestovného ruchu na Slovensku vôbec. Priamo v areáli sa tu nachádzajú detské ihriská, volejbalové plážové ihriská, tenisové kurty, požičovňa športových potrieb (člny, vodné bicykle), tobogany (severná strana), nové futbalové ihrisko s umelým povrchom na južnej strane i vodný futbal na severnej strane. 

Vzhľadom na veľkosť areálu tohto obľúbeného prírodného kúpaliska je pre lepšiu orientáciu areál rozdelený podľa svetových strán na južnú a severnú stranu. Bohaté možnosti ubytovania, stravovania a ďalších služieb priamo v areáli jazier, bohaté možnosti vodných športov, rybolovu, umožňujú prežiť nezabudnuteľné chvíle na zelených plážach a volajú po návrate do tohto raja pre turistov.

Prírodné kúpalisko Kamenný mlyn v Trnave

Letné kúpalisko Kamenný mlyn je prírodné kúpalisko s vyhrievanou vodou. Tento objekt je v prevádzke počas letných mesiacov jún až august a je skvelým miestom na osvieženie. Kúpalisko Kamenný mlyn v Trnave má takmer už 50 rokov. Voda v bazéne nie je ohrievaná a je napustená zo studne. Aj napriek tomu však nie je studená a počas letných mesiacov má okolo 22 – 26 °C.

Prírodné kúpalisko priehrada Sĺňava v Piešťanoch

Sĺňava je priehradné jazero na rieke Váh v blízkosti kúpeľného mesta Piešťany. Je ideálnym miestom pre všetkých milovníkom vodných športov, ale aj pre rodiny s deťmi. 

V strede jazera je umelo vytvorený „vtáčí“ ostrov Čajka, ktorý je hniezdiskom a zimoviskom viacerých kolónií rôznych druhov vtáctva. Je preto aj zapísaný v zozname UNESCO ako chránená prírodná rezervácia.

Sĺňava je vhodná na kúpanie. Je tu viacero pláží so štrkovým povrchom a s pozvoľným vstupom do vody. Voda v priehrade je čistá a pravidelne kontrolovaná regionálnym Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Prírodné kúpalisko - Jazero Horná Streda

Jazero Horná Streda sa nachádza blízko mesta Piešťany. Areál jazera disponuje piesočnatými plážami a je obkolesený lesmi. V areáli sa v letných mesiacoch konajú rôzne festivaly.

Jazero Rudava Malé Leváre

Štrkovisko Rudava je situované iba 10 km od mesta Malacky v malej dedinke Malé Leváre. Jazero Rudava vzniklo zatopením štrkovej ťažnej jamy spodnou vodou. Prírodné kúpalisko Rudava tvorí štrkové jazero so širokými pieskovými plážami, ktoré je obklopené borovicovým lesom. Na brehoch jazera sa nachádzajú tri pláže (pláž pri Poľovníckej chate a dve pláže na Centrálnej pláži).

Prírodné biokúpalisko Krtko vo Veľkom Krtíši

Prírodné biokúpalisko Krtko je situované priamo v centre mesta Veľký Krtíš. Ide o skutočne unikátne kúpalisko, na ktorom sú umelo vybudované biotopy vyzerajúce ako prirodzené prírodné jazerá.

Zdrojom vody v bazénoch je vlastná vŕtaná studňa. Kúpalisko Krtko Veľký Krtíš patrí medzi jedno z mála kúpalísk, ktoré sa môžu pochváliť tým, že nepoužívajú žiadne chemické prípravky ani chlór na údržbu vody. 

Kaďa Liptovský Ján

Kaďa Liptovský Ján je naozaj mimoriadne čarovným miestom. Tento prameň je vhodný na liečenie rôznych problémov a aj keď má iba 20 °C, po chvíli začnete cítiť, ako sa vám vplyvom síry zohrieva celé telo.

Tajchy v Štiavnických vrchoch

Štiavnické tajchy sú jazerá ležiace na strednom Slovensku vybudované pre potreby miestnych baní a dnes ponúkajú lákavé kúpanie v nádhernom prírodnom prostredí okolia Banskej Štiavnice - mesta zapísaného do Zoznamu UNESCO.

Vodná nádrž Palcmanská Maša Dedinky

Nachádza sa pri obci Dedinky, ktorá je významným strediskom cestovného ruchu južnej časti Slovenského raja. Je to zároveň najväčšia vodná plocha v Slovenskom raji. Počas leta je možné sa v nej aj kúpať, avšak POZOR - treba brať do úvahy, že Palcmanská Maša patrí medzi najchladnejšie vodné prírodné nádrže na Slovensku.

Oravská priehrada Námestovo

Rekreačná oblasť Námestovo ponúka široké možnosti športového, ako aj kultúrneho vyžitia. Návštevníci môžu skúsiť športy ako plávanie, potápanie, surfing, jachting, windsurfing, člnkovanie, bicyklovanie, turistika a podobne. Na svoje si prídu aj rybári, keďže je tu povolený rybolov.

Sĺňava INSTAGRAM/barboradjordjevic, Sĺňava

Anketa: Kde sa najradšej kúpete na Slovensku?

Odpovedalo 10 ľudí

80%
10%
10%
0%

Aktualizované na 21.06.2024

2 komentárov
Ľudmila Sedlická

Ľudmila Sedlická

23.06.2023 06:57

Asi si to namierim aj s vnukom toto leto len na blízke kúpalisko .

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

05.07.2023 22:04

A aj doma na záhrade v bazéne je super

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE