Turistika po Slovensku: Po hrebeni Považského Inovca

V tieto extrémne horúce dni má človek možnosť zostať doma v poriadne klimatizovanej izbe, ležať pri vode, alebo sa skryť v lese. Vzhľadom na to, že pasívneho odpočinku sa dá veľmi ľahko "prejesť", rozhodli sme sa pre možnosť tretiu, a teda celý víkend stráviť v lese.

 

Naším cieľom bol hrebeň Považského Inovca s jeho malebnými lúkami, tajomnými lesnými chodníčkami a krásnymi turistickými cestičkami. Považský Inovec patrí do Fatransko-tatranskej oblasti. Pohorie vo svojej severnej časti susedí so Strážovskými vrchmi, smerom na juh pozvoľna klesá do Podunajskej nížiny.

 

Hrebeňom Považského Inovca

Túru sme začali na autobusovej zastávke Bezovec. Vydali sme sa po červenej značke smerom na Bezovec. Asi po 15 minútach sme sa dostali k lyžiarskemu stredisku, ktoré sme obišli a po lesných cestách postupne vstúpili do hustého bukového lesa. Červená značka nás viedla popod vrchol Bezovca a zhruba po hodine sme vyšli na horské lúky pod Skalinami. Tu sa naša cesta križovala s modrou turistickou značkou. My sme však pokračovali po značke červenej a prechádzali tak striedavo lesom a lúkami. Po poslednej z lúk na nás čakalo menšie prekvapenie v podobe tiahleho stúpania v turistickom žargóne nazývaného "vysokohorská prémia". :)

 

Odporúčame: Dovolenka v domovine: Top 5 - najkrajšie jaskyne na Slovensku

lúky pod Bezovcom

Zdroj: Shutterstock®

Po zdolaní 200-metrového prevýšenia sme sa ocitli na vrchole Prieľačina s výškou 893 m n.m. Odtiaľto sme pokračovali hrebeňom až po Sedlo pod Panskou Javorinou. Tu sme odbočili na modrú turistickú značku, ktorá nás doviedla na rozhľadňu Panská Javorina, odkiaľ je možné vychutnať si výhľad na takmer celý Považský Inovec a okolité pohoria. Po načerpaní síl sme sa po modrej značke opäť vrátili naspäť na hlavný hrebeň, ktorým sme pokračovali smerom k najvyššiemu vrchu Považského Inovca. Míňali sme dvojkríž nad Kálnicou, odkiaľ sú dychberúce výhľady na Považie.

 

Bude vás zaujímať: Turistika po Slovensku: Výstup na Kôprovský štít

hrebeňom Považského Inovca

Zdroj: Shutterstock®

Prechod hrebeňa vedie prevažne zalesneným chodníkom, čo je obrovskou výhodou pri horúcich letných dňoch. Asi po 2,5 hodine sme sa dostali na najvyšší vrch Inovec s nadmorskou výškou 1042 m n.m., odkiaľ sme zišli do cieľa nášho prvého dňa, Chatu pod Inovcom. Táto horská chata je v letnom období veľmi frekventovaná, a preto v prípade záujmu o prespanie je potrebné ubytovanie zarezervovať vopred.

 

Na Chate pod Inovcom majú tú najlepšiu a pravdepodobne aj najväčšiu parenú buchtu široko-ďaleko. Rozhodne odporúčame vyskúšať!

 

Bude vás zaujímať: Turistika po Slovensku: Po hrebeni Veľkej Fatry

hrebeňom Považského Inovca

Zdroj: Shutterstock®

Na druhý deň sme sa skoro ráno vydali opäť červenou turistickou značkou smerom nadol k Mníchovej Lehote, kam sme dorazili asi po 1,5 hodine. V prípade, že nemáte energiu pokračovať ďalej, v Mníchovej Lehote je možné nasadnúť na vlak do Trenčína. My sme však pokračovali po červenej značke hustým lesom cez Mackovu a Čiernachov až po začiatok Mitickej doliny, kde sme zišli na polia pri Soblahove. Odtiaľ sme poľnými cestami po červenej značke prešli cez Trenčiansku Brezinu až na vlakovú stanicu v Trenčíne.

 

Pozri aj: Výber kvalitného jogurtu - na toto si dajte pozor!

 

FOTOGALÉRIA:

Galéria -

12 komentárov
Milka Damašková

Milka Damašková

17.07.2017 00:12

Rodný môj kraj zo všetkých najkrajší, si môjmu srdcu najdrahší.... :)

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

17.07.2017 07:34

juj naše krásy Slovenska.....a polovica Slovákov a hrnie za hranice k moru.... a ani nevie o aké nádherné zážitky prichádza doma....

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

17.07.2017 07:54

Slovensko má úžasné turistické miesta

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

17.07.2017 08:07

Slovensko je raj pre turistov

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

17.07.2017 10:33

Milujem túry...

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

17.07.2017 12:33

Nádherný kúsok Slovenska :-)

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

17.07.2017 15:32

my sme sa dnes vrátili z Oravy z Malatinej, bol tam 17-ty ročník Valaskej kultúry - Bačovské dni, vystupovali rôzne folklórne súbory, bolo krásne, už aj preto, že je to rodný kraj môjho ocka, je to moja srdcová záležitosť...určite aj sem by som sa rada pozrela...

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

18.07.2017 17:44

krásna príroda

Vaše meno:

Táňa Slahučková

Táňa Slahučková

24.07.2017 03:36

Inovec je krásny, mám ho blízko a veru, naposledy som tam bola asi pred dvanástimi rokmi...

Vaše meno:

janko komada

janko komada

31.07.2017 18:12

rad sa túlam po horách máme krásnu prírodu

Vaše meno:

Peter Maňák

Peter Maňák

04.09.2017 00:27

Inovec mám pochodený, nádherný kúsok Slovenska...

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

07.02.2021 12:20

Až teraz zisťujem, že Slovensko nemám dostatočne pochodené, ani len z malej časti. Mám čo doháňať :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE