Dovolenka s malými deťmi – tipy, ako ju zvládnuť v pohode

Cestovanie s malými deťmi nie je úplne jednoduché, ale určite vás obohatí o nové zážitky a množstvo úsmevných chvíľ. Ak ste doteraz kvôli deťom každé leto zostávali doma, naberte odvahu a vykročte za dobrodružstvom aj s nimi!

 

Dovolenka s malými deťmi je zážitkom pre celú rodinu. Vymeňte preto okolité kúpaliská za niekoľkodňový výlet, vymyslite pre vaše ratolesti zábavné aktivity a hlavne, užite si to spolu s nimi. Vopred sa však vyzbrojte trpezlivosťou a najmä buďte otvorení akejkoľvek zmene plánu či improvizácii.

 

Odporúčame prečítať: Dovolenka v domovine: Top 5 - najkrajšie jaskyne na Slovensku

 

Vyhnite sa cestovaniu autobusom

Zo všetkých dopravných prostriedkov je autobus najmenej vhodnou voľbou. V stiesnenom priestore, kde musí dieťa len sedieť na sedadle, sa čoskoro začne nudiť. Navyše cesta je vopred naplánovaná a autobus vám len tak nezastaví. Na zájazdy autobusom preto radšej zabudnite.

 

Lepšou voľbou je vlak, keďže je priestrannejší a cestovanie v ňom je pohodlnejšie. Môžete si s deťmi urobiť dobrodružnú cestu do jedálenského vozňa, čím ich na dlhšiu dobu zabavíte. Niektoré vlaky ponúkajú aj detské vozne, neváhajte ich využiť.

 

Cesta autom má výhodu v tom, že ju manažujete vy. Môžete kedykoľvek zastaviť a urobiť si prestávku. Nevýhodou však je, že sa deťom nemôžete veľmi venovať, musíte sledovať cestu. Riešením môže byť cestovanie v noci, kedy budú deti spať a cesta tak bude pokojnejšia.

cestovanie autobusom

Zdroj: Shutterstock®

A čo cestovanie lietadlom?

Čo sa týka leteckej dopravy, tu si musíte všetko poriadne dopredu preštudovať u konkrétnej leteckej spoločnosti. Deťom mladším ako tri mesiace sa cestovať lietadlom neodporúča. Deti do šiestich mesiacov nemajú nárok na vlastné sedadlo, preto ich musíte mať celú cestu na rukách. Dostanete však špeciálny pás, ktorý dieťa ochráni. Pri dlhšej trase si môžete vypýtať košík, kde môže bábätko spať.

 

Odporúčame prečítať: Top 7: Najkrajšie pláže v Európe

 

Od šiesteho mesiaca môžete pre dieťatko kúpiť normálnu letenku. Bude mať svoje sedadlo, kde môže byť vo svojej autosedačke. Musí však byť certifikovaná danou leteckou spoločnosťou. Bolesť v ušiach pri vzlete a pristátí môžete zmierniť kŕmením dieťatka a staršie deti ponúknite žuvačkou.

cestovanie lietadlom

Zdroj: Shutterstock®

Využite animačné služby v hoteloch a oddýchnite si aj vy

Pri výbere miesta vašej dovolenky musíte, samozrejme, myslieť v prvom rade na deti. Nemalo by to byť príliš ďaleko, prípadne dobre letecky dostupné. Vo vybranej destinácii si určite nájdite miesta, ktoré chcete navštíviť aj vy, ale nepreháňajte to. Myslite na zábavné areály, ZOO, ihriská, rôzne atrakcie – napríklad cesta „vláčikom“ po meste. Celodenné spoznávanie historických pamiatok je pre malé deti utrpenie, tak isto ako napríklad aj náročná turistika.

 

Odporúčame prečítať: Plitvické jazerá videl každý: Objavte najkrajšie miesta v Chorvátsku!

 

Ubytovanie je tiež veľmi dôležité. Pokiaľ chcete s deťmi zažiť dobrodružnú dovolenku, prenajmite si chatku, kde si musíte všetko vrátane jedla zabezpečiť sami. Ak si však chcete aj trošku oddýchnuť, zvoľte napríklad hotel, ktorý je baby friendly. Znamená to, že má herňu či detský kútik s animátormi, ktorí na deti dohliadajú, vymýšľajú pre ne zábavný program, zatiaľ čo vy si môžete na jeden deň dať voľno a ísť napríklad na masáž či do wellness centra.

Dovolenka s deťmi

Zdroj: Shutterstock®

Dobrá nálada je kľúčom k šťastnej dovolenke

Najdôležitejšia vec, ktorú nesmiete zabudnúť doma, je dobrá nálada. Aj od vás závisí, ako celú dovolenku deti zvládnu. Ak budete nervózni a neustále ich okrikovať, nebudú sa tešiť na žiadne nové zážitky, budú len mrzuté a vy o to nervóznejší. Buďte trpezlivý, odpovedajte na otázky a nenechajte sa ničím rozhodiť. Ak niečo nevyjde podľa plánu, nestihnete to, čo ste chceli, nič zlé sa nestalo. Dôležité je, aby ste sa z dovolenky vrátili šťastní a obohatení o nové spoločné zážitky. 

5 komentárov
Lucia Valková

Lucia Valková

24.07.2017 07:16

S dcérou cestujeme už od jej jedneho roka autom a nikdy to nebol problem.Cestujeme väčšinou v noci a ona sa tak vždy teší,že to zvlada lepsie ako my...

Vaše meno:

Peter Gavlas

Peter Gavlas

24.07.2017 11:01

U nás vyhráva vlak, prípadne auto, lietadla sa bojíme, v autobuse je to nuda a málo priestoru, malá to takto zvláda v pohode :)

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

14.08.2017 16:29

z detmi to je niekedy tazko... plan je jedna vec a realita druha... niekedy sa neprijemnostiam a chorobam u malych deti len tazko da obist...ale rozhodne sa treba vyhybat nebezpecnym situaciam...

Vaše meno:

Táňa Slahučková

Táňa Slahučková

03.09.2017 20:38

My najradšej cestujeme vlakom, lietadlo nehrozí, v autobuse nám nebýva veľmi dobre a auto sa ešte ako tak dá :)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

07.02.2021 12:35

Určite je lepšie brávať deti na dovolenky, keď majú aspoň 5 rokov a najlepšie si myslím, že je to autom :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE