Kam na výlet po Európe? Využi víkend a navštív tieto úchvatné mestá!

Možno aj vy pociťujete únavu a potrebujete si oddýchnuť. Alebo máte nutkanie odísť niekam od všetkých tých každodenných povinností a nudného stereotypu? Ak už Slovensko poznáte a túžite sa vybrať niekam trochu ďalej, skúste sa zamerať na Európu. Historické, živé a pútavé európské mestá predstavujú skvelú destináciu. A nemusíte si brať ani dovolenku. Stihnete ich preskúmať aj za jeden víkend.

Ak premýšľate nad tým, kam na výlet cez víkend, inšpirujte sa naším článkom. Prinášame vám zopár kúzelných miest, ktoré stoja za návštevu. Ak nebudete váhať, možno sa vám podarí nájsť letenky za výhodné ceny.

Neprehliadni: Náš turistický sprievodca Slovinskom: Čo vidieť, vedieť a robiť

Marseille

Zdroj: INSTAGRAM/marseilleworld

Marseille, Francúzsko

Marseille je často prehliadané kvôli svojim susedom ako je Nice, Cannes a Saint Tropez. Ale aj Marseille je pulzujúce a zaujímavé mesto. Je to miesto, kde môžete zažiť zmes africkej a francúzskej kultúry. Práve jeho poloha z neho urobila kozmopolitné mesto poznačené kultúrnymi a ekonomickými výmenami s južnou Európou, Stredným východom, severnou Afrikou a Áziou.

Marseille leží v regióne Provence v južnom Francúzsku, na pobreží Lionského zálivu, neďaleko ústia rieky Rhôny. Hoci kedysi malo trochu drsnú povesť mesta námorníkov a gangstrov, v súčasnosti je Marseille známe vďaka ohromujúcim výhľadom, plážam každého tvaru a veľkosti, prvotriednymi múzeami a úžasnými strešnými barmi.

Najstaršie mesto Francúzska s množstvom zelených parkov vás dostane i svojou vynikajúcou stredomorskou kuchyňou. Vydajte sa do Starého prístavu (le Vieux Port) na fantastické jedlo. Alebo môžete ochutnať miestnu špecialitu – Bouillabaisse v jednej z niekoľkých malebných reštaurácií v okolí mesta. Dokonca tu nájdete aj skvelé miesta, kde vám ponúknu rôzne africké jedlá. 

Bologna

Zdroj: INSTAGRAM/itsgingeraale

Bologna, Taliansko

Bologna je gastronomickým hlavným mestom Talianska. Vynikajúce jedlo nájdete takmer kdekoľvek v meste. Je to do značnej miery spôsobené tým, že okolitý región Emilia-Romagna je domovom balzamikového octu, parmskej šunky a parmezánu.

Okrem kulinárskych zážitkov je Bologna tiež domovom najstaršej univerzity na svete, Bolonskej univerzity, ktorá bola založená v roku 1088.

Pulzujúce mesto, ktoré dýcha talianskou eleganciou, je plné dláždených uličiek, rušných konverzácií, opery, valčíka, vysokých gotických veží, UNESCO pamiatok a lákavých vôni. Bologna jednoducho stojí za návštevu a mali by ste si ju pripísať na váš cestovateľský zoznam.

Pozri aJ: Oplatí sa letieť do Barcelony?

Bihać

Zdroj: INSTAGRAM/rekic.adis

Bihać, Bosna a Hercegovina

Pri návšteve Bosny a Hercegoviny sa väčšina ľudí sústreďuje na hlavné mesto Sarajevo a Mostar. Bihać však predstavuje neprebádanú destináciu, v ktorej sa oplatí stráviť pár dní.

Mestečko Bihać leží na brehoch rieky Una v severozápadnej Bosne a Hercegovine, v regióne Bosanska Krajina. Bihać bol kedysi významným opevnením Osmanskej ríše na ďalekom západe a slúžil ako východiskový bod pre osmanské invázie na chorvátskych hraniciach.

Skrytým prírodným klenotom, ktorý vám vyrazí dych, je národný park Una. Tento najväčší park v Bosne a Hercegovine je pretkaný divokou riekou Una s tyrkysovými vodami a romantickými zákutiami.

Využite tiež cyklistickú trasu z centra mesta k pozostatkom pevnosti Sokolac a kochajte sa nádhernými výhľadmi do údolia. Nevynechajte ani Japodski otoci – päť ostrovov pospájaných drevenými mostami. V objatí čarovnej prírody si môžete vychutnať piknik, kempovanie, plávanie v rieke či rafting. 

Edinburg

Zdroj: INSTAGRAM/justinjhune

Edinburgh, Škótsko

Kam na výlet cez predĺžený víkend? No predsa do Edinburghu! Malebné stredoveké Staré mesto si vás získa svojimi malebnými škótskymi krčmami a barmi, úzkymi kľukatými uličkami a stáročnými budovami. Potom je tu Nové mesto, kde nájdete rušnú atmosféru, množstvo nákupných možností, nádherné georgiánske mestské domy a fantastické múzeá.

Vedeli ste, že Edinburghský hrad je postavený na vyhasnutej sopke? A počuli ste o tom, že Edinburgh bol prvým mestom na svete, ktoré malo vlastnú hasičskú službu?

Škótsko je známe nielen pre svoje whisky, ale aj vášeň pre jedlo. Edinburgh je plný najlepších britských reštaurácií s hviezdičkou Michelin, kaviarní s chutným popoludňajším čajom, pekární či pouličných stánkov s predajcami jedla.

Doprajte si prechádzku na kopec Carlton a zažite ten najpanoramatickejší výhľad na mesto. Nechajte sa ponoriť do bohatej histórie a navštívte jedno z miestnych múzeí. Milovníci umenia určite nepohrdnú množstvom galérií. 

Kodaň

Zdroj: INTAGRAM/askejorgensen

Kodaň, Dánsko

Kodaň predstavuje pulzujúce mesto, kde sa nachádza jedna z najstarších monarchií na svete s históriou siahajúcou až do doby Vikingov. Práve história mesta vás bude sprevádzať na každom kroku – od dláždených ulíc až po paláce a kráľovské artefakty, ktoré vytvárajú zaujímavé pozadie pre moderný život, ktorý vedú dnešní Kodančania.

Kodaň je jedinečné mesto charakteristické svojimi kanálmi, cyklistickou kultúrou, silnou ekonomikou a šťastnými miestnymi obyvateľmi. Mnohí ho považujú za najšťastnejšie mesto na svete z dôvodu kratších pracovných dní, bezplatného školného a viac prázdninových dní. 

Ak sa do Kodane vyberiete, užite si jazdu na bicykli popri farebných domov, navštívte Legoland a pútavé múzeá, ochutnajte miestnu severskú kuchyňu a obdivujte dánsku architektúru. Nezabudnite sa odfotiť pri ikone mesta – Malej morskej panne z rozprávky dánskeho autora Hansa Christiana Andersena.

Porto

Zdroj: INSTAGRAM/dewereldreiziger.nl

Porto, Portugalsko

Malebné mesto Porto vyniká stáročnou architektúrou, nádhernými, zložito zdobenými kostolmi a budovami a niekoľkými najlepšími jedlami a nápojmi v Európe. Starobylé mesto ležiace na malebnej rieke Douro pospájané šiestimi mostami, je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Druhé najväčšie mesto Portugalska je známe i lahodným portským vínom. Na svojich potulkách mestom určite zájdite do záhrad Kryštálového paláca s potulujúcimi sa pávmi. Nevynechajte ani portskú štvrť Ribeira s množstvom kaviarničiek a pokojnou atmosférou, kde budete mať pocit, že sa zastavil čas. Obdivujte budovy dekorované modrobielymi, ručne maľovanými  kachličkami, ktoré sa nazývajú azulejos, a všetkými zmyslami vnímajte jedinečnú atmosféru.

1 komentár
Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

25.01.2023 18:31

vždy sa teším na články o cestovaní, inšpirujú ma

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE