Navštívte Vietnam: Krásny Saigon, Mekong a vojnové Cu Chi tunely

Keď prídete do veľkého vietnamského mesta Saigon, zostanete doslova priklincovaní k zemi. Ohúri vás spleť káblov vedúcich ponad cesty, podobne ako ste to mohli zažiť aj v thajskom Bangkoku, ale aj neskutočná premávka, ktorej jednoznačne dominujú motorky. Tú má vo Vietname každý a motorky tvoria hlavný dopravný prostriedok Vietnamcov.

 

Čo vás ohúri ešte viac, je dobrosrdečnosť miestnych obyvateľov, ktorí vám pomôžu, vyjdú v ústrety a budú sa na vás pekne usmievať po celý čas...

 

Vietnam je nepochybne nádherná krajina a jediné, čo ma mrzí je, že sme v nej strávili len niečo vyše troch dní. Tieto tri dni však boli plné zábavy, intenzívneho spoznávania a prekrásnych zážitkov na celý život.

 

Pozri si aj: Jedinečné miesta: Najčistejšie pláže s bielym pieskom! Kde ich nájdete?

Saigon leží pri delte Mekongu.

Zdroj: Shutterstock®

Skoč do cesty, inak neprejdeš

Saigon je najľudnatejšie mesto Vietnamu, ktoré možno poznáte pod názvom Hočiminovo mesto. Akokoľvek ho budete nazývať, je to jedno a to isté. Saigon sa od roku 1975 premenoval na Ho Chi Minh po vietnamskom komunistickom lídrovi rovnakého mena. Na približne 2095 metroch štvrcových tu žije viac ako 8 miliónov ľudí.

 

Bude ťa zaujímať: Prečo vznikajú modriny? Sú nebezpečné? Takto sa ich rýchlo 

Ako som už spomínala, motorku tu majú snáď aj batoľatá, takže keď si predstavíte väčšinu populácie Saigonu na motorke, určite sa opýtate, ako sa dá v tomto meste pohybovať. Je pravda, že pre peších, čo sme boli aj my, je to veľmi ťažké. Prvá zásada, ktorú sme sa o Vietname dozvedeli bola, že kým neskočíš do cesty medzi spleť motoriek, na druhú stranu neprejdeš. Veľkú väčšinu semaforov tu totiž vodiči ignorujú.

 

Takže zavrieť oči a skočiť priamo do štvorprúdovky, to sa musíte skrátka naučiť. My sme to skúsili len s malou dušičkou, no prežili sme. Vietnamskí vodiči vás vidia, stačí keď zdvihnete ruku naznak, že prechádzate a oni vás začnú húfne obchádzať. Samozrejme vás patrične vytrúbia, ale trúbenie je to, čo k Vietnamu patrí ako Rómeo k Júlii, je to priam neodmysliteľné. Odvtedy sme cez cesty Saigonu prechádzali s istotou a s úsmevom na perách.

Saigon a jeho dominanty.

Zdroj: Shutterstock®

Gastronomické nebo

Čoho sme sa v Saigone nevedeli nabažiť, bolo jedlo. Nespočetné množstvo streetfoodov, po ktorých sa prechádzate a zbiehajú sa vám slinky, trhy a malé rodinné bistrá, to všetko spolu tvorí jeden veľký gastronomický zážitok. Nebojte sa experimentovať! Vlastná skúsenosť nás naučila, že čím horšie bistro vyzerá, tým lepšie pho (vietnamská hovädzia polievka) v ňom nájdete.

 

My sme sa niekoľkokrát ocitli na streetfoode Bent Thanh, na ktorom vládla príjemná atmosféra, hrala tu hudba a čapovali skvelé vietnamské aj zahraničné pivká. Užívali sme si najmä čerstvé jarné rolky, ktoré nemali konkurenciu nikde inde.

Keď budete v Saigone, určite vyskúšajte ich slávnu bagetu banh mi, v ktorej sa spája niekoľko druhov mäsa a čerstvá zeleninka. Je to delikateska! Pozor, na dobrú banh mi si musíte vystáť rad. Odporúčam maličkú prevádzku Banh Mi Huynh Hoa a takisto odporúčam šetriť na chilli. Nie je chilli ako chilli :).

 

Pozri aj: Najkrajšie hrady na Slovensku - kedy ich navštíviť a koľko to stojí?

 

Okrem jedla v Saigone navštívte slávnu katedrálu, centrum mesta, kde nájdete aj mainstreamové obchodné reťazce a vojnové múzeum, ktoré sa tiež oplatí vidieť.

Jedlo v Saigone je úžasné.

Zdroj: Shutterstock®

Dobrodružstvo na Mekongu

Saigon ma skvelú polohu. Dostanete za z neho na Mekong, kde si môžete užiť celkom autentickú atmosféru, a to už za hodinku jazdy autom. Nikdy si zájazd neobjednávajte ešte z domu, organizujú ich tam stovky cestoviek a vy si budete môcť vyberať a zjednávať ceny. Za 30 eur na osobu môžete mať aj privátne auto a súkromnú sprievodkyňu.

 

Keďže sme nemali toľko času na kolektívne výlety, zvolili sme túto alternatívu. Musím povedať, že táto alternatíva je super, ste sami sebe pánom a nikoho nemusíte čakať. Naša sprievodkyňa vyzerala takto, bola veľmi milá, stále sa usmievala a vedela dobre po anglicky.

Výlet na Mekongu.

Zdroj: Shutterstock®

Na Mekongu zažijete plavbu motorovou loďou, ale aj plťkou, ochutnáte ovocie a naservírujú vám aj mekongskú rybu. Je to taký klasický balíček, veľmi turistická záležitosť. Zažiť to je však pekné, stačí, ak nebudete nič očakávať a výlet sa vám bude páčiť.

 

Bude sa ti páčiť: Múdrosť tisícročí: Ako byť šťastná? Toto ti v tom pomôže!

 

Za mňa super skúsenosť, len tie koníky, ktoré vozili náklady turistov si mohli Vietnamci odpustiť. Ak si spomeniem na jednu vec, čo sa mi na Vietname nepáčila, boli to vychudnuté zvieratká, ktoré za sebou ťahali neprimerane ťažké vozy.

Ako vietnamský vojak

Ďalšou blízkou destináciou a veľmi zaujímavým zážitkom sú určite tunely Cu Chi. Tunely z čias vietnamskej vojny, ktoré sú situované v lesoch určite odporúčam navštíviť. Opäť vám ponúknu zájazd v každej cestovke, najlepšie je ak kúpite aj Mekong, aj Cu Chi od jednej cestovky. Dajú vám lepšiu cenu.

 

Tentoraz sme šli spolu so skupinou menším autobusom, Cu Chi tunely boli tak 2 hodinky cesty od Saigonu. Aj keď ja trpím klaustrofóbiou a nikto by ma do tunela pod zemou, kde sa musíte doslova plaziť, neodstal, moji traja spolucestujúci si na to trúfli. Ja som ich počkala na druhom konci tunela. Ak netrpíte podobnými stavmi v úzkych priestoroch, určite sa tunelom preplazte, veď kto môže povedať, že sa plazil po Cu Chi?

Cu Chi tunely.

Zdroj: Shutterstock®

Sprievodca vám povie zaujímavé veci o vietnamských vojakoch a o živote pod zemou. Predstavte si, aké to bolo keď lialo ako z krhly niekoľko dní! Ja som bola ohromená a týmto vojakom patrí môj obdiv. Dozviete sa aj o smutných skutočnostiach vietnamskej vojny a ak si priplatíte, môžete strieľať aj z kalašnikova. U nás toto absolvovali chalani, my sme si len „užili“ ten hrozný hluk, ktorý sa podobne ozýval aj kedysi široko ďaleko po celom lese, lenže vtedy to nebola zábavka, ale boj o život.

 

Preskúmaj aj: Vyrob si tuhý šampón! Tento jednoduchý postup musíš vyskúšať!

 

Cu Chi tunely sú vo vietnamskom lese, takže uvidíte veľa obrovských húseníc a podobnú „háveď“. Na to sa treba pripraviť. Výlet je poldenný, takže večer ešte v Saigone stihnete čo-to pozrieť a pokochať sa krásami tohto mesta.

 

Ak obľubujete rušnejšie ulice, choďte na Bui Vien, čo je niečo ako pivná ulica. Ibaže pivo vám tu skoro nikde nenačapujú, musíte sa uspokojiť s fľaškovou verziou zlatého moku. Tu stretnete veľa mladých turistov s ruksakmi, presne takých, akými sme boli my.

Bui Vien alebo pivná ulica.

Zdroj: Shutterstock®

Vietnam odporúčam všetkými desiatimi

Aj keď som navštívila len Saigon a okolie, Vietnam vo mne zanechal nádherné spomienky. Určite sa doň ešte vrátim. Pôjdem do Hanoia a na ostrovčeky, ktoré viem, že sú prekrásne. Vrátim sa však aj do Hočiminovho mesta, lebo má čo ponúknuť.

 

Kultúra, ľudia, jedlo, to všetko na mňa zapôsobilo veľmi pozitívnym dojmom. Vietnamskú metropolu Saigon, alias Hočiminovo mesto, ležiacu v delte Mekongu vám určite odporúčam všetkými desiatimi, u mňa bola jeho návšteva liekom na dušu.

 

 

FOTOGALÉRIA:

Galéria -

14 komentárov
Milka Damašková

Milka Damašková

05.12.2017 17:01

Ďakujem za veľmi pútavo napísanú reportáž, zhltla som ju na jeden šup. Naozaj sympatická a zaujímavá krajina tento Vietnam ...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 11:37

krásne obrázky, maťtak čarovný prsteň

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

11.12.2017 18:36

musí to byť zaujímavý zážitok

Vaše meno:

Monika Nekorancová

Monika Nekorancová

11.12.2017 20:41

nádhera ! :)

Vaše meno:

Daniela Šurláková

Daniela Šurláková

18.12.2017 11:12

Krásne reportáže,nádherné miesta na Zemi,žiaľ z minimálnej mzdy sa cestovať nedá.

Vaše meno:

janko komada

janko komada

18.12.2017 20:53

hned by som išiel pozriet

Vaše meno:

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

28.12.2017 19:21

zaujímavá krajina, snáď sa mi ju raz podarí navštíviť ....

Vaše meno:

Táňa Slahučková

Táňa Slahučková

29.12.2017 22:10

Vyzerá to krásne, ale na mňa moc dobrodružne :)

Vaše meno:

Marcel Maňák

Marcel Maňák

31.12.2017 15:08

Mám dobrodružného ducha, aj keď zatiaľ len teoreticky, veľmi rád by som si tieto miesta pozrel :)

Vaše meno:

Lucia

Lucia

01.01.2018 19:49

neváhala by som :)

Vaše meno:

Natália Lobodášová

Natália Lobodášová

07.03.2018 07:55

Toto je môj sen...Vietnam :-)

Vaše meno:

Peter Gavlas

Peter Gavlas

11.03.2018 00:28

Zaujímavé a dobrodružné.

Vaše meno:

Táňa Slahučková

Táňa Slahučková

28.03.2018 00:00

Krásne, vďaka za tip :)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

14.02.2021 04:20

Musí byť super mať guráž a prostriedky navštíviť vzdialené krajiny, spoznať inú kultúru, zvyky, jedálniček a prírodu...v tichosti závidím :-D

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE