Ak ste si mysleli a považovali cibuľu za veľmi jednoduchú surovinu používanú v kuchyni, opak je pravdou.
Existuje viacero druhov, ktoré dokáže oceniť pravý gurmán či gazdinka.
Cibuľa preto rozhodne patrí medzi kráľovné kuchyne. Viete si predstaviť varenie bez nej? My asi nie, preto sme si dnes posvietili na jednotlivé farebné druhy cibule.
Jednotlivé druhy sa líšia nielen svojím vzhľadom, textúrou či farbou, ale aj chuťou. Spoločný však majú spôsob skladovania – vydržia po dobu niekoľkých týždňov až mesiacov, a to v prípade, že ich skladujete na suchom a chladnom mieste. Aký je teda rozdiel medzi jednotlivými farebnými cibuľami a do akých jedál sa najviac hodia?
Odporúčame prečítať: Jablčný ocot - záruka zdravia a krásy?
1. Žltá cibuľa
Táto cibuľa patrí medzi najdostupnejšie a hlavne najviac predávané druhy cibule v obchodoch. Môžeme teda povedať, že je pravdepodobne najrozšírenejším druhom cibule. Môžete ju využiť ako v teplej, tak aj v studenej kuchyni. Od ostatných druhov cibule sa odlišuje hlavne tým, že ju môžete dlhšie variť aj pri vysokých teplotách, preto je najvhodnejšou voľbou pre smaženie, do polievok či dusených jedál.
Šupka tejto cibule je pomerne tvrdá, avšak jednotlivé vrstvy sú šťavnaté a viac mäsité. V cibuli prevláda rovnováha medzi štipľavou a sladkou chuťou, ktorá sa stáva výraznejšou pri jej dlhšom tepelnom upravovaní. Táto cibuľa je spomedzi všetkých druhov najväčším nepriateľom sliznice, pretože pri jej krájanú uvoľňuje látku, ktorá vyvoláva slzenie očí.
Odporúčame prečítať: Vieme, ako na jarné upratovanie bez chemikálií
2. Biela cibuľa
Hoci pôsobí jemnejšie, v skutočnosti je to presný opak. Táto biela cibuľa sa vyznačuje svojou ostrosťou, preto nie je až tak veľmi využívaná v slovenských domácnostiach. Na rozdiel od žltej cibule má krehkejšie vrstvy, varením sa stáva sladšou, no nikdy nemá takú chuť ako tepelne upravená žltá cibuľa.
Najčastejšie sa podáva mletá ako súčasť pikantnejších a chuťovo výraznejších omáčok, ako sú salsy alebo čatní. Vďaka svojej pikantnej chuti ju najčastejšie využívajú v mexickej a indickej kuchyni.
Odporúčame prečítať: Keď vám choroba klope na dvere, vyzbrojte sa voči nej najsilnejšími prírodnými antibiotikami
3. Červená cibuľa
Červená cibuľa patrí medzi najobľúbenejšie prísady do šalátov, pretože je najvhodnejšia na konzumáciu v surovom stave. Je vhodná na ozvláštnenie dresingov či studených predjedál, a to hlavne kvôli svojmu typickému purpurovočervenému sfarbeniu. Pri tepelnej úprave o toto sfarbenie prichádza, preto ju neodporúčame variť.
Okrem liečivých látok červená cibuľa obsahuje prírodné farbivá, ktoré v konečnom dôsledku pôsobia ako silné antioxidanty. Ak sa rozhodnete vo svojej kuchyni používať tento druh cibule s jemnejšou chuťou a krásnou farbou, tak majte na pamäti fakt, že by ste ju nikdy nemali krájať kovovým nožom. Pri kontakte s kovovým nožom rýchlo oxiduje a zhorkne, preto sa odporúča krájať ju keramickým alebo plastovým nožom.
Odporúčame prečítať: Konope ako veľký pomocník v boji proti akné