Počiatky tejto masáže spadajú do juhovýchodnej Ázie, konkrétne na územie bambusových plantáží. Táto metóda siaha až k starovekým Hindom, Peržanom a Egypťanom. Bambusová masáž je novým wellness trendom v USA a pozvoľna sa rozširuje aj do Európy.
Vedeli ste, že bambus je považovaný za rastlinu života, mladosti a krásy? To sú hlavné dôvody, pre ktoré sa oplatí vyskúšať bambusovú masáž a nechať sa pohladiť jeho liečivými vlastnosťami. Poďte si spolu s nami oddýchnuť, načerpať nové sily a omladnúť.
Ako prebieha bambusová masáž? Ktoré benefity bambusovej masáže by sme mali poznať? Pre koho je vhodná bambusová masáž? Spoznajte techniku bambusovej masáže!
Bambus – symbol mladosti a zdravia
Bambus je jedna z najvšestrannejších rastlín na našej planéte. Povesť si vydobyl vďaka svojmu ušľachtilému vzhľadu a mäkkosti, rovnako ako aj jeho odolnosti v drsných podmienkach. V Oriente bambus symbolizuje silu, plodnosť, mladosť, prosperitu a mier. Na východe bol bambus vždy považovaný za drahocenný symbol mladosti.
V Číne, Indonézii, Thajsku a Japonsku nájdeme veľa stavieb vyrobených práve z bambusu. Na festivaloch a rituáloch sa bambus používa ako základný prvok pri vytváraní posvätných miest. Mnoho rodín pestuje bambusový les okolo chrámov, kde slúžia ako bezpečné bariéry proti zlým duchom. Ľudia veria, že bambus spieva s vetrom, prináša atmosféru pokoja a pohody.
Bambusová masáž v skratke
Bambusová masáž tela je exkluzívna technika, ktorá má uvoľňujúce, ukľudňujúce, obnovujúce a drenážne vlastnosti. Základnými elementami masáže s použitím bambusu sú špeciálne hladké bambusové tyče rôznej veľkosti a masážny bambusový olej.
Každý bambus je špeciálne určený pre danú časť tela (robí sa napríklad aj bambusová masáž chodidiel) a tým sa maximalizuje úroveň tlaku. Bambusovou tyčou docielime dokonalé uvoľnenie svalov, čím zaručíme dlhodobé účinky a dlhodobý efekt masáže.
Obvykle sa využívajú nahriate bambusové tyče. Tieto palice sa zohrievajú alebo používajú pri izbovej teplote a masér ich používa na masírovanie tela.
Odporúčame: Problém s riedkymi vlasmi trápi mnohé. Reakcia ženy na hustú hrivu baví internet
Zdroj: Depositphotos
Ako prebieha masáž bambusom?
Aplikácia masáží bambusovým náradím zahŕňa hladenie, hnetenie, tepanie, stláčanie, vibrácie, trenie a tlak na svalové štruktúry alebo mäkké tkanivá v ľudskom tele. To môže tiež zahŕňať pohyby, ktoré majú významný vplyv na energetické systémy ľudského tela. Originálny bambusový olej má značný vplyv na zníženie trenia na pokožke.
Čo bambusová masáž dokáže?
Je to relaxačná masáž podporujúca zdravie. Je ideálna ako pre mužov (zvlášť pre športovcov vďaka stimulácií nervových a svalových krvných plieškov, zosilňujú sa uvoľňujúce a ukľudňujúce vlastnosti), tak pre ženy (zvlášť pre tie čo trpia celulitídou s opuchmi alebo fibrózou, vďaka zosilneniu drenážných a obnovujúcich vlastností).
Lymfatický a drenážny účinok sa spája s účinkom na reflexiu, pretože je stimulovaný ako krvný tlak, tak aj lymfatická cirkulácia. Vďaka tomu sa objavuje pocit výbornej nálady a duševného kľudu.
Blahodarné účinky bambusovej masáže:
- bambusová masáž uvoľňuje energetické blokády tela,
- stimuluje krvný obeh a cirkuláciu lymfy,
- odstraňuje bolesti chrbtice,
- uvoľňuje napätie a stuhnutosť svalov, zabezpečuje svalové uvoľnenie,
- podporuje regeneráciu pokožky,
- pomáha, ak jedinca trápi celulitída a opuchy,
- má uvoľňujúce vlastnosti na nervový systém a psychiku.
Odporúčame: Ako správne konzumovať hurmikaki? Takto podporíš jeho dozrievanie!
Kontraindikácie masáže bambusom
Pre koho nie je vhodná bambusová masáž? Bambusová masáž, ako aj iné formy masáží, má určité kontraindikácie, pri ktorých by sa mala vykonávať s opatrnosťou alebo by sa od nej malo úplne upustiť. Masáž bambusom nie je vhodná napríklad pre veľmi štíhle osoby, taktiež osoby trpiace kŕčovými žilami.
Kontraindikáciou sú žalúdočné ťažkosti, zápaly v tele, chronické srdcové problémy. Spravidla sa masáž nevykonáva ani v tehotenstve. Osoby s nedávno utrpenými zraneniami, zápalmi alebo infekciami by mali masáž odložiť, kým sa tieto stavy nezlepšia.
Osoby trpiace kožnými ochoreniami, ako sú ekzémy, psoriáza alebo infekcie kože, by mali byť pri masáži opatrné, pretože masáž môže tieto stavy zhoršiť. Rovnako osoby s osteoporózou alebo inými ochoreniami kostí by mali byť pri masáži veľmi opatrné, aby nedošlo k poškodeniu kostí alebo zraneniam.
Článok aktualizovaný 7.2.2024