Magické nástrahy v prírode

Letné počasie doslova láka aby sme sa vydávali za dobrodružstvami z rozhorúčených ulíc mesta niekam do chládku prírody. Chodievame k vode, do hôr, do lesa, na lúky, vyhľadávame vodopády, plesá, stanujeme, opekáme, grilujeme... a popritom všetkom neraz zabúdame na nevidiace nástrahy prírody. Zarytí ateisti nad nimi len mávnu rukou, iní si zas zažili a vedia svoje, a my ostatní môžeme pochybovať, filozofovať, minimálne však mať voči nim aspoň aký taký rešpekt. Čoho by sme sa teda mali v prírode „báť“?

 

Možno ste už počuli niekedy príhody o tom, ako ktosi v lese zablúdil, napriek tomu, že sa tam dokonale vyznal a poznal jeho kúsky ako vlastné topánky. Ľudovo sa tomu hovorievalo, že dotyčného „mátalo“. Čo podľa sveta ezoteriky nažíva v lesoch, aby nás dokázalo zmiasť a dezorientovalo nás? S človekom sa neraz veľmi rád pohrá hocaký zblúdilý duch, naši predkovia verili ale aj v lesné víly, či škriatkov. Dnes už takéto bytosti patria skôr do rozprávok, než do reality, ale čo ak?

Magické nástrahy v prírode

Zdroj: Shutterstock®

Medzi mytologické bytosti sa radia napríklad víly. O týchto krásnych stvoreniach sa hovorí, že môžu žiť v lese, ale aj vo vode. V gréckej a rímskej kultúry ich nazývajú nymfy. Víly síce obvykle patria k dobrosrdečným bytostiam, no niektoré sa vraj ľahko urazia, iné dokážu byť občas aj škodoradostné. Kedysi vraj víly ľuďom pomáhali, keď však začali byť samostatnejší (ale aj horší) víly pred nimi zmizli a dnes sa ukážu len výnimočne. Hovorí sa, že medzi ľudí sa vrátia, keď svet bude zase lepší. Ukázať sa môžu napríklad aj v podobe motýľa. 

 

Odporúčame prečítať: Mesačná mágia - ako na nás vplýva Mesiac?

Magické nástrahy v prírode

Zdroj: Shutterstock®

Podobne v lese nažívajú aj lesní škriatkovia. A tí sa takisto ako aj víly pred nami skôr ukrývajú. Tí odvážnejší sa môžu pokúsiť vyviesť vám nejakú neplechu, obzvlášť ak zistia, že sa k ich domovu nesprávate s dostatočným rešpektom. O škriatkoch sa ale vo všeobecnosti hovorí, že majú radi rôzne žartíky, sú veľmi šikovní, veselí, ale aj plachí.

 

Pokiaľ si v prírode doprajete romantiku pri ohni tak pozor na bytosti, ktoré oheň láka. Podľa niektorých môže ísť aj o zlých a neprajných duchov, s ktorými si neradno zahrávať.

 

Odporúčame prečítať: Každý má svojho anjela strážneho

 

Veríte v nejaké mytologické bytosti?

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE