Ako meditovať doma? Takto uvoľníš svoje telo aj myseľ!

Chcete zlepšiť svoju silu koncentrácie? Vedieť sa udržať aj v tej najstresovejšej situácii? Ak sú obe vaše odpovede kladné, potom by ste sa mali naučiť meditovať. Meditácia je naozaj jednoduchá. Tu je malý návod na meditovanie v prostredí domova. Naučte sa nasledovné kroky a váš život sa navždy zmení.

Správny čas pre meditáciu

Je vhodné meditovať ráno. Vaša myseľ je ešte pokojná a oddýchnutá. To je dôležité najmä pre začiatočníkov. Zo začiatku budete meditovať iba 5 minút. Zopár krát si trošku privstanete. Postupne sa tento čas zvýši. Optimálnych je 20 – 30 minút.

Pozri aj: Sebarozvoj s koučkou: Sebaláska nemusí byť tá najťažšia vec na svete

ako na meditáciu

Zdroj: Shutterstock®

Výber správneho miesta

Pokúste sa meditovať každý deň v rovnaký čas. Dôležité je aj miesto určené na meditáciu. Zvoľte si jedno miesto vo svojej izbe. Pokiaľ ste jednou z tých šťastnejších a bývate v rodinnom dome, môžete na to pokojne využiť aj terasu. V každom prípade sa uistite, že je miesto čisté, vetrané a že nebudete nikým rušená. Pri meditácii je rovnako dôležitá poloha. Môžete sedieť, stáť alebo ležať. Dbajte na to, aby ste mali vyrovnaný chrbát. Rovný chrbát je totižto veľmi dôležitý pre správne dýchanie.

meditácia

Zdroj: Shutterstock®

Uvoľnite svoje telo

Ponaťahujte si celé telo. Natiahnite si ruky aj nohy. Potraste rukami aj nohami. Taktiež nezabudnite na prsty na oboch končatinách. Sústreďte sa na dýchanie. Dýchajte pomaly. Nádych a výdych, nádych a výdych, nádych a výdych...

Prax, vizualizácia, technika

Teraz sa posunieme na pokročilé cvičenia, vizualizácie. Predstavte si určitý obraz v hlave. Niečo pekné a príjemné. V každom prípade je prísne zakázané predstaviť si niečo nepríjemné alebo desivé. Predstavte si napríklad ružu. Starostlivo pozorujte jej farbu alebo veľkosť. Koľko má lístkov? Predstavte si samú seba, ako sa jej dotýkate. Alebo ju stačí len ovoňať. Snažte sa cítiť jej mäkké a hladké lupienky. Toto je zobrazenie jedného zo zásadných cvičení. Akonáhle sa naučíte sústrediť na určitý obrázok v hlave, ľahšie sa pohnete vpred.

uvoľnenie mysle

Zdroj: Shutterstock®

Uvoľnite svoju myseľ

Poslednou etapou meditácie je „zameranie sa na nič.“ Toto je najťažšia časť meditácie. Vyžaduje si veľa praxe. Ak po prvom, druhom ani treťom pokuse nič nepocítite, nevzdávajte to. Naučili ste sa už sústrediť na určitý obraz vo vašej hlave. Teraz je na čase odhodiť každú vynárajúcu sa myšlienku. V prípade, že budete rozmýšľať napríklad nad novým projektom, nikdy sa vám nepodarí uvoľniť svoju myseľ. Bude to mať presne opačný efekt. Začnete rozmýšľať, čo ešte treba spraviť a to nie je dobre. Predstavte si, že idete autom. Viete, že veci na chodníkoch existujú, no nepripisujete im žiadny význam. Nemajú pre vás žiadny zmysel. Nevenujete im pozornosť.

Teraz, keď viete ako meditovať doma, je dôležitá prax. Čoskoro si všimnete prínos. Budete mať väčší zmysel pre detail. Bude sa vám dariť v práci alebo v škole. Naučíte sa zvládnuť aj tú najvyhrotenejšiu situáciu. A hlavne, nájdete odpoveď skoro na všetko.

Pozri aj: Najhoršie každodenné návyky, ktoré ti ničia zdravie. Vieš o nich?

6 komentárov
Jojkanr

Jojkanr

08.02.2013 13:17

Kedysi som chodila na jogu, bolo to fajn, ale hrozne tazke, odlozit veci z hlavy ked mate tak malo casu, praca rodina a tak. 

Vaše meno:

Marieta Žulevičová

Marieta Žulevičová

08.02.2013 15:37

Súhlasím, meditácia a čas pre seba môže byť fajn, len ked nie je ani chvíľka voľného času...všetok svoj čas trávim s dcérkou a aj ked to nie je vždy´´meditácia´´, či oddych verím, že  sa mi to všetko raz vráti...

Vaše meno:

Jenyfferr

Jenyfferr

24.03.2013 20:49

meditaciu som este neskusala ... 

Vaše meno:

Danka

Danka

22.05.2013 18:01

meditáciu som ešte neskusala, ale páči sa mi skôr v prírode ako doma :)

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

06.02.2014 09:05

Neviem, či by som sa dokázala správne doma sústrediť, musí byť na meditáciu aj vyhovujúce miesto...

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

19.02.2014 08:31

Meditácia je skvelá, škoda len, že času málo....

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE