Jarischov roztok (voda): Obyčajná lacná voda z Rakúska?!

Existuje mnoho produktov, ktoré používame každý jeden deň. Niektoré sú drahšie, niektoré zase lacnejšie, no všetky majú niečo spoločné – sľubujú nám pomoc pri riešení rôznych kozmetických problémov. Či už je to akné, na ktoré je najlepšie všetko protizápalové. Vrásky, ktorým je potrebné dopĺňať kolagén, či suchá pleť, ktorá sa bez kyseliny hyalurónovej nezaobíde. 

Jednoducho, na množstvo problémov existuje veľké množstvo zložiek, ktoré sľubujú ich „vyliečenie“ v priebehu niekoľkých dní. Na druhej strane je tu ale produkt, ktorý mnohí označujú za najlacnejšiu micelárnu vodu, ktorá dokáže prevýšiť vaše očakávanie. A že v prípade „čistej vody“ ich možno ani žiadne nemáte, to hovoriť nemusíme. 

Tentokrát sme si vzali ma paškál solutio Jarisch – teda Jarischovú vodu alebo inak povedané roztok, ktorý je dostupný v každej lekárni. Aké sú účinky tejto vody a čo vlastne obsahuje? Prečo ju môžeme nazvať svätým grálom, ktorý by nemal chýbať ani vám?

Odporúčame: Ako si vyčistiť matrac? Urob to nasledovne a nebudeš sa váľať vo vlastnej špine

Jarischová voda

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Jarischová voda/roztok (solutio Jarisch) – zloženie Jarischovej vody

Jarischová voda nesie meno po rakúskom dermatológovi Adolfovi Jarischovi. Jarischová voda je sama o sebe číra voda bez nejakej špecifickej vône alebo zápachu. Na prvý pohľad pripomína čistú vodu z vodovodu, avšak pri jej zložení natrafíte na zložky ako kyselina boritá alebo glycerín.

Tento roztok sa v dermatológii používa predovšetkým na ošetrenie mastnej, problematickej a citlivej pleti. Dokonca je vhodný aj na ošetrenie pleti so sklonom k akné, ekzematickej pleti a pod.

Aké sú účinky Jarischovej vody?

Ako sme písali vyššie, Jarischová voda vyzerá ako obyčajná pleťová voda. Okrem kyseliny boritej a glycerínu obsahuje destilovanú vodu a niektoré lekárne tiež primiešavajú konzervačné látky pre jeho dlhšiu výdrž.

  • Glycerín ako zložka Jarischovho roztoku má schopnosť viazať na seba vodu, vďaka čomu pomáha v pokožke udržať vlhkosť.
  • Kyselina boritá, inak nazývaná aj ako borová voda, má antibakteriálne, antiseptické a fungicídne účinky.

Použitie Jarischovho roztoku – pre koho je Jarischova voda určená?

Odborníci odporúčajú Jarischov roztok len na vonkajšie použitie, teda na ošetrenie pokožky. Mamičky ho využívajú na oplachovanie detskej pokožky. Predchádzajú alebo liečia ním atopický ekzém či zapareniny a obdobné kožné ochorenia.

Je pomocníkom pri problematickej pleti. Tí, čo bojujú s akné, ho používajú na umývanie a čistenie pleti alebo ako kozmetický prostriedok po odlíčení tváre – teda ako pleťové tonikum.

Jarischovú vodu tiež môžete použiť aj na osvieženie pokožky. Stačí si ho len preliať do nádoby s rozprašovačom. Tento dermálny roztok dobre znáša aj citlivá pleť.

Jarischovú vodu by sme mohli nazvať takým tekutým zázrakom z lekárne, ktorý je vhodný na ošetrenie aknóznej, suchej alebo mastnej pleti. Ale tiež na ošetrenie pokožky, ktorá bojuje s ekzémom, psoriázou a pod. Za jeho skúšku veľa nedáte a ak vám pomôže, budete sa tešiť z toho, že ste našli zázračnú vodu, ktorá niečo robí. Niečo viac než pleťové krémy!

Odporúčame: Nový trend natáčania vlasov „na jednorožca“ – skúsiš to tiež?

ošetrujúca pleťová voda

Zdroj: Shutterstock®

Kde sa dá zohnať Jarischov roztok?

Pri tomto roztoku, ktorý vám namiešajú v každej lekárni, si nebudete musieť siahnuť hlboko do vrecka. Je pomerne lacný, aj keď niekomu sa môže zdať úplný opak. 200 ml sklenená fľaša roztoku vás bude stáť niečo málo cez 6 €. Ale ak si tento roztok necháte predpísať od lekára, v lekárni vám ho s radosťou namiešajú bez akéhokoľvek doplatku.

Samozrejme, tento roztok nájdete v predaji aj na rôznych internetových stránkach. Tu si však dávajte pozor, aby ste nenaleteli podvodníkom a namiesto Jarischovej vody ste nedostali niečo iné.

Článok aktualizovaný 7.3.2024

9 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

14.10.2019 06:50

Zaujímavá, ešte som o nej nepočula, vďaka!

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

14.10.2019 13:07

to je pre mňa úplná novinka

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

15.10.2019 12:57

Jarischovú vodu poznám, počula som o nej pozitíva od kozmetickej vlogerky na youtube. Jeden čas som ju používala. Je fajn, ani neviem prečo ju už nepoužívam.

Vaše meno:

Erika Podskubová

Erika Podskubová

26.10.2019 17:58

áno poznám aj som ju používala mala som ju predpísanú na štípance

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

05.11.2019 15:32

Hej poznám ju a dokonca aj erytromicínovú vodu si dávali dievčatá namiešať na akné. No synovi veľmi nezaberala na akné, jarisch som však neskúšala.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

12.11.2019 10:37

Poznám borovú vodu ,ale O JARISCHOVEJ VODE som doteraz nepočula.

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

05.02.2020 17:26

zaujímavé.ešte som o tomto nepočula.naozaj sa človek učí po celý život.

Vaše meno:

Andrea Petrušková

Andrea Petrušková

18.02.2020 09:17

Jarischova voda je môj verný pomocník pri mojej problematickej pleti. Používam ju namiesto pleťovej vody, eliminuje vyrážky a zároveň pleť osviežuje.

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

17.03.2024 20:28

Áno používam, pomáha

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE