Suchá pleť bude minulosťou – vyskúšala si už kyselinu mliečnu?

Snáď každá žena má v živote obdobie, počas ktorého bojuje s nedokonalosťami svojej pleti. Ak sa práve v takej fáze nachádzate a máte pocit, že vaša pleť potrebuje vzpruhu, možno je čas vyskúšať niektorú z radov kyselín.

Kyseliny majú čestné miesto v kozmetike. S pleťou dokážu hotové zázraky a pokiaľ ste sa ich doteraz neodhodlali vyskúšať, je potrebné to napraviť. Počuli ste už o kyseline mliečnej? Ide o jednu z najpopulárnejších kyselín s vysokou účinnosťou.

Zaraďuje sa do skupiny AHA kyselín (alfa-hydroxylové kyseliny), medzi ktoré patrí napríklad aj známa kyselina glykolová, kyselina mandľová, jablčná, vínová a mnohé iné. AHA kyseliny sú známe aj ako ,,ovocné kyseliny“. Ich hlavnou úlohou je pôsobiť na pleti ako exfoliant – zbavujú pleť odumretých kožných buniek, čím sa proces obnovy buniek urýchľuje. Okrem toho dokážu pleť účinne hydratovať, vypnúť ju, redukovať maz, zlepšujú jej celkovú textúru, pomáhajú zosvetliť vzniknuté pigmentové škvrny či spomaľovať proces starnutia pleti.

Pozri aj: Jedy v kozmetike: Nebezpečné zložky, kvôli ktorým sa oplatí študovať zloženie

krém s kyselinou mliečnou

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Kyselina mliečna – povinná súčasť kozmetickej výbavy každej ženy

Kyselina mliečna patrí medzi najjemnejšie AHA kyseliny, ktorá je vyrobená fermentáciou. Ak práve s kyselinami v pleťovej starostlivosti začínate, je skvelou voľbou. Rozumie si totiž s každým typom pleti – suchou, normálnou, mastnou aj zmiešanou. 

Aký typ produktu s kyselinou voliť?

Trh dnes ponúka množstvo kozmetických produktov pre každodenné použitie, v ktorých je kyselina mliečna obsiahnutá. Každému z nás vyhovuje niečo iné. Ak hľadáte skôr hydratáciu a jemnejšiu exfoliáciu, voľte krém. Vyššiu a účinnejšiu koncentráciu, napríklad pri aknóznej pleti, objavíte v pílingoch a pleťových maskách. Pre domáce použitie by sme však mali použiť kyselinu s koncentráciou maximálne od 2 – 10 %.

V prípade, že ste majiteľkami citlivej pleti, odporúča sa voliť prípravky s maximálnym obsahom 5 % kyseliny mliečnej. Samozrejme, nezabúdajte ani na test znášanlivosti produktu. Kyselinu najskôr naneste na pokožku (menšiu časť pokožky) - ak do 24 hodín nedôjde k žiadnej negatívnej reakcii, môžete prípravok použiť na celú tvár. 

Kyselinu mliečnu sa odporúča používať 2 až 3-krát do týždňa. V prípade potreby môžete zvýšiť alebo znížiť frekvenciu jej používania. 

Kyselina mliečna a kožné problémy

Kyselina mliečna je často odporúčaná kožnými lekármi na ošetrenie citlivej pleti alebo pleti, na ktorej vznikol zápal. Dokonca je vhodná aj na ošetrenie ekzematickej pokožky či pri iných kožných problémoch. 

Kyselina mliečna je v tomto prípade určená na premastenie pokožky. Vďaka jej hydratačným účinkom dodá pokožke extra dávku vlahy, ktorá v tomto prípade pomáha zmierniť šupinatenie či začervenanie. 

Možné vedľajšie účinky kyseliny mliečnej

V prípade, že na pokožku aplikujete vysokú koncentráciu kyseliny mliečnej bez akéhokoľvek predchádzajúceho testu znášanlivosti alebo ak ju budete používať vo veľkom množstve, môže to prispieť k podráždeniu pokožky. Medzi možné vedľajšie účinky tiež patrí:

  • citlivosť na slnko, 
  • suchosť, 
  • sčervenanie, 
  • pálenie
kyselina mliečna v kozmetike

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Ako s kyselinou pracovať?

Pokožka je citlivým orgánom a mali by sme s ňou zachádzať opatrne, obzvlášť v prípade kyselín. Ak s používaním kyselín na pleti začínate, dajte si pozor. Na začiatku je vhodné vykonať test citlivosti, napríklad na zápästí. V prípade dobrej tolerancie (ideálne po jednom dni) môžete pokračovať s nanášaním na pleť.

Kyseliny je vhodné aplikovať najmä večer (aby mala pleť priestor na obnovu). Pamätajte aj na to, že nanášaním kyseliny na pleť pokožku oslabujeme, preto je vhodné použiť prípravky so silnejším SPF ochranným faktorom. Pri akejkoľvek neočakávanej a pretrvávajúcej reakcii (nemiznúce začervenanie, bolestivé štípanie,...) je potrebné aplikáciu prerušiť a pleť ihneď umyť čistou vodou.

Čo nemôžete miešať s kyselinou mliečnou?

Zo všetkého najviac platí, že by ste nemali kyselinu mliečnu miešať a kombinovať s vitamínom C. To znamená, že ak používate akýkoľvek prípravok s obsahom kyseliny mliečnej, nemali by ste na pleť nanášať žiaden prípravok s obsahom spomínaného vitamínu. 

Kombinácia kyseliny a vitamínu C totižto môže spôsobiť podráždenie pokožky. 

Aktualizovaný článok: 2.5.2023

5 komentárov
Soňa Kollárová

Soňa Kollárová

05.02.2021 18:59

Zaujímavý článok :)

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.02.2021 10:43

Zaujímavé informácie!

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

08.02.2021 09:39

vyskúšame, uvidíme

Vaše meno:

Marta Hollá

Marta Hollá

10.02.2021 15:40

vyskúšala

Vaše meno:

Simona Paľovčíková

Simona Paľovčíková

15.02.2021 15:29

Boli ste s výsledkom spokojná?

Jana Komadová

Jana Komadová

13.02.2021 20:12

Zatiaľ nie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE