Ako na správne odlíčenie pleti? Tohto by si sa mala vyvarovať!

Vieme, že sa to nemá robiť, no aj tak porušujeme pravidlá. Ešte stále medzi nami existujú také rebelky, ktoré si jednoducho pred spaním makeup neodlíčia. Ráno sa tak zobudíme s pohľadom na špinavý vankúš, makeup, otretý o nové návliečky a otlačenú špirálu na plachte a po tvári. Chápeme, že niekedy nám únava bráni vo vykonaní tej svojej večernej rutiny tak, ako by sme si želali, no dievčatá, mali by ste sa premôcť!

Nejde tu len o špinavý vankúš a otlačený makeup. Ide tu o vašu pleť a jej dobrý stav. Ani jedna z nás nechce mať vrásky už v skoršom veku. Chceme starnúť pomaly, s gráciou a bez vrások. No takto to veru nedocielite. Ako ju však odličovať správne? Ktorý produkt je dobrý? A čo čistá voda? Môžem si ňou čistiť tvár? Nebojte sa, máme pre vás odpovede.

Odporúčame: Hyperpigmentácia: Vieš, ako predísť nepekným škvrnám na pokožke?

ako odličovať pleť

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa stane, ak sa prestaneme správne odličovať?

To, čo sa stane, keď si prestanete umývať tvár, závisí aj od stavu vašej pokožky. Či je mastná, suchá, kombinovaná a aké veci si zvyčajne na svoju tvár dávame. Je to preto, že ak máte napríklad mastnú pokožku a úplne si prestanete umývať a odličovať tvár, dramatické výsledky uvidíte okamžite. Ak máte suchú pokožku, nepríjemné "výsledky" sa dostavia trošku neskôr. To znamená, že je dôležité pozrieť sa na výhody čistenia ako na celok a je potrebné mať prehľad o tom, čo vás čaká, ak sa svojej pleti nebudete dostatočne venovať.

Pozri aj: Kútiky na perách: Vieš, prečo vlastne vznikajú a ako ich ošetrovať?

odličovanie pleti tampónikom

Zdroj: Shutterstock®

Čistenie tváre odstraňuje makeup, mastnotu a iné nečistoty. Aj keď nemáte na tvári makeup, pokožka na tvári prichádza do kontaktu s ostatnými produktami v starostlivosti o pokožku, ako sú hydratačné krémy či opaľovací krém, ako aj znečisťujúcimi látkami, ako sú mikróby, nečistoty, nehovoriac o olejoch, pote a odumretých bunkách pokožky.

Bez vyčistenia si na vašej pokožke budujete vrstvu nečistôt, čo môže viesť k problémom so stavom pokožky, jej farbou či vyrážkami. Toto nahromadenie nečistôt môže potenciálne upchať póry a viesť k vysušeniu a podráždeniu pokožky, dokonca až k akné. To môže spôsobiť, že pokožka sa dostane do stavu svrbenia, čo môže viesť k poškriabaniu, a to môže následne viesť k poškodeniu pokožky, so zvýšeným rizikom infekcie. Čo poviete, toto nie je zrovna domino efekt, ktorý by sme chceli dosiahnuť, že?

odlíčenie micelárnou vodou

Zdroj: Shutterstock®

Postačí nám na to aj voda z vodovodu? Toto je pomerne častá otázka, ktorú sa nás pýtajú najmä ženy, ktoré sa snažia udržiavať si zdravý životný štýl. Voda z vodovodného kohútika totiž vyzerá tak čisto a zdravo! No je to naozaj tak? Čudovali by ste sa, ale aj ona dokáže zničiť naše pokusy o dosiahnutie doživotného mladistvého vzhľadu našej pokožky. Nie je to však o vode samotnej, ale o zložkách, ktoré sa v nej nachádzajú. Najlepšie by teda bolo, ak by ste poznali rozbor vašej vody a na základe toho sa rozhodli, či ju budete používať napríklad aj na čistenie vašej pleti.

Nebezpečné totiž dokážu byť látky, ako: chróm, železo, meď, horčík či zinok, ktoré v kombinácii s našimi kožnými olejmi dokážu vo väčšom množstve upchávať póry. Takisto aj minerály, hoci to na počutie znie zdravo, dokážu póry upchať a spôsobiť poriadne vysušenie pokožky alebo ekzém. Štúdia z roku 2014 dokazuje, že ak sa vo vašej vode nachádza príliš veľa vápnika, budete náchylnejší na vznik ekzému. 

umývanie tváre

Zdroj: Shutterstock®

O chlóre si hovoriť nemusíme, ten škodí aj pleti, aj našim vlasom. Dokonca spôsobuje rýchlejšie starnutie pleti. Rovnako ako chlór, aj fluorid našu pokožku dráždi. Ako si byť istý, že sa vo vode z kohútika nenachádza viac týchto látok, ako by sme chceli? Bohužiaľ, zrejme to bude možné len prostredníctvom kvalitného rozboru vody. Následne viete správne zareagovať a zaobstarať si prípadný zmäkčovač vody, vodný filter, prípadne ju destilovať.

Ak však proti týmto látkam bojovať neviete, vyskúšajte to inak! Používajte produkty bez obsahu alkoholu, dbajte na správny pitný režim, dostatočný prísun vitamínov a používajte produkty, ktoré sa nemusia oplachovať. A veľký pozor, milé dámy a dokonca aj páni, nezabudnite si ošetriť svoju pokožku ihneď po jej umytí! Či si len opláchnete pleť alebo vyjdete zo sprchy, nezabudnite na hydratačné a zvláčňovacie produkty, vďaka ktorým predídete poškodeniu a vysušeniu svojej pokožky.

Pozri aj: Skvalén v kozmetike: Prečo je takým veľkým hitom?

2 komentárov
Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

28.05.2018 11:44

Mne najviac vyhovuje čistiace gel na tvár, s ktorým sa môžem odlíčiť jednoduchým umytím tváre. Čistiaca pleťova voda s olejom ma v očiach páli, ak si chcem odstrániť riasenku, ale gel nie. Samozrejme potom tvár hydratujem a spevňujem krémom. No tiež si myslím, že čistá odmastnená pokožka sa môže ľahšie regenerovať cez noc.

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

11.06.2018 12:05

použijem na odličovanie čistiacu vodu ale aj tak pleť oplachujem čistou vodou.. neviem sa zbaviť pocitu že ešte stále nie je čistá.. a potom natieram..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE