Chceš krajšie a zdravšie zuby? Takto dosiahneš hollywoodsky úsmev!

Mať zdravé a krajšie zuby a ďasná už dávno nie je len estetická záležitosť. Štúdie ukázali, že problémy s ústnou dutinou môžu viesť až k vážnym zdravotným ochoreniam, ako sú rôzne ochorenia srdca. Preto je starostlivosť o chrup veľmi dôležitá. Našťastie existuje niekoľko zásad v starostlivosti o zuby, ktoré vám a vašej rodine zaručia hollywoodsky úsmev. A zásada číslo jeden? Začať s ich dodržiavaním čo najskôr!

Čisté ústa sú základ

Áno, čítate správne. Prvý bod sa bude týkať celkovej ústnej hygiény. Aby ste mali krásne a zdravé zuby, musíte mať najprv čisté ústa, to znamená aj ďasná, podnebie a jazyk. Ako na to? Jednoducho sa pri čistení zubov zamerajte na pár chvíľ aj na tieto partie. Pod 45 stupňovým uhlom kefkou prechádzajte po ďasnách tak, aby ste sa dotýkali hranice ďasna aj zubu. Používajte zásadne kefku s jemnými štetinami, aby ste si ďasná nepodráždili. Nezabudnite ani na vnútornú stranu zubov. Pokračujte aj na podnebí a jazyku. Zbavíte sa baktérií, ktoré spôsobujú zápach z úst a kazy. Opakujte 2-krát denne.

Bude sa ti páčiť: Vplyv klimatizácie na pleť: Takto sa môžeš účinne chrániť!

ako na zažltnuté zuby

Zdroj: Shutterstock®

Kedy a ako si čistiť zuby?

Možno vás sklameme, ale stále platí staré známe -  dvakrát za deň a najlepšie ráno a večer. Ráno hneď po zobudení, kedy je potrebné odstrániť zo zubov povlak a baktérie, ktoré sa počas noci na zuboch vytvorili. Práve tie sú pôvodcami zubných kazov a zápalov. Večer by ste si mali zuby vyčistiť tesne pred spaním, aby sa udržali čo najčistejšie po čo najdlhší čas počas spánku. Ak máte problémy s chronickým zápalom ďasien, mali by ste si čistiť zuby vždy po jedle.

A čo správna technika? Dodržujte 45-stupňový uhol s kefkou s jemnými štetinami. Zuby si umývajte krúživými pohybmi. Nikdy nezabudnite ani na ich vnútornú časť. Základ je prečistiť si celý povrch všetkých zubov. Čistite aspoň 2 minúty.

ako si správne čistiť zuby

Zdroj: Shutterstock®

Vymieňajte kefku!

A pravidelne. Výmena zubnej kefky každé dva mesiace by mala byť absolútna samozrejmosť. Ak na to máte prostriedky, vymieňajte ju aj každý mesiac. To platí aj o efektívnejších elektrických zubných kefkách. Hlavicu kefky je taktiež potrebné pravidelne vymieňať. Ak to neurobíte, riskujete, že si do ústnej dutiny prenášate staré baktérie.

Ešte nepoužívate niť?

Používanie dentálnej nite mnoho ľudí podceňuje, no nemali by ste. Je vedecky preukázané, že jej pravidelné používanie znižuje riziko kazov a zápalov, a to naozaj signifikantne, až o 40 percent. Väčšine ľudí so zdravými zubami a ďasnami stačí niť používať raz za deň, a to večer pred spaním. Najlepšie je zvyknúť si na niťovanie zubov minimálne dvakrát za deň, pri umývaní zubov.

Viac o používaní zubnej nite: Zisti, prečo používať dentálnu niť každý deň. Jej účinky ťa prekvapia

tabak poškodzuje zuby

Zdroj: Shutterstock®

Alkohol, cukor a cigarety sú nepriateľ

Zásada, ktorá zrejme nikoho neprekvapí. Alkohol, cukor a sladké výrobky či cigarety sú úhlavným nepriateľom krásnych zubov. Ich vyradením zo svojho života znížite riziko zubného kazu, zápalov ďasien, ale aj zanesených zubov. Tabak dokonca spôsobuje žlté a šedé škvrny na zuboch, ktoré z nich odstránite len veľmi ťažko.

Ak dodržíte tieto všetky zásady správnej starostlivosti o zuby, nemali by ste mať s dosiahnutím krásneho úsmevu problém. Nezabúdajte ani na pravidelné prehliadky u lekára, minimálne raz za rok a absolvovanie dentálnej hygiény u odborníka, a to aspoň dvakrát ročne.

7 komentárov
Jana Pitonakova

Jana Pitonakova

18.06.2018 06:52

Možno si niekot pomyslí, že som "buržuj" ale mám 36 rokov a zatiaľ mi nikdy nevŕtali kaz, nemám plombu ... áno jasné každému hneď napadlo že genetika. Neviem z ktorého pokolenia nakoľko všetci preživší z troch generácií mali problémy odjakživa. Používam curaprox zubné kefky, zubnú pastu elmex a ústnu vodu listerin, k tomu nie denne zubnú niť. Ak cítim že je niečo medzi zubami, žuvem žuvačku.

Vaše meno:

Lenka Rudicka

Lenka Rudicka

18.06.2018 08:17

2x ročne návšteva u dentálnej hygieničky zabezpečí zdravé zúbky a ďasná bez zápalov a neprijemného zápachu úst

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

18.06.2018 08:49

Starostlivosť o zuby sa vypláca v každom smere.

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

18.06.2018 09:38

Na starostlivosť o zuby si potrpím...nikdy by som nešla spať bez toho, aby som si neumyla večer zuby

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

18.06.2018 17:15

starostlivosť je určite dôležitá ale čo sa týka farby zubov tak to má na svedomí genetika, niekto môže drhnúť a nič..

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

18.06.2018 18:39

Ja som síce lajdák na večerné čistenie,ale zuby mám v poriadku.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

18.06.2018 23:16

Hovorí sa,že večer sa zuby čistia pre zdravie a ráno pre krásu.Takže pravidelne dodržiavam...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE