Čo robiť pre krásny biely úsmev? Tu sú užitočné tipy a triky!

Rady sa smejete, avšak trápia vás zažltnuté zuby? V dnešnej dobe už naozaj nie je problém dopracovať sa k úsmevu ako z televíznych reklám. Stačí, ak čosi vynecháte, inde uberiete a niekde zase pridáte. Predstavujeme vám pár jednoduchých krokov, ako docieliť, aby váš úsmev žiaril najbelšou bielou.

Takže ako na to?

Pozrite sa dôkladne na svoj jedálniček a uberte z neho cukor. To, že sladké dvakrát zdravým zubom neprospieva, do vás predpokladám hučia už od detstva. Neplatí to však len o čokoláde. Vašim zubom neprospieva ani cukor, ktorý sa nenápadne ukrýva napríklad v polotovaroch, sýtených nápojoch, džúsoch. Cukor totiž reaguje s baktériami, ktoré sa nachádzajú v zubnom povlaku a tvorí kyseliny, ktoré sa podieľajú na tvorbe zubného kazu. Podobne pôsobí aj kyslosť v nápojoch, napríklad aj vo víne – ničí zubnú sklovinu, ktorá je potom dôsledkom žltého nádychu vašich zubov.

Na nechcenú farbu zubov má okrem sladkého a kyslého aj vplyv toxínov, ktoré nájdete ako inak v cigaretách. Farbenie spôsobí tiež kofeín v káve alebo čaji, preto je dobré ich obmedziť.

Pozri aj: Čo je melatonín a aký má význam? Podpor jeho produkciu v tele!

zubná niť

Zdroj: Shutterstock®

Jedzte veľa syra – opäť jedna stará múdrosť, avšak napriek modernej dobe stále platná. Syr dopĺňa slinám vápnik, vďaka čomu sa zuby lepšie ochránia pred vznikom zubného kazu.

Pitný režim – aj v zubnej problematike hrá svoju dôležitú úlohu toľko omieľaný pitný režim. Sliny totiž neutralizujú kyseliny, ktoré sa tvoria v ústach, a preto pitie vody pomáha najmä fajčiarom a tým, ktorí majú sucho v ústach. Ale pozor, máme na mysli čistú vodu. Ak už si občas neviete odoprieť sladké nápoje (obzvlášť sýtené), pite ich radšej cez slamku. Takto sa so zubami dostanú do kontaktov omnoho menej.

zuby

Zdroj: Shutterstock®

Majte vždy po ruke zubnú niť – správne čistenie zubov hrá z hľadiska ich zdravia aj farby jednoznačne prím. Dôležitá je nielen zubná pasta, ale hlavne vhodne zvolená zubná kefka, správny systém čistenia (ak si nie ste isté, nehanbite sa nechať si poradiť vašim zubárom) a zubná niť. Tá má až 40-percentný podiel na správnom čistení zubov. Používajte ju preto denne.

návšteva zubára

Zdroj: Shutterstock®

Na záver určite jedna rada, ktorú aj samé dobre viete – pravidelné kontroly u zubára. Prevencia je základom všetkého, a platí to aj pri zuboch. Mimo toho, že si necháte prehliadnuť váš chrup, zuby si pravidelne dajte vybieliť (ideálne šetrným spôsobom, ktorý vám odporučí váš lekár) a očistiť od zubného kameňa.

Odporúčame: Prečo piť zázvorový čaj? Pomáha pri týchto zdravotných problémoch!

10 komentárov
Blažena Macoszková

Blažena Macoszková

04.10.2013 13:05

Jedalniček je naozaj dôležity

Vaše meno:

Michaela Hudáková

Michaela Hudáková

06.10.2013 08:25

jedálniček je dôležitý,ale je to aj tak trocha dedičné,že aku mame zubnu sklovinu. Žial, kávička, ktorá nám dosť zafarbuje zuby, si odpustit neviem :)

Vaše meno:

Zuzka Hanuliaková

Zuzka Hanuliaková

08.10.2013 19:04

ja používam modrú zubnú pastu a po jej umytí sú moje zúbky krásne biele :-)

Vaše meno:

Zuzka Hanuliaková

Zuzka Hanuliaková

08.10.2013 19:12

a odporúčam tú pastu všetkým :)

Vaše meno:

nalimpra

nalimpra

11.10.2013 17:43

teraz su dolezite medzizubne kefky

Vaše meno:

Danka

Danka

12.10.2013 15:57

Ja som veľká čajíčkárka zbožňujem čierny a zelený čaj + iné rôzne bylinkové a teda tie farbia zuby naozaj veľmi, ale tak treba mať dobré prípravky a všetko sa dá tak po-riešiť :)

Vaše meno:

Anna Stankociova

Anna Stankociova

12.10.2013 18:41

Tiez pijem vela kavy, ale 2x rocne chodim na pieskovanie zubov, vrelo odporucam :)

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

24.10.2014 16:42

aj zubný lekár poradí niečo pri prehliadke

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

01.05.2020 06:52

Ja som začala používať pasty na prírodnej báze, hlavne s prídavkom kokosového oleja, ktorý zuby pekne vybieli a hlavne bez zbytočnej chémie :-)

Vaše meno:

Linda Zsóriová

Linda Zsóriová

03.08.2022 12:56

Ja chodím pravidelne už druhý rok na dentálku a bielnie do Dental brothers a vždy odchádzam spokojná.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE