Éterické oleje pre našu krásu: Ktoré začať používať a ako?

Éterické oleje používa ľudstvo už viac ako 3000 rokov. Starovekí Egypťania ich využívali pri liečbe, Číňania na pestovanie krásy. V Európe spopularizoval liečenie aromatickými látkami nemecký lekár a alchymista Paracelsus. Éterické oleje majú rovnaké účinné látky ako bylinky, z ktorých sa získavajú destiláciou, maceráciou či lisovaním. Svoje liečivé účinky sa naplno rozvinú, keď sa dostanú do tela cez pokožku alebo vdýchnutím. Poznáme mnoho spôsobov využitia éterických olejov – v aromatickej lampe, na kúpele, ako obklad či vo forme krému. Pri nákupe dbajte nato, aby to boli 100 % čisté éterické oleje, pretože na trhu dostať aj syntetické oleje označované ako vonné oleje, ktorými nedosiahnete požadovaný účinok. Dnes vám prinášame zopár tipov, ako ich možno využiť pre našu krásu.

Odporúčame: Tie sú ale roztomilé! Toto sú najkrajšie psy zmiešaného plemena

harmančekový olej

Zdroj: Shutterstock®

Zapálená začervenaná pokožka

V prípade takejto pokožky treba upokojujúci obklad. Do štvrť litra minerálky dajte 2 kvapky harmančekového éterického oleja. Namočte doň ľanový uterák a spravte si obklad na postihnuté miesta.

Svrbenie pokožky

Na nepríjemné svrbenie pokožky použite zmes zo 100 ml avokádového oleja, 5 kvapiek čajovníkového oleja, 5 kvapiek harmančekového a levanduľového éterického oleja. Po osprchovaní si na postihnuté miesta zľahka votrite pár kvapiek tejto zmesi.

Odporúčame: Agát biely: Vieš, akú liečivú silu majú jeho voňavé kvety?

tea tree oil

Zdroj: Shutterstock®

Pleťová voda proti akné

Účinnú pleťovú vodu si vyrobíte veľmi ľahko. Do štvrť litra destilovanej vody pridajte 5 kvapiek z čajovníkového oleja, harmančekového éterického a levanduľového éterického oleja. Vatovým tampónom si niekoľkokrát za deň potrite touto vodou postihnuté miesta. Po niekoľkých dňoch budete badať zlepšenie vašej pleti.

medovkový olej

Zdroj: Shutterstock®

Mastné vlasy

Zmiešajte 2 kvapky levanduľového éterického oleja a po 1 kvapke medovkového a bergamotového éterického oleja a pridajte túto zmes do šampóna. Blondínky môžu namiesto bergamotového oleja použiť citronelový éterický olej.

Odporúčame: Dychberúce realistické torty od ruskej cukrárky, ktoré ťa uchvátia

rozmarínový olej

Zdroj: Shutterstock®

Vypadávanie vlasov

Do šampónu primiešajte zmes z 3 kvapiek rozmarínového éterického oleja a 1 kvapky bazalkového éterického oleja.

Lupiny

Na zbavenie sa lupín si pripravte nasledovnú zmes z éterických olejov, ktorú primiešajte do šampónu. Tri kvapky rozmarínového éterického oleja, 2 kvapky borievkového, 1 kvapka harmančekového a 3 kvapky levanduľového éterického oleja. Táto zmes je na jedno umytie vlasov, takže ju zmiešajte s takým množstvom šampónu, aké použijete na umytie vlasov. Túto zmes jemne vmasírujte do pokožky na hlave a až potom spláchnite.

ylang-ylang olej

Zdroj: Shutterstock®

Suché končeky vlasov

Na suché a rozštiepené končeky vlasov použite nasledovný zábal. Zmiešajte 2 až 3 PL olivového oleja s 2 kvapkami éterického oleja ylang-ylang a s 1 kvapkou levanduľového éterického oleja a nechajte ho chvíľu pôsobiť na končekoch vlasov.

Pozri aj: Video tréning s činkami: Skvelý spôsob na formovanie postavy

6 komentárov
Leonnie

Leonnie

05.04.2013 19:12

som ani netusila, ze sa daju aj takto vyuzit

Vaše meno:

Blazena Sadovska

Blazena Sadovska

22.04.2013 14:40

Vyskúšam...

Vaše meno:

Danka

Danka

06.05.2013 13:22

Zaujímavý článok, tiež som nevedela o ich využiteľnosti...

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

24.10.2014 17:48

wau, veľmi kvalitný článok plný nápadov :)

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

04.08.2023 17:48

1

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

04.08.2023 17:48

1

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE