Kedy je potrebné zbaviť kozmetiky?

Poznáte to. Tá paletka očných tieňov stála naozaj nekresťanské peniaze a aj po 10 rokoch vyzerá stále ako nedotknutá. Tak kto nám povie dostatočne závažný dôvod na to, aby sme ju vyhodili do smetného koša?

 

Každá jedna z nás má iste doma zopár obľúbených kúskov najmä dekoratívnej kozmetiky, ktorej sa nedokáže ani po rokoch vzdať. V skutočnosti si však koledujeme o celkom veľký problém.

 

Kedy teda nastane vhodný čas, aby sme sa kozmetických výrobkov bez milosti zbavili?

 

 

1. Riasenka

 

Zo všetkých kozmetických produktov má asi najkratšiu trvanlivosť. Ak vám nestihne dovtedy vyschnúť, bez milosti ju po 3 mesiacoch vyhoďte. Vďaka konzistencii a neustálemu vyťahovaniu kefôčky hore-dole je ideálnym miestom pre rast baktérií najrôznejšieho druhu a uznajte, že táto kombinácia vašim očiam asi príliš neprospeje.

 

Odporúčame tiež: Zlaté pravidlá líčenia rias

ženské oko

Zdroj: Shutterstock®

 

2. Očná linka

 

Pre tú tekutú platí to isté čo pre riasenku. Naopak, klasickú kajalovú ceruzku vďaka pravidelnému strúhaniu môžete používať aj 2 roky.

 

 

3. Make-up

 

Záleží nielen na konzistencii, ale aj na balení mejkapu. Ten s pumpičkou vám spravidla vydrží aj 2 roky, ak je ale v dózičke, odkiaľ ho musíte naberať prstami, zvyčajne dlhšie ako pol roka – aj pri maximálnej hygiene – nevydrží bez baktérií.

V každom prípade, ak zmení konzistenciu alebo vôňu, okamžite ho prestaňte používať.

 

Odporúčame tiež: Make-up tipy, ktoré musí každá žena poznať

paletka očných tieňov

Zdroj: Shutterstock®

 

4. Púdrové produkty

 

Púdre, lícenky, očné tiene. Trvanlivosť púdrových produktov je zväčša okolo 2 až 3 rokov. V prípade očných tieňov však buďte obzvlášť opatrné a s ich vyradením radšej príliš neotáľajte.

 

 

5. Rúž, lesk na pery, kontúrovacia ceruzka

 

Na tejto kozmetike zmeny zbadáte asi najskôr – pery sú dostatočne citlivé, aby zaznamenali akékoľvek zmeny v konzistencii. Spravidla platí, že rúže vydržia dlhšie než lesky na pery, zvyčajne by ste sa ich ale mali zbaviť tak do 2 rokov.

V prípade kontúrovacích ceruziek na pery platí to isté, čo v bode 2 – pri pravidelnom strúhaní vydržia dlho.

 

Odporúčame tiež: Rúže - ako si vybrať ten správny?

zlomené rúže na pery

Zdroj: Shutterstock®

 

6. Parfum

 

Dva až tri roky väčšinou vonia tak, ako na začiatku. Niektoré kúsky však bez problémov zvládnu aj nejaký ten rok naviac. Takže pokiaľ vám vôňa vyhovuje, nie je čo riešiť.

 

 

7. Lak na nechty

 

V tomto prípade riešiť trvanlivosť je asi zbytočné. Pri pravidelnom používaní totiž laky na nechty veľmi rýchlo zhustnú a ich aplikácia sa stane značne problematickou. Ich výdrž môžete predĺžiť skladovaním v chladničke, ale spravidla dlhšie ako rok v použiteľnom stave aj tak nevydržia.

 

Odporúčame tiež: 6 beauty pravidiel, ktoré musíte porušiť!

laky na nechty

Zdroj: Shutterstock®

 

8. Telové a pleťové krémy a mlieka

 

Záleží na balení. Tie s aplikátorom v podobe pumpičky vydržia dlhšie než tie v kelímku a jednoznačne by ste sa mali držať odporúčania na obale výrobku. Ten totiž vždy obsahuje informáciu, do koľko mesiacov od otvorenia by ste mali výrobok spotrebovať.

 

Opäť ale platí zlaté pravidlo – ak výrobok zmení konzistenciu alebo vôňu, okamžite s ním preč.

 

Odporúčame tiež: Čo by ste mali vedieť o pleťových krémoch

6 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

08.11.2016 16:47

nemám problém zbaviť sa starej kozmetiky, aj tak ju väčšinou zavčasu miniem, možno ešte laky na nechty, tie potom vymíňam pri kreatívnej tvorbe

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

08.11.2016 17:55

toto je super článok...ja sa zbavujem kozmetiky pravidelne aj keď teda väčšinou ju stihnem spotrebovať. Ale poznám vo vojom okolí ženy, ktoré ju skladujú roky a pritom nepoužívajú

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

11.11.2016 20:55

Zaujímavý článok, vela som sa dozvedela

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

03.12.2016 13:56

dobré rady

Vaše meno:

Iveta Sýkorová

Iveta Sýkorová

28.12.2016 10:47

starej kozmetiky sa priebezne zbavujem. vacsinou vsak nakupujem tak, ze ju priebezne stihnem minut (maskara, kajalova ceruzka, make up, puder)

Vaše meno:

simona v.

simona v.

06.01.2017 17:50

u nas doma sa nic dlho neohreje :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE