Prírodné oleje a ich účinky na našu pleť

Ruku na srdce. Ktorý olej doma najčastejšie používate? V našich kuchyniach hráva ešte stále prím slnečnicový olej.

 

Svoje miestečko si ešte postupne vydobíja aj olej olivový, prípadne kokosový. Ak ste ich doteraz zvykli užívať len pri príprave jedál, je najvyšší čas, aby ste im našli miesto aj v kúpeľni.

 

A to v čestnom rade medzi vašou obľúbenou kozmetikou. V prípade, že neviete, ktorý olej sa vám na čo hodí, rady vám poradíme. 

 

Odporúčame prečítať: Táto zelenina pomôže prečistiť váš organizmus

Prírodné oleje a ich účinky na našu pleť

Zdroj: Shutterstock®

Kokosový olej

 

Má skvelé hydratačné účinky a tak sa odporúča, najmä v lete, na suché miesta na našej pokožke. Natierajte si ním lakte, ruky, použiť ho môžete aj ako krém na nohy, či balzam na popraskané pery. Okrem toho dodá tento olej výživu aj naším vlasom, obzvlášť tým kučeravým. Použiť ho tak môžete ako zdravú náhradu za krém na kučery. Stačí trochu oleja rozotrieť v dlaniach a vniesť do vlasov, suché končeky nevynímajúc.

 

 

Olivový olej

 

Olivový olej sa vám osvedčí pri príprave domácich masiek na tvár, pleť, peelingov, či zábalov na vlasy.Pomôže tiež dať do poriadku popraskanú pokožku na chodidlách a pri pravidelnom aplikovaní si poradí aj s jazvami, vďaka svojim regeneračným schopnostiam. 

 

  Odporúčame vyskúšať: Mýty a fakty o formovaní brušných svalov
Prírodné oleje a ich účinky na našu pleť

Zdroj: Shutterstock®

Levanduľový olej

 

Účinky levandule sú v prvom rade relaxačné a upokojujúce. Levanduľový olej účinne pôsobí pri odstraňovaní stresu, únavy, ale aj depresívnych stavov. Pripravte si z neho kúpeľ celého tela, prípadne na unavené a ťažké nohy kúpeľ špeciálne pre ne. Najlepšie pred spaním, keďže levanduľa vám pomôže aj ľahšie zaspať. 

 

 

Ricínový olej

 

Použiť ho môžete pri odstraňovaní drobných jazvičiek aj strií. Olej naneste na telo, a zabaľte tú časť do potravinovej fólie. Nechajte pôsobiť aspoň 20 až 30 minút a potom miesto utrite. Pri pravidelnom aplikovaní zbadáte, že poškodené miesta sa obnovujú a jazvy, či strie blednú až miznú.

 

 Odporúčame vyskúšať: Pripravte si nízkokalorické drinky
Prírodné oleje a ich účinky na našu pleť

Zdroj: Shutterstock®

Tea tree olej

 

Tento aromatický olej má antibakteriálne vlastnosti. Pomáha uvoľňovať dýchacie cesty, ideálny je pri chrípke, či nachladnutí. Hravo si ale poradí aj s nepríjemnou vyrážkou, či rozsiahlejším akné. V prípade, že ho chcete použiť na tvár, zrieďte ho s vodou, keďže je dosť silný a mohol by spôsobiť začervenanie.

 

 

Ľanový olej

 

Na čo sú vám telové mlieka, keď môžete použiť napríklad aj ľanový olej. Má čistiace aj regeneračné účinky. Pleť vyhladí a zjemní. Používajte ho najmä po sprche, či kúpeli pokojne na pokožku celého tela. 

 

7 komentárov
Monika Filípková

Monika Filípková

29.06.2016 07:01

Užitočné informácie, tie si určite zapíšem a využijem v budúcnosti.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

29.06.2016 07:28

najviac pouzivam kokosovy, olivovy, ricinovy, levandulovy, ale snazim sa postupne vyskusat aj ine, o ktorych sa docitam pozitivne ucinky na zdravie a na pokozku

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

29.06.2016 11:18

ľanový a levanduľový nemám ostatné používam pravidelne, ešte marhuľový a nimbový mám:) používam ich na odličovanie, varenie, natieranie, do vlasov atď.

Vaše meno:

Lenka La

Lenka La

29.06.2016 22:04

U mňa vyhráva kokosový a levanduľový.

Vaše meno:

Ľubomíra Dudášová

Ľubomíra Dudášová

30.06.2016 18:03

Tea tree(kvapky/olej) vrelo odporúčam mám s ním len tie najlepšie skúsenosti. Krásne hojí jazvy po operácii(po vybratí štichov) po 1 použití budete vidieť ako sa vám robí chrasta, ktorá aj pekne sama odpadne.
Ricínový je dobrý na strie, ďalej je vhodný na potieranie rias (aby spevneli) a na obočie-aby rástlo na miestach, kde prestalo, alebo chcete formovať nový tvar.
Kokosový som si dávala na vlasy (pomohol) ale nevedela som sa dozmývať, stále som mala mastné vlasy

Vaše meno:

Dagmar Becková

Dagmar Becková

02.07.2016 21:19

Kozmetické prípravky zažívajú stály progres.... veď si len predstavme... pred desaťročiami sme poznali jedlý olej na varenie a vyprážanie a o takom kokosovom sme ani len nesnívali. Dnes je súčasťou našich domácností a pohládza nielen naše chuťové kanáliky, ale aj pokožku.

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

14.07.2016 19:06

Oleje využívam, no chýba mi do zbierky ešte levanduľový a ľanový.. určite sa na ne pozriem.. ricínový je inak super aj na rast mihalníc a zabudli ste na top - arganový olej :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE