Vyrobte si svoj balzam na pery

Počas zimného obdobia je naše telo vystavené viacerých nástrahám, ako v lete a viacerým z nás sa to prejavuje aj častejším výskytom herpesov, oparov na perách. Prípadne máme v tomto období viac namáhané pery nízkymi teplotami a naše pery sú popraskané, suché

 

Minule som vám písala o recepte na regeneračný krém na telo, dnes sa s vami chcem podeliť o recept na domáci balzam na pery, ktorý som si sama vyrobila a aj odskúšala. Je prudko spotrebný, najmä keď viem, čo všetko dobré v ňom je a aj sa výborne nanáša.

 

 

Odporúčame prečítať: Vyrobte si domáci regeneračný krém

 

 

 

Ako väčšinou, inšpirovala som sa rôznymi receptami a zobrala som si  z nich pre mňa to najlepšie. Tento balzam ma v sebe najmä zložky, ktoré prispievajú k regenerácii pokožky na perách, prípadne urýchľujú hojenie a miznutie oparov.

 

Vôňu balzamu má na starosti v tomto prípade esenciálny olej tee tree. Balzám je primerane hustý a nelepí sa.

 

Ingrediencie som si vyberala podľa toho, aké majú účinky a aj podľa toho, čo som práve mala doma a potrebovala som minúť, pretože tieto prírodné ingrediencie zvyknú mať krátku životnosť.

 

 

 

Odporúčame prečítať: Vyrobte si domáci opaľovací krém

 

 

 

Zloženie krému a jeho účinky

 

Pri herpesoch priaznivo pôsobí kokosový olej, kakaové maslo, jojobový olej. Rakytníkový olej sa považuje za prírodné antibiotikum s vysokým obsahom vitamínu C, a je vraj účinný proti vírusom.

 

Argánový olej je vhodný pri regenerácii pokožky, ako aj vitamín E, D-panthenol , esenciálny olej tee treevčelí vosk, ktorý zároveň zahusťuje balzam.

 

Glycerín reguluje množstvo vody v pokožke. Medovka má vraj protivírusové účinky, tak ako aj nechtík, ktorý má aj regeneračné účinky. Preto sa nechtík často používa do krémov určených na regeneráciu pokožky.

 

 

Odporúčame prečítať: Ashtangou pomôžete detoxu a chudnutiu

 

 

 

Príprava na výrobu krému

 

Príprava

Zdroj: Shutterstock®

Ako vždy pri výrobe kozmetiky, ktorá je prírodná a má málo konzervantov, je veľmi  dôležité použiť sterilné nádobypomôcky na miešanie, aby sme zbytočne neskracovali dobu spotreby. Ideálne je ich pred začatím očistiť čistým alkoholom. Počas práce je vhodné použiť sterilné rukavice. Bežne používam cez internet kúpené sterilné nádobky na plnenie krémov, ale teraz som ich nestihla objednať, tak som si vystačila s už použitými, samozrejme veľmi dobre umytými.  Tieto konkrétne sú z tieňov na oči. Najbližšie však plánujem naplniť priamo na to určené vysúvacie obaly na rúže, ktoré sa dajú zohnať cez rôzne e-shopy. Kedže do nádobiek plníme ešte horúci balzam, je možné, že pri mäkších plastových nádobkách sa roztiahne nádobka až tak, že sa nebude dať zavrieť. Preto mi teraz prišli vhodnejšie tieto sklenené

Pomôcky:

 • jeden hrniec-ja osobne používam ten na zohrievanie mlieka s dvojitým dnom
 • sklenená nádoba
 • miska
 • predmet na miešanie zložiek
 • ručný šľahač na kapučíno
 • váha
 • papierové vrecká do kávovaru alebo vrecká na sypané čaje
 • nádobky na plnenie (na uvedenú dávku mi vyšlo 10 takých malých nádobiek, aké vidíte na obrázku, kde bolo predtým 3,5 g očných tieňov a tri ďalšie 30ml nádobky)

 

Odporúčame prečítať: Uľahčite si život s dýchacími ťažkosťami pomocou jogy

Ingrediencie

Zdroj: Shutterstock®

Pomery jednotlivých zložiek:

 

 • 85 g kakaové maslo
 • 35 g kokosový olej
 • 25 g jojobový olej
 • 20 g včelí vosk
 • 10 g nechtík lekársky
 • 10 g rakytníkovy olej
 • 10 g med
 • 5 g  argánový olej
 • 4 g medovka lekárska
 • 1 g vitamín E v prášku
 • 2 ml tekutý D-Panthenol
 • 20 kvapiek glycerínu
 • 20 kvapiek esenciálneho oleja podľa potreby (napr. tee  tree, myrha)

 

 

Odporúčame prečítať: Starajme sa o svoje dýchacie cesty prevenciou

 

 

Postup

Výluh byliniek v oleji

Zdroj: Shutterstock®

1. deň

 

Do sklenenej nádoby dáme kakaové maslo a začneme ho zahrievať vo vodnom kúpeli za priebežného miešania, t.j. v mojom prípade v hrnci určenom na zahrievanie mlieka, ale teda zahrievame namiesto mlieka vodusmiley  Zahrievanie začnite pre istotu vo vlažnej vode, aby vám sklenená nádoba pri náhlej zmene teploty nepraskla. Po miernom zahriatí som do nádoby pridala medovku nechtík, poriadne premiešala a ešte chvíľku zahrievala a potom vypla. Takto ponorené bylinky do masla som nechala vychladnúť na chladnom mieste a odstáť  jeden deň.

2. deň

 

Na druhý deň som stuhnutú zmes masla a byliniek opäť dala do sklenenej nádoby zahrievala podobným spôsobom, ako prvý deň. Roztopené maslo s bylinkami som precedila cez papierové vrecko do misky. Tento „výluh“ som potom opäť vliala do sklenenej nádoby, pridala včelí voskpostupne priliala všetky ostatné oleje, med, vitamín E, glycerín, Panthenol, premiešala a opäť zahrievala, až kým sa všetko nespojilo. Troška som si už po miernom zahriatí pomohla šľahačom na kapučíno, urýchli to proces úplného roztopenia vosku a zmiešania vitamínu E so zmesou. Úplne nakoniec som nakvapkala esenciálne oleje a vypla. Oleje by sa mali zahrievať približne do 70° C, ale v mojom prípade to bolo skôr odhadom, keďže zatiaľ moje laboratórium nie je vybavené teplomeromsmiley

 

 

Odporúčame prečítať: Začíname s Ashtanga jogou

Plnenie nádobiek

Zdroj: Shutterstock®

Hneď po skončení zahrievania, naplníme pripravené nádobky balzamom. Ja som použila malý lievik, aby som zbytočne neporozlievala balzam pomimo.  Aby balzam úplne stuhol, dala som ešte otvorené nádobky na balkón na pol hodinku a potom uzatvorila a dala do chladničky. 

 

 

 

Poznámka:

 

Pre celkom slušnú spotrebu tohto balzamu u mojich kamarátok som urobila balzam aj druhý krát a už som mala aj tubičky na rúže (vysúvací obal na rúže), ktoré sa tiež dajú kúpiť v e-shopoch. 

 

Recept som však upravila a dala dvojnásobnú dávku včelieho vosku, aby bol balzám v tyčinke tuhší a teda odolnejší.

 

Sú praktickejšie hygienickejšie. Zrejme aj dlhšie vydržia, keďže sa do nich nejde prstami.

Balzam bez rakytníka

Zdroj: Shutterstock®

 

 Informácie o mojich cvičeniach jogy Ivanke pri Dunaji, v Bernolákove, v Senci a v Bratislave nájdete tu: www.yoga-maya.sk
 

Yoga Maya

Zdroj: Shutterstock®

10 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

28.01.2015 16:38

môže byť super ale kto by na to mal čas :-)

Vaše meno:

Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

28.01.2015 18:55

Tak toto naozaj chválim, šikulka :)

Vaše meno:

Majka Bothová

Majka Bothová

28.01.2015 19:47

Na prvý pohľad výroba trvá dva dni, ale poteším vás...nie celých 48 hodín, ale dokopy čistého času asi hodinu, ak do toho rátam objednanie surovín cez eshop. Nachystanie si pomôcok, nádob a váhy približne 10 minút, umytie nádobiek tak 10 minút, prvé zahrievanie s bylinkami asi 10 minút aj s vážením, druhé zahrievanie tak 15 minút a naplnenie nádobiek asi 5 minút...je pravda, že čítanie rôznych receptov a postupov na nete trvalo tak tri hodiny, ale práve preto som napísala tento článok, aby som iným možno ušetrila čas:)

Vaše meno:

Lucia Belková

Lucia Belková

28.01.2015 22:01

Vyterá to super, ale je tam veľa surovín, skôr by som ocenila niečo menej náročné na zloženie

Vaše meno:

Majka Bothová

Majka Bothová

29.01.2015 06:49

Ak niekto si nezvyknete takto vyrábať doma krémiky a balzamy, a nechcete mať prebytok viacerých olejov, dajú sa potom nahradiť viaceré oleje jedným, a vznikol by recept, kde by bolo kakaové maslo ako základ, v tomto prípade 85g a ďalší olej, napríklad rakytníkový/kokosový (teraz už pomerne bežne dostupné), by bol v množstve 65g. Včelí vosk tomu dáva tuhosť, ale tiež by sa dal vynechať a dať viac kakaového masla. Vitamín E, glycerín a panthenol sa tiež môže vynechať. Medovku by mali mať v každej väčšej predajni čajov:) Dá sa experimentovať v pomeroch ingrediencií, ja som sa do toho snažila dať najviac toho najlepšieho:)

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

04.02.2015 16:16

mať doma vlastne vyrobený balzam je super...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

05.02.2015 14:34

je to dosť prácne a veľa ingrediencíí no na druhej strane je to fajn vyrobiť si balzam doma

Vaše meno:

Silvia Čáranová

Silvia Čáranová

18.02.2015 19:42

môže byt fajn len ten postup asi trošku zdlhavý :)

Vaše meno:

Katiiik

Katiiik

27.09.2015 21:16

Ahoj Majka, prosim ta, kde kupujes vitamin E v praskovej forme, Panthenol a Glycerin? Lekaren? :)Dakujem...

Vaše meno:

Majka Bothová

Majka Bothová

30.09.2015 07:56

Ahoj:) V lekárni majú pravdepodobne vitamín E iba v kapsuliach a v tekutej podobe. Ja si všetky suroviny na domácu výrobu kupujem cez e-shopy zamerané na výrobu kozmetiky, je to lacnejšie a dostať tam veci, ktoré bežne v obchodoch nenájdete:)

Jana Komadová

Jana Komadová

14.05.2019 17:19

Je to dosť zložité nechtíkovú si robievam

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE