Ako zastaviť vypadávanie vlasov? Tieto fakty ťa prekvapia!

Vlasy sú symbolom a stelesnením ženskej krásy a zdravia. Chránia človeka pred teplom, chladom, vetrom, slnečnými lúčmi, prachom, vlhkom a pred inými poveternostnými vplyvmi. Okrem toho v nezanedbateľnej miere posilňujú aj náš hmatový zmysel. Všetky tieto výhody vlasov si v podstate nevšímame, pretože ich pokladáme za “normálne”. Ich význam pre každodenný život si ľudia často uvedomia až vo chvíli, keď o ne prídu.

Vypadávanie vlasov je u žien často spojené s veľkou psychickou záťažou. Ženy majú strach o strate vlasov otvorene hovoriť a uzatvárajú sa stále viac do seba, dokonca sa dostávajú až do sociálnej izolácie. Bohužiaľ sa to týka stále väčšieho množstva žien. A tak prichádza na rad častá otázka. Ako zastaviť vypadávanie vlasov bez chemických zásahov či drahých tabliet?

Odporúčame: Vypadávanie vlasov po pôrode: Prečo vypadávajú a ak to zastaviť?

vypadávanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Mnohé ženy sa stretnú v záťažových fázach svojho života, okrem iných sprievodných príznakov, aj s vypadávaním vlasov. Hormonálne zmeny, napríklad v tehotenstve, v prechode alebo v oneskorenej puberte, môžu rast vlasov zoslabiť. Takisto psychické problémy a nedostatok živín ovplyvňujú stav vlasov. Najčastejšie nie je spúšťačom jeden, ale kombinácia viacerých vecí, ako stres, zlá strava, prísne diéty, tehotenstvo, klimaktérium, ktoré vedú nakoniec k strate vlasov. Geneticky podmienené vypadávanie vlasov je u žien zriedkavé, ale v poslednom čase pribúda.

Možno vás prekvapí, že moderná žena okolo tridsiatky, s tridsaťcentimetrovými vlasmi, si svoju hrivu umyje približne 300x, 30x ich chemicky upraví, celkovo ich dennodenne vystaví slnečným lúčom a okrem toho ich ešte priemerne ošetrí približne 1050x lakom na vlasy alebo iným prípravkom. A keď po tom všetkom nechcú jej vlasy držať správny tvar a začnú vypadávať či meniť svoju štruktúru, začne ich automaticky nazývať “najhoršie vlasy na svete”. Predstavte si, že si kúpite košeľu, každý deň by ste ju strčili do práčky, za akéhokoľvek počasia by ste ju vyvesili von, nafarbili by ste ju, potom zas vybielili, používali by ste ju namiesto vankúša a každý deň by ste ju ešte vyžehlili žehličkou. No a takto nejako to platí aj pri vlasoch a ich vypadávaní, kde rozlišujeme hneď niekoľko druhov.

Pozri aj: Messy Bun: Rýchly účes, ktorý si toto leto zamiluješ!

ložiskové vypadávanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Kruhové, ložiskové vypadávanie vlasov (alopecia areata)

Kruhové vypadávanie vlasov si možno všimnúť na určitých miestach na hlave. V krátkom čase vznikajú následkom straty vlasov okrúhle alebo oválne miesta bez vlasov. Tieto sa stávajú postupne viditeľné aj zvonku, pretože  sa už nedajú zamaskovať účesom. Asi v polovici prípadov sa tieto miesta uzavrú aj bez ošetrenia v priebehu času. Predsa len sa môže stať, že vypadávanie vlasov pokračuje a vedie k strate všetkých vlasov. V najhoršom prípade môže dôjsť aj k strate všetkých vlasov, ako aj obočia, mihalníc a ochlpenia na tele.

Keď trpíte kruhovým vypadávaním  vlasov, mali by ste priebeh postihnutých miest pozorovať. Pri počiatočných problémoch, keď sa objavia kruhové plešiny a zatiaľ  vám nevadia, môžete nejaký čas počkať.

Stenčujúce sa vlasy

V priebehu života sa môže stať, že vaše vlasové korienky produkujú stále tenšie vlasy. Často je problém v pokožke hlavy alebo v chýbajúcich výživných látkach. Ale tiež hormonálne výkyvy – predovšetkým klimaktérium – môžu spôsobiť, že sú vlasy stále tenšie.

Je dôležité si uvedomiť, že tenké vlasy nie sú vaším nezvrátiteľným osudom. Správnou metódou ošetrovania vlasov môžete už za niekoľko mesiacov aktivovať ich rast.

príčiny vypadávania vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Difúzne vypadávanie vlasov (difúzna alopécia, telogenes Effluvium)

Najčastejšou formou vypadávania vlasov u žien je „difúzne vypadávanie vlasov“. To znamená, že vypadávanie vlasov sa týka celej hlavy a na začiatku si ho sotva všimneme. Príčinou môžu byť hormonálne výkyvy, ochorenia štítnej žľazy, nedostatok železa, infekcie, ochorenia pokožky hlavy, stres alebo málo tukov v potrave.

V pokročilejšom štádiu sa môžu začať objavovať nahé miesta, ktoré sa rozširujú.

Vypadávanie vlasov po medicínskej liečbe, napr. chemoterapii

Lieky a jedovaté látky môžu viesť k totálnej strate vlasov na hlave.  Najznámejšia medicínska liečba je určite chemoterapia. V tomto prípade narastú vlasy znovu. Aby sa premostil čas medzi terapiou, pomáhajú moderné parochne alebo šatky na hlavu.

Odporúčame: Karanjový olej: Spoznaj jeho účinky, ktoré v lete určite využiješ

Aby vlasy nepadali

Zdroj: Shutterstock®

Nebudeme sa tváriť, že sme v našej redakcii bez chyby. Aj my testujeme, skúmame, skúšame, hráme sa, upravujeme si vlasy a tiež sa čudujeme, prečo niekedy nie sú v takom stave, ako by sme si želali. V týchto dňoch sa nám však zmýšľanie otočilo doslova naruby. Okrem nového partnera nám do redakcie totiž prišla aj kniha, ktorá vám doslova otvorí oči. Už jej názov napovedá, že sa venuje problému, ktorý sme spomínali a ktorý trápi takmer každého z nás. Kniha “Aby vlasy nepadaly” od Gianni Coria prináša úplne iný pohľad na problematiku našich vlasov. 

Nájdete ju v e-shope nášho nového partnera Yelasai, kde okrem samotnej knihy nájdete aj prípravky, určené na vlasovú starostlivosť. Vyrobené sú však úplne inak, ako bežne dostupné šampóny či kondicionéry, ktoré poznáte. Samotnej výrobe, filozofii, účinkom a samozrejme aj výnimočnej knihe sa budeme venovať už v najbližšom videu, v ktorom si samotnú značku Yelasai predstavíme.

Rovnako vám v spolupráci s Yelasai budeme prinášať množstvo článkov, venujúcim sa vlasom, starostlivosti o našu korunu krásy, o pokožku hlavy, správnemu česaniu a množstvu iných zaujímavých informácií.

Viac sa dozviete aj na www.yelasai.com/sk/

13 komentárov
Lucia Valková

Lucia Valková

10.07.2018 09:01

Poznám to,keď je kefa plná vlasov,nepríjemné....

Vaše meno:

Daniela Revayová

Daniela Revayová

10.07.2018 12:52

Prave s tym po porode bojujem... :-(

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

10.07.2018 17:54

každému pomôže niečo iné, treba skúšať čo komu proti padaniu vlasov zaberie

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

10.07.2018 19:14

mám vlasy jemné, bez objemu, ale som vďačná, že mi zatiaľ nevypadávajú

Vaše meno:

Alzbeta Hartinikova

Alzbeta Hartinikova

10.07.2018 21:35

Veru treba spozorniet.Stres emocie rozne faktory ,ktore nas postavia do pozoru.

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

11.07.2018 13:57

Presne tak, treba skúšať, posilňovať vlasy aj z vnútra(selén zinok) aj z vonka...poznáme to asi všetci a nie len ženy.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

12.07.2018 17:45

Knihu “Aby vlasy nepadaly” od Gianni Coria by som si rada prečítala /okrem skvelých článkov na KAMzaKRÁSOU/.

Vaše meno:

viktor labakann

viktor labakann

05.08.2018 09:44

Na prvej fotke má kočka hranaté nechty na prstoch ruky. to sa teraz nosia aj na rukách? nie na nohách??????

Vaše meno:

Monika Grígelová

Monika Grígelová

10.08.2018 15:58

Mne na vypadávanie a rast vlasov pomohol ricínový olej :)

Vaše meno:

Jana Repjaková

Jana Repjaková

25.09.2018 12:50

Problém s vypadávaním vlasov u mňa vyriešil vitamín Biotín a žihľavový šampón :) Vrelo odporúčam

Vaše meno:

Jana Repjaková

Jana Repjaková

25.09.2018 12:50

Problém s vypadávaním vlasov u mňa vyriešil vitamín Biotín a žihľavový šampón :) Vrelo odporúčam

Vaše meno:

Inga Lodr

Inga Lodr

16.05.2023 14:02

lenze cim podporit rast vlasov a zabranit ich vypadavaniu? ja nemam pocit ze by som mala nejako nahnutu psychiku ale vlasy mi desne padaju

Vaše meno:

Zita Zadr

Zita Zadr

18.05.2023 17:45

skus vyskusat HAIR AnaGain od ecolife, mne to pomohlo na rast vlasov a prestali mi tak vypadavat

Beáta Havala

Beáta Havala

20.05.2023 16:31

nepride mi ze by som mala na sebe nejaku extremnu psychicku zataz ale vlasy mi celkom vypadavaju

Vaše meno:

Zuz Kosle

Zuz Kosle

23.05.2023 09:09

neviem od coho zavisi vypadavanie vlasov u mna, su mesiace kedy mi ich pada fakt vela

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE