11 (vraj) nezdravých potravín, ktoré až tak neškodia

„Toto sa nesmie jesť. Je to nezdravé.“ Túto vetu počujeme okolo seba naozaj často. Ja osobne mám občas pocit, že nezdravé je úplne všetko.

 

Milé dámy, mnohé potraviny si tento status pritom vôbec nezaslúžia a vyškrtnúť ich z jedálnička úplne by narobilo viac škody než osohu. Samozrejme, pokiaľ diétujete, držte sa hesla „všetkého veľa škodí“.

 

 

Poďme si teda predstaviť potraviny, pri ktorých sa môžeme vyhovoriť na ich pozitívny vplyv. 

 

Odporúčame prečítať: Najúčinnejšie cviky pre silné a sexi nohy!

 

Zemiaky

 

Samozrejme, že nemám na mysli pečené, spolu so slaninkou, kyslou smotanou a maslom. Zemiaky sú skvelým zdrojom energie, nakoľko sú rýchlym sacharidom. Sú plné vitamínu C, B6 a ak si ich zapečiete v šupke, tak aj vlákniny. Čiže pokvapkať olivovým olejom, pridať veľa prelisovaného cesnaku, petržlenovú vňať a mňamka je na svete!

zemiaky

Zdroj: Shutterstock®

Arašidové maslo

 

Áno, myslím presne to jedlo, ktorého dve lyžice majú rovných 200 kalórií. A áno, presne viem, že keď sa raz otvorí balenie, je veľký problém ho po tých dvoch lyžiciach zatvoriť:-). Avšak! Táto nátierka, (samozrejme, čo najviac bio, bez zbytočných prímesí) je skvelým zdrojom nasýtených kyselín a zdravých tukov, ktoré vášmu telu pomáhajú štiepiť a absorbovať vitamíny. Neviem, ako vy, ja už idem smerom do chladničky...:-) 

 

Odporúčame prečítať: Aké bylinky si vypestovať v byte počas zimy

arašidová nátierka

Zdroj: Shutterstock®

Maslo

 

Nie margarín, ani hlúposti, čo sa iba tvária ako maslo. Pravé, chutné, tučné maslo. V malých množstvách nemôže ublížiť, na rozdiel od margarínu, je tiež plné zdravých tukov. Je ale kalorickou bombou, preto zdôrazňujem, jedzte ho naozaj výnimočne. Najzdravšou alternatívou je chlebík namáčaný do olivového oleja.

 

Odporúčame prečítať:  14 potravín, ktoré vám pridajú na veku

 

 

Cukor

 

Biely jed. Závislosť. Nebezpečná potravina. A pritom si tieto prívlastky vôbec nezaslúži. Nebyť neho, nevládzete nič. Potravina, ktorú vaše telo mení na glukózu, vďaka ktorej máte energiu fungovať. Samozrejme, nehovorím o prázdnom cukre, cukrovinkách, čokoládach. Ak sa zdravo stravujete, lyžička medu , alebo cukru do kávy vám nikdy nemôže uškodiť. Ak si k tej káve teda nedáte aj tatranku . :-)

 

Odporúčame prečítať:  Kapustová diéta - ten správny pomocník pri chudnutí?

 

cukor

Zdroj: Shutterstock®

Horúca čokoláda

 

Horká. Plná kakaa. Ktoré je jednotkou v odrážaní voľných radikálov, vďaka látkam nazývaným polyfenoly. Najlepšie je pripraviť si ju so sójovým, alebo mandľovým mliekom.

 

Odporúčame prečítať: Schudnite podľa znamenia – časť II.

horúca čokoláda

Zdroj: Shutterstock®

Pizza

 

Dnes je na trhu už bezlepková aj celozrnná. A práve tú myslím. Netreba si vždy odopierať radosť z dobrého jedla. Obložte ju mozzarelou (má určite menej kalórii než encián), light potravinami, marinovaným kuracím mäsom a kopou zeleniny. A užívajte si. Raz za čas.

 

Odporúčame prečítať:  Schudnite podľa znamenia – časť I.

pizza

Zdroj: Shutterstock®

Športové, izotonické nápoje

 

Samozrejme, že sa nimi nenalievajte namiesto minerálky. Na rýchlu energiu a dobitie bateriek sú veľmi vhodné. Športový nápoj slúži svojmu účelu, keď športujete. Ak teda pracujete tvrdo a manuálne, nebojte sa ho. Dodá vám vitamíny a sacharidy, ktoré nevyhnutne potrebujete. 

 

Odporúčame prečítať: 7 vecí, ktoré majú najväčší vplyv na našu hmotnosť

Popkorn

 

Áno. Ten v kine nie je dobrý. Je plný slaného masla, v ktorom sa doslova okúpe. Na tento druh rovno zabudnite. Ale klasicky pripravený v mikrovlnke, bez masla, len s trochou soli. Uspokojí najväčšiu krízu a pritom má iba 31 kalórii na jednu šálku.

 

Odporúčame prečítať: Domáce nátierky a pomazánky

popkorn

Zdroj: Shutterstock®

Sacharidy

 

Obsiahnuté v celozrnných produktoch, zrnách, klíčkoch, celozrnných cestovinách, hnedej ryži, quinoy. Bonusom je vláknina. Postará sa o to, že nebudete nafúknuté, budete mať silnejšiu imunitu.

 

Odporúčame prečítať:  Sladkosti - z ktorých najviac priberáme

Chlieb

Zdroj: Shutterstock®

Syr

 

Nové štúdie preukazujú, že syry (nízkotučné!) majú pozitívny vplyv na znižovanie krvného tlaku, stabilnú hladinu cukru v krvi.

 

Odporúčame prečítať: Spoznajte rozdiel medzi mascarpone, ricottou a philadelphiou?

syry

Zdroj: Shutterstock®

Šalátová zálievka

 

Dressingy, vyrobené z rastlinných olejov, ako je olivový, slnečnicový, hroznový, ľanový, sú plné zdravých tukov, z ktorých vaše telo môže iba profitovať a šalát urobia nie len chutnejším, ale naozaj zdravším. Teda, ak do zálievky nepridáte majonézu. :-)

 

Odporúčame prečítať: Na každý deň iné špagety

dressing

Zdroj: Shutterstock®

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE