Ako na to... Dopriať si prvoradé duchovné cvičenie

Isto ste sa neraz presvedčili, že dostať sa do rovnováhy vám dalo riadne zabrať.

 

Už len samotné pomyslenie na to, čo by vás “zrovnovážnilo” môže byť náročné zadanie.

 

Stretávam sa s tým, že mnoho ľudí za rovnováhou vníma nehybnosť a pokoj. Možno vás to prekvapí, ja som zástancom toho, že rovnováha si vyžaduje neustály pohyb.

 

 

Myseľ a telo sú jedno a tam je rovnováha

 

Dan Millman, autor legendárnej filozofie pokojného bojovníka tvrdí, že prvoradým duchovným cvičením je udržiavať telo v rovnováhe. Podľa neho má duchovný život svoj počiatok aj koniec v tele a telo je jediný majetok, ktorý nám naisto vydrží do konca života. Aj keď meditujeme, holdujeme vizualizácii a sneniu, z tela utiecť nemôžeme, pokým do neho najskôr neprenikneme. Vo vyváženom tele sa spája hmota s duchom, aby v našom živote spoločne vytvárali energiu a hojnosť.

 

Odporúčame tiež:  Nový pomocník na lokálne bolestivé poranenia zo športu

Ako na to... Dopriať si prvoradé duchovné cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

Kde po rovnováhe pátrať?

 

Už starí Gréci vedeli, prečo presadzovali kalokagatiu. Bez toho, že by bol rozvoj duševných schopností harmonicky spojený so všestranným telesným rozvojom, vybalansovanie nie je možné. Je to obdobné, keby ste ako povrazolezec chodili na lane natiahnutom na zemi – všetko čaro okolo tohto umenia by sa vytratilo. Keď túžite ovládnuť umenie rovnováhy, D. Millman odporúča jednoduchú trojicu zdravia:

  •  Každodenné cvičenie
  •  Výživnú stravu
  •  Dostatočný odpočinok

 

Odporúčame tiež:  Takto si pripravíte pravé mexické guacamole

Ako na to... Dopriať si prvoradé duchovné cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

Tri dôkazy od múdrych a skúsených

 

1. Prečo cvičiť?

"Vaše telo je základom a metaforou vášho života, vyjadrením vašej existencie. Je vašou Bibliou, vašou encyklopédiou, je príbehom vášho života. Všetko, čo sa vám stane, je uložené vo vašom tele a odráža sa v ňom. Pri sobáši tela a ducha je rozvod nemožný.! Gabrielle Roth

 

2. Prečo poriadne jesť?

"Jedna veľká hostina z vás nespraví obézneho. Denne drobná chyba v strave môže spôsobiť problém." Miro Veselý

 

3. Prečo oddychovať?

"Najúspešnejší ľudia dokážu skvelo skĺbiť prácu a oddych. Naša myseľ totiž najlepšie pracuje vtedy, keď sme dobre oddýchnutí. A naša myseľ je našou najdôležitejšou súčasťou, nech už robíme akúkoľvek prácu." Earl Nightingale

 

Odporúčame tiež: Ako na to... Vystúpiť z bubliny pohodlia a začať žiť naplno

Ako na to... Dopriať si prvoradé duchovné cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

Trochu psychošiny

 

Nedozvedeli ste sa nič, čo by ste už dávno nevedeli a nevyčítali si to, lebo to nerobíte napriek tomu, že by to bolo pre vás dobré... Nuž, je to prosté a prirodzené – sme iba ľudia, ktorí fičia skôr na slabostiach, pohodlnosti a netrpezlivosti, než na zoceľovaní ducha. A je na to dobré vysvetlenie z hľadiska psychológie ľudského správania.

 

Veciam, ktoré budeme mať v budúcnosti, nepripisujeme takú hodnotu, ako veciam, ktoré máme dnes. Preto sú okamžité pôžitky lákavejšie, hoci nemusia byť vždy tou najrozumnejšou voľbou. Odborne sa tomu hovorí hyperbolické diskontovanie a neľakajte sa, je na to jednoduché objasnenie.

 

Jeho klasickým príkladom je cvičenie. Môžete o tom premýšľať aj takto: motivácia, aby ste sadli na stacionárny bicykel vás bude stáť šesť jednotiek hodnoty (čas a energiu). Ale prínosy (vypracované svalstvo a kondícia) majú hodnotu ôsmich jednotiek. Čistý zisk teda predstavuje dve jednotky. Takže, logicky je čas sadnúť na ten bicykel. Ale ups, má to zádrheľ. Tých osem jednotiek príde neskôr, niekedy vo vzdialenej budúcnosti, pričom tých šesť musíte investovať hneď teraz. Keďže budúcu hodnotu si ceníme menej než súčasnú, presvedčíme samých seba, že tých osem takých lákavých nie je, lebo potrvá, než sa investícia vráti. Ešte nadôvažok treba kvôli tomu makať, čiže čert ber bike, v bare mi bude dobre okamžite. 

 

Odporúčame tiež:  Ako na to... Hýbať sa, aj keď sa vám vypol motor

Ako na to... Dopriať si prvoradé duchovné cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

Aplikačné tipy

 

• ZMEŇTE PRÍSTUP

Namiesto „to nejde" zaraďte do svojho slovníka a myslenia vetu: „Vždy sa dá nájsť riešenie!" Aj keby ste ho momentálne nevideli, niekde je ukryté.

 

• PREKVAPTE SAMÝCH SEBA

Doprajte si akýkoľvek koníček či zábavku, práve v nich je zdroj emočnej obnovy a odpočinku.

 

• VYRAZTE VON

Je veľa druhov pohybov, ktoré vám dokážu vyrobiť endorfíny, pričom vám pobyt na vzduchu vždy urobí dobre a „naštartuje" mozog.

 

• VZPRUŽTE SA

Nenechajte sa lapiť do pasce dogiem a slobodne sa rozhodujte podľa toho, ako to cítite a vnímate sami za seba. Vystavte sa experimentom, ktoré vám vnesú do života niečo nové a vzrušujúce.

 

• VYMAŇTE SA ZO SIETÍ

Môžete si dovoliť byť aj celé hodiny mimo pripojenia, uľahčí vám to koncentrovanie sa na jedinú zmysluplnú činnosť a ušetrí veľa energie.

 

• CHRÁŇTE SA

Držte stres pod kontrolou, napríklad tým, že sa naučíte vyvolať si pozitívne emócie vo chvíli záťaže a napätia.

 

Odporúčame tiež:  15 pochutín, ktoré môžete zjesť bez výčitiek svedomia

Ako na to... Dopriať si prvoradé duchovné cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

Vaša Janette

 

P.S. "Aby si bol krásny, zastav sa: minútu pred zrkadlom, päť minút pred svojou dušou a pätnásť minút pred svojím Bohom."

Horatius

 

Nabudúce sa pozrieme na to, ako si ušiť život na mieru.

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk

 

1 komentár
Soňa Krátka

Soňa Krátka

28.03.2016 18:32

vyborny clanok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE