Melasa – zdravá alternatíva cukru, čo o nej viete?

 

Melasa je prírodná náhrada rafinovaného cukru v podobe sladkého sirupu. Jeho karamelová príchuť a výrazná sladkosť dokážu nahradiť biely cukor tak, že si za pár dní na túto zdravšiu alternatívu jednoducho zvyknete.

 

Okrem toho, obsahuje množstvo minerálnych látok nevyhnutných pre naše telo a minimum kalórií. 

 

Jemná príchuť karamelu

 

Melasa je sirup tmavohnedej farby, ktorý vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe cukru z trstiny. Je charakteristická svojou sladkou chuťou a malým množstvom kalórií, čím sa stáva zdravou náhradou bieleho cukru. V kuchyni sa najčastejšie používa na dosladenie dezertov alebo kávy. Jej veľkou výhodou je aj dlhá trvanlivosť, takže ju môžete na chladnom mieste skladovať aj niekoľko mesiacov. 

 

 

Odporúčame vyskúšať: Vitamínová bomba medzi zeleninou - kvasená kapusta

Melasa – zdravá alternatíva cukru, čo o nej viete?

Zdroj: Shutterstock®

Vitamíny ukryté v melase

 

Tento prírodný sirup obsahuje veľké množstvo železa, ktoré je nevyhnutnou súčasťou hemoglobínu. Ten zabezpečuje prenos kyslíka do všetkých buniek tela a pri jeho nedostatku sa človek cíti unavený a bez energie. Siahnuť po melase by mali aj ľudia trpiaci anémiou, ktorí majú nedostatok spomínaného železa.

 

Okrem toho je melasa bohatá na vápnik a horčík, ktoré predstavujú pre ľudský organizmus nenahraditeľné minerály. Vápnik je dôležitý pre stavbu kostí a slúži ako prevencia pred osteoporózou. Horčík  je nevyhnutný pre činnosť nervov, svalového tkaniva a bráni upchávaniu ciev. 

 

 

Odporúčame prečítať: 5 dôvodov prečo sú raňajky pre nás dôležité

Melasa – zdravá alternatíva cukru, čo o nej viete?

Zdroj: Shutterstock®

Prospieva nášmu organizmu

 

Melasa obsahuje menej kalórií ako biely cukor, preto je vhodná pri rôznych redukčných diétach a zdravom životnom štýle. Má mnoho pozitívnych účinkov na ľudský organizmus medzi ktoré patria zníženie krvného tlaku, zlepšenie imunity, kondície organizmu či zmiernenie stresu.

 

Pomôže vám aj pri problémoch s kožnými ochoreniami ako je napríklad ekzém a pri jej konzumácií sa zlepší kvalita nechtov a vlasov. Melasa dokáže zmierniť aj tráviace problémy spojené so zápchou alebo hnačkou.
 

 

Odporúčame prečítať: Ako sa nenakaziť chrípkou od kolegov v práci?

Melasa – zdravá alternatíva cukru, čo o nej viete?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com, www.pinterest.com

1 komentár
Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

09.12.2015 19:10

ešte som o tom nepočula

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE