Hoci sú tuky všeobecne považované za nepriateľov štíhlej línie, ľudské telo ich potrebuje. Jednou zo zdravých alternatív sú práve rastlinné oleje, ktoré obsahujú zdravé tuky a okrem toho, majú množstvo pozitívnych účinkov na náš organizmus.
O mnohých z nich však väčšina ľudí nevie, pričom sa mnohé používajú nielen v kozmetickom, ale aj potravinárskom priemysle.
Bodliakový olej
Olej, ktorý sa získava zo semien bodliaka a je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny a vitamín E. Používa sa na liečbu rôznych ochorení pečene a taktiež vám pomôže aj pri chorobách žlčníka. Jedna čajová lyžička denne vám pomôže upraviť nízky tlak, zbaviť sa nepríjemných migrén, ale aj sennej nádchy. Olej z bodliaka vám taktiež celkovo posilní organizmus a odstráni nevoľnosti počas cestovania.
Odporúčame vyskúšať: Vitamínová bomba medzi zeleninou - kvasená kapusta
Šípkový olej
Medzi oleje, ktoré sa v domácnostiach začali používať až neskôr patrí šípkový olej. Napriek tomu má vynikajúce hojivé účinky a pravidelným používaním vás dokáže zbaviť škaredých jaziev. Taktiež sa používa na redukciu vrások a spomaľuje starnutie pleti. Šípkový olej sa nazýva aj tzv. suchý olej, čo znamená, že sa rýchlo vstrebáva do pokožky. Po nanesení nebudete mať pocit mastnoty a vaša pokožka bude vyživená.
Odporúčame prečítať: Oleje, ktoré ste doteraz nepoznali - I. časť
Makový olej
Veľmi zdravý olej vyrábaný zo semien maku siateho. Obsahuje veľké množstvo omega 6 mastných kyselín a vápnika. Je známy svojimi pozitívnymi účinkami na imunitný systém, podporu trávenia a znižovanie vysokého cholesterolu. Vďaka obsahu horčíka sa odporúča konzumovať pri problémoch s lámavými vlasmi alebo nechtami a pri liečbe osteoporózy. Je tiež vynikajúci na suchú pleť, ktorú vyživuje a dodáva jej pružnosť.
Odporúčame prečítať: 5 dôvodov prečo sú raňajky pre nás dôležité
Cesnakový olej
Cesnak je známy svojimi antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami. Rovnako aj olej z neho má množstvo účinných látok, ktoré pomáhajú telu pri rôznych ochoreniach. Odporúča sa najmä pri prechladnutiach, poruchách látkovej výmeny a pri problémoch s tráviacou sústavou. Pridávať ho môžete do polievok alebo omáčok, ktorým dodá jemne cesnakovú príchuť.
Odporúčame prečítať: Ako sa nenakaziť chrípkou od kolegov v práci?
www.thinkstockphotos.com