Začnite deň s ovsenými vločkami

Ovsené vločky sa dajú zaradiť medzi najznámejšiu potravinu v oblasti zdravej výživy. Ich pozitívne účinky na ľudský organizmus a jednoduchá príprava z nich spravili jeden z najlepších tipov pre zdravé raňajky.

 

Ich výhodou je nevýrazná chuť, takže sa k nim hodí čerstvé ovocie, oriešky alebo kúsky čokolády. Pomáhajú pri problémoch s trávením a sú ideálne pri chudnutí. 

 

Rýchlo zasýtia

 

Ovsené vločky patria medzi ľahko stráviteľné potraviny, ktoré náš organizmus nezaťažujú. Obsahujú správny pomer nerozpustnej a rozpustnej vlákniny, ktorá má schopnosť zväčšovať svoj objem. To pomáha regulovať pocit sýtosti a po raňajkách zostáva pocit nasýtenia dlhšie. Preto sú ovsené vločky vhodné aj pri redukčných diétach. 

 

Odporúčame vyskúšať: Oleje, ktoré ste doteraz nepoznali - II. časť

Začnite deň s ovsenými vločkami

Zdroj: Shutterstock®

Vysoký obsah vlákniny

 

Ovsené vločky tvoria prevažne sacharidy. V sto gramoch vločiek nájdete 66 g sacharidov, 17 g bielkovín, 6 g tuku a až 11 g vlákniny. Denná odporúčaná dávka vlákniny je 30 g, takže ovsené raňajky vám dokážu zabezpečiť až polovicu denného príjmu.

 

Vláknina tiež slúži pre správnu funkciu čriev, podporuje rast priaznivých črevných baktérií, viaže cholesterol, upravuje hladinu krvných tukov a pôsobí proti zápche. Okrem toho sa vo vločkách nachádzajú aj vitamíny B, E, K a z minerálov sa v nich skrývajú vápnik, horčík, zinok, železo, draslík a iné. 

 

Odporúčame prečítať: Oleje, ktoré ste doteraz nepoznali - I. časť

Začnite deň s ovsenými vločkami

Zdroj: Shutterstock®

Ideálne na raňajky

 

Ovsené vločky sa odporúčajú jesť najmä ráno, k večeru ich konzumáciu znížiť na minimum a uprednostniť bielkoviny. Ideálne sú pripravované s mliekom alebo vodou, sladiť sa odporúča medom alebo inými prírodnými sladidlami.

 

Zabudnite na kupované polotovary, v ktorých sú vločky zmiešané s množstvom cukru a stuženým tukom. Tieto potraviny sa zaradiť k zdravým určite nedajú, preto kupujte obyčajné ovsené vločky bez ďalších prísad. Doma si ich môžete pripraviť s kvalitnou čokoládou, orieškami alebo sušeným ovocím podľa svojej chuti.

 

Odporúčame prečítať: 5 dôvodov prečo sú raňajky pre nás dôležité

Začnite deň s ovsenými vločkami

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com  

6 komentárov
Erika Špacírová

Erika Špacírová

29.01.2016 08:16

ovsené vločky mám na raňajky rada s čerstvým ovocím a mandľami

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

29.01.2016 11:42

mam obdobia,ked si davam na ranajky obycajne ovsene vlocky zaliate vodou,ochutene medom,skoricou,orieskami

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

30.01.2016 18:28

ovsené vločky sú super potravina

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

31.01.2016 06:29

moje naj. sú vločky s arašidovým maslom, škoricou,orieškami a ovocím

Vaše meno:

Helena Kravcová

Helena Kravcová

31.01.2016 18:09

mám ich rada zamiešané v jogurte

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

24.05.2020 16:15

Rada začínam svoj deň ovsenými vločkami, pretože ma dokonale zasýtia. Buď si ich primiešam do jogurtu, alebo zalejem mliekom s ovocím, prípadne si z nich urobím smoothie a to tak, že ich zmiešam s mliekom, banánom a lyžičkou medu :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE