Tukové vankúše mať nemusíte, no bez pravidelného trénovania svalov budú vaše krivky ovísať. Vraj sa na krásnych krivkách v troch štvrtinách podpisuje náš jedálniček a len zvyšok má na svedomí pohybová aktivita.
Rôzne zoštíhľovacie programy sľubujú, že stačí, ak absolvujete takú či onakú procedúru, budete hltať len tieto alebo tamtie tabletky, dodržiavať určité stravovacie návyky a vyčarujete si postavu snov. Presviedčajú, že šport nie je nutný a dobre vyzerať sa dá aj bez toho, aby ste čo i len prstom pohli. Aká je pravda?
Pozri aj: Krvavý výtok po pohlavnom styku – môžu byť príčiny krvácania skutočne vážne?
Aj pohyb je dôležitý!
„Ochabujú svaly dolných končatín, predná hrudná stena svalová, brušné svalstvo. Zároveň sa paradoxne preťažujú iné svalové skupiny, chrbtové a driekové svalstvo. Jednu svalovú skupinu zaťažujeme nadmerne a druhú takmer vôbec. Výsledok? Nerovnováha,” hovorí MUDr. Jozef Staríček z rehabilitačnej kliniky PROFY. Môžete síce byť štíhle, ale bez patričného pohybu vaše telo trpí. A ak ho zanedbáte, o nejaký čas vám to dá „vyžrať.” Odrazu sa nebudete vedieť zohnúť a zaviazať si topánky. Alebo vás sekne v krížoch pri bežnom pohybe, prípadne sa vyberiete konečne športovať, no prepálite to a odídu vám napríklad kolená.
Odporúčame: Vieš, čo spôsobuje sedenie? Dokáže skutočne zabíjať?
Čo sa za takýchto okolností deje so svalstvom, ktoré drží pohromade našu telesnú schránku?
„Keď sa ľudské telo dlhší čas nachádza nehybne v určitej nevhodnej polohe, vo svaloch sa v dôsledku metabolických procesov začnú hromadiť škodlivé látky. Prejavuje sa to ako únava svalov či bolesti. A ak telo takýmto spôsobom zaťažujete dlhodobejšie – napríklad sedavým zamestnaním bez kompenzácie v podobe primeranej športovej aktivity – môže prísť aj k zmenám anatomického charakteru,” hovorí MUDr. Staríček.
Pozri aj: Huntingtonova choroba – vzácna, zákerná a dedičná! Čo je jej príčinou?
Čo to v praxi znamená?
Že skôr či neskôr zaklopete na dvere ordinácie lekára. Ak jednoducho nie je vo vašej moci ani silách každodenne podávať „heroické športové” výkony, uľavte svojmu telu aspoň drobnou pomocou. „Do niekoľko hodinového sedenia za stolom vsuňte drobné pohybové činnosti. Robte si prestávky, krátko sa prejdite alebo si urobte strečing. Je dôležité, aby ste niekoľko hodín nesedeli strnulo v jedinej polohe.
Choďte si zaliať kávu, prejsť sa okolo budovy, urobte si zopár drepov. Pohybom sa odbúravajú kyslé metabolické produkty von z tela,” hovorí MUDr. Staríček. Sú to podstatné drobnosti, za ktoré sa vám však vaše telo odvďačí. A nezabudnite, šport je život. A to, za čo by ste pomíňali stovky eur, vám dokáže vyriešiť aj päťdesiat drepov denne či pravidelné plávanie. Vyskúšajte to.