Pomarančová kôra a jej účinky: Pre toto ju už nikdy nevyhodíš!

Pomaranče, rovnako ako mandarínky, patria medzi exotické ovocie, ktoré má rád takmer každý. Čerstvá šťava alebo olúpaná dužina sú chutnou a zdravou desiatou pre deti aj dospelých. No čo taká kôra? Tá sa najčastejšie pridáva do krémov alebo cesta, poprípade sa využíva ako prírodná vôňa, ktorá dodá vášmu príbytku príjemný jesenný nádych.

Preto vás určite prekvapíme nasledujúcimi možnosťami, ako sa dá pomarančová kôra využiť. Jej kozmetické a zdravotné pole pôsobenia je také široké, že sami nebudete veriť, čo všetko tento „odpad“ z pomaranča dokáže. Zoznámte sa s úžasnou kôrou, ktorá dokáže naozaj všetko!

Zdravá dužina aj kôra

Pomaranč je sladkou formou citróna, ktorá v sebe obsahuje nespočetné množstvo vitamínov, minerálov a iných dôležitých látok. Dostať ho väčšinou po celý rok a môžete si ho skúsiť dokonca vypestovať aj doma. Malým prekvapením môže byť, že v niektorých krajinách sa konzumuje celý, aj s kôrou a my vieme, prečo.

Najväčší obsah tvorí vitamín C, čím sú všetky citrusy známe, no okrem neho pomaranč obsahuje vyše 170 iných látok a 60 flavonoidov. Väčšina týchto látok účinne bojuje s rakovinou, s baktériami, vírusmi, plesňami a aj so zápalmi. Pomaranče sú tiež bohatým zdrojom vápnika, horčíka, fosforu, draslíka. To všetko obsahuje aj kôra, avšak má aj pár látok navyše. Surová pomarančová kôra má 1,5 g bielkovín a je zdrojom riboflavínu, betakaroténu a vitamínu A. Je teda jasné, že pomaranč sa nám práve v tomto období, plnom chrípok, veľmi hodí, no využiť ho môžeme po celý rok.

Neuveríš: Unikátne ovocie sapodilla: Naozaj chuťou pripomína pivo?

čo obsahujú pomaranče

Zdroj: Shutterstock®

9 spôsobov, ako využiť kôru z pomaranča:

  1. Bielenie zubov - aj vy túžite po krásne žiarivých zuboch ako majú hoolywoodske herečky? Tak potom zabudnite na umelé prostriedky na bielenie zubov a vyskúšajte pomarančovú kôru! Dokáže zuby vybieliť a dokonca si poradí aj so škvrnami od kávy, čaju alebo cigariet. Stačí, ak si budete zuby potierať vnútornou časťou kôry.
  2. Zlepšuje trávenie - pomarančová kôra je vynikajúcim zdrojom vlákniny, čo nám hneď evokuje, že bude dobrým spoločníkom nielen pri tráviacich ťažkostiach, ale aj pri chudnutí. Pomáha aj pri hnačke, avšak nedávajte si ju v žiadnom prípade, ak trpíte ischemickou kolitídou, ktorá sa prejavuje častými hnačkami.

  3. Pomáha s nespavosťou - hlavným zdrojom esenciálnych olejov je práve kôra z pomaranča. Esenciálne oleje sa už odpradávna používali pri uvoľnení organizmu, pri problémoch s nespavosťou a mnohými inými zdravotnými ťažkosťami. Ak trpíte dlhodobou nespavosťou, postačí vám priložiť si kôru k nosu a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnuť. 

ako mať biele zuby

Zdroj: Shutterstock®

  1. Čistí čierne bodky na pleti  - neviete sa zbaviť nepekných čiernych bodiek či tukových vyrážok na tvári? Tak potom vyskúšajte pomarančovú kôru - stačí, ak si inkriminované miesta prejdete jej vnútornou stranou. Sťahujúce účinky niektorých látok v kôre dokážu pokožku stiahnuť, vďaka čomu sa stiahnu aj rozšírené póry. Získate tak krásnu a hebkú pokožku už o pár dní.

  2. Odstraňuje lupiny - ďalšou z úžasných vlastností pomarančovej kôry je, že vďaka prírodným esenciálnym olejom dokáže zvlhčiť a zvláčniť pokožku. Práve preto je vhodné používať ju v nekonečnom boji proti lupinám. Nastrúhajte si ju, naneste ku korienkom, upevnite čiapkou a vyspite sa. Ráno si vlasy umyte a radujte sa z výsledku!

  3. Pomáha pri astme - astmou trpí čoraz viac ľudí a nie je to nič, s čím si dokáže telo ľahko pomôcť. Dopomôžte mu teda čajom z pomarančovej kôry alebo si spravte príjemnú aromaterapiu! Kôra dokáže zvlhčiť dýchacie cesty a odstrániť z priedušiek hlien a nánosy, vďaka čomu uľahčí dýchanie.

ako sa zbaviť lupín

Zdroj: Shutterstock®

  1. Zmierňuje bolesti hlavy - neustále bolesti hlavy nás často vedú k zvýšenej spotrebe rôznych liekov. Čo tak vyskúšať niečo prírodné a osvedčené? Aromaterapia s pomarančovou kôrou je to pravé! Nielenže sa zbavíte bolesti hlavy, ale predídete aj vzniku depresie či úzkosti.

  2. Ničí zlý dych - nie je nič nepríjemnejšie, než ak človeku vo vašej blízkosti smrdí z úst. Hlavne, ak ide o muža či ženu vašich snov, poprípade, ak ste tým smraďošom vy. Spravte si preto očistu ešte doma a prebehnite si zuby aj ďasná vnútornou stranou kôry.

  3. Chráni pred rakovinou - keďže všetky citrusy patria medzi superpotraviny, ktoré obsahujú vysoké množstvo vitamínu C a aj iných dôležitých látok, ktoré dokážu chrániť naše telo a hlavne naše bunky pred rôznymi mutáciami, pôsobenie pomaranču na rakovinu je jasné. Pomarančová kôra navyše dokáže bojovať proti rakovine hrubého čreva, hlavne tým, že obsahuje dostatok vlákniny.

Prekvapí ťa: Toto ovocie s omladzujúcimi účinkami musíš ochutnať! Zisti, prečo!

12 komentárov
viktor labakann

viktor labakann

19.10.2018 04:31

Hlavne, ak sú dostatočne ošetrené proti predčasnému dozretiu, proti hnilobe a proti škodcom.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

19.10.2018 06:08

Všestranné účinky, niektoré mám overené, ostatné určite stoja za vyskúšanie!

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

19.10.2018 09:17

výborný tip, hlavne keď je toto ovocie dostupné pre každého

Vaše meno:

Ľubomír Mäkký

Ľubomír Mäkký

19.10.2018 12:51

Skôr než toto radia, nech zistia ako sú na tom naše pomaranče. Čím sú chemicky ošetrené, stabilizované, prípadne či nie je nanesený vosk, kvôli skladovaniu. A čo chemické hnojenie, ošetrenie rastliny pred chorobami- tu sa používajú nazoj škodlivé látky. Viete, že kým sa na Slovensku a tiež v EU dostane jabĺčko do predajne je 17x striekané- školský program, čo teraz fičí.
Súhlasím, že zdravý neošetrený pomaranč je liek, ale aby to všetko nebolo kontraproduktívne,

Vaše meno:

viktor labakann

viktor labakann

20.10.2018 02:13

Tieto rady pochádzajú z dôb socialistických. Vtedy sa ešte kôra dala takto používať, ale dnes?????????????

Vaše meno:

Marta Hollá,st

Marta Hollá,st

04.11.2018 10:07

priateľ mojej dcéry má doma pomančovník a poviem Vám, to je vôňa a chuť. MŇAM

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

09.11.2018 22:29

kvoli postrekuktory sa na citrusove plody pouziva by som sa neodhodlala

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

11.11.2018 19:15

pomaranče mám rada a o niektorých účinkoch pomarančovej kôry som ani netušila

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

26.11.2018 20:38

Wau , tak to čítam prvýkrát o pomarančovej kôre.. Dakujem za skvelý článok .. Určite ju už nevyhodím .. Hlavne to bielenie zubov a proti migréne použijem ..

Vaše meno:

Marcela Zoričáková

Marcela Zoričáková

27.11.2018 16:41

Najviac ma zaujal ich účinok na bielenie zubov (len čo tá chémia v nich) a proti lupinám - vyskúšam.

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

29.11.2018 21:00

ako som pozerala na ten obrazok strasnu chut na cerstvu pomarancovu stavu som dostala :)

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

18.12.2018 13:39

Zaujímavé účinky, niečo možno vyskúšam.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE