Na čo si dať za volantom pozor? Za toto ti hrozí nemalá pokuta!

Tam merajú rýchlosť, inde testujú na alkohol a vám dajú pokutu za (aspoň pre vás) úplnú hlúposť? Aj takéto sú, bohužiaľ, cestné zákony. To, že máte kompletnú povinnú výbavu, žiadny alkohol v krvi a idete predpisovo, vám ešte nezaručí, že odídete bez pokuty. Neznalosť zákona neospravedlňuje, a tak vám prinášame prehľad niektorých menej známych priestupkov, za ktoré môžete dostať pokutu.

Doklady

Okrem vodičského a občianskeho preukazu by ste určite nemali zabudnúť na technický preukaz. Musíme mať pri sebe malý, teda ten vo veľkosti kreditnej karty a nesmiete ho nechať v aute. Veľký technický preukaz, teda ten v papierovej forme, obsahuje detailný popis vozidla a mal by sa použiť iba v prípade straty alebo odcudzenia malého, či pri administratívnych úkonoch. Taktiež je potrebný doklad o povinnom zmluvnom poistení a ak vaše vozidlo podlieha technickej a emisnej kontrole, treba mať pri sebe doklad o ich vykonaní. Pokiaľ jazdíte na služobnom aute, musíte mať pri sebe splnomocnenie na užívanie vozidla od zamestnávateľa.

Pozri aj: Ženský pohľad na: Citroën C1 VTi 72 – „Červená čiapočka“ v meste

meranie rýchlosti

Zdroj: Shutterstock®

Fólie

Fólie na okná sú perfektné v letnom počasí, alebo na ukrytie vecí či neporiadku na zadných sedadlách. Ale iba ak ich máte legálne – s certifikátom. Je síce jednoduchšie a lacnejšie kúpiť fólie online a nalepiť si ich doma, je to však nelegálne a je potrebné mať ich certifikované. Fólie tiež nesmú byť nalepené na čelnom skle a na oknách vodiča a spolujazdca. To isté sa vzťahuje na fólie na svetlách.

lepenie certifikovanej auto fólie

Zdroj: Shutterstock®

Nálepky

Nálepky v podobe starých diaľničných známok nemajú čo robiť na čelnom skle. Tu si môžete nájsť návod, ako ich odstrániť. Rôzne celoplošné nálepky sú tiež zakázané, ak nie sú s certifikátom. Ak ich certifikované máte, nesmiete zabúdať na ich zapísanie do technického preukazu. Tam sa uvádza, okrem iného, aj koľko percent danej farby je na vozidle. Pokiaľ vás policajt zastaví, môže vám za nálepku alebo fóliu napariť pokutu, či dokonca zadržať vodičský preukaz. Ten sa vám vráti, keď nálepky odstránite (na mieste, prípadne neskôr, ale potom treba priniesť auto na obhliadku). Nezabúdajte, že polepené auto sa v žiadnom prípade nesmie podobať na policajné, hasičské alebo záchranárske auto!

modifikované auto na pokutu

Zdroj: Shutterstock®

Kolesá a iné úpravy

Všetky modifikácie a iné úpravy vozidla musia byť zapísané v technickom preukaze a musia byť v súlade so zákonom, inak sú považované za nelegálne. Pokiaľ si chcete vymeniť kolesá za väčšie, viacúčelové a kvalitnejšie ako od výroby, treba dbať na veľkosti, ktoré uviedol výrobca vo veľkom technickom preukaze. Kryty kolies alebo puklice môžete mať akékoľvek, ale musia byť celé, bezpečné a nepoškodené. Nesmie z nich počas cesty odletieť ani kúsok. Akékoľvek úpravy výfuku, alebo body-kity musia byť riadne zapísané v technickom preukaze. Je veľká škoda mať drahý výfuk s perfektným zvukom, ktorý nemáte zapísaný a nakoniec si ho budete musieť z vášho vozidla odstrániť.

Odporúčame: Ženský pohľad na: Alfa Romeo Giulia Q2 - kráska s talianskou eleganciou

pokuta za volantom

Zdroj: Shutterstock®

Na čo ešte dbať

Hlavne v zimných mesiacoch sa musíte zamerať na odhrabanie a odmrznutie svojho auta. Nielen veci zavesené na spätnom zrkadle, ale ani zamrznuté čelné sklo vám nesmie brániť vo výhľade. Tiež vám nesmú z kapoty či zo strechy odpadávať kusy ľadu a snehu. Neohrozujete tým len autá za sebou, ale aj celú cestnú premávku. EČV nesmiete mať znečistené a ani zakryté. Na vozidle nesmú byť žiadne prvky, ktoré by ohrozovali ostatných vodičov, alebo zasahovali do iných jazdných pruhov. Ak sa chcete počas jazdy občerstviť, nesmiete tak urobiť, keď šoférujete. Odporúčame vám dať si pozor aj na to, aby na spolujazdcovom sedadle nesedel opitý človek. Za toto všetko vám tiež hrozí pokuta.

Pri ukladaní pokuty sa prihliada okrem sadzobníka pokút aj na všetky aspekty priestupku, preto sa policajt môže rozhodnúť, či vám zadrží vodičský preukaz, uloží blokovú pokutu na mieste, prípadne vám príde pokuta domov poštou alebo vás len napomenie. Nikdy to však nesmieme podceniť a vždy je lepšie mať všetko v poriadku a v súlade so zákonom.

Pozri aj: Otestované! Poznáš tipy ako najrýchlejšie rozmraziť čelné sklo?

4 komentárov
Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

08.02.2019 13:02

také samozrejmosti všetko

Vaše meno:

Patrícia Hettešová

Patrícia Hettešová

08.02.2019 13:51

je zo zákona, že na spolujazdcovam sedadle nesmie sediet opity človek? nevedela som.

Vaše meno:

Peter Maňák

Peter Maňák

17.02.2019 23:39

Je mi to známe, ale pripomenutie nikdy neuškodí.

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

15.03.2021 12:34

nemám rád zatmavené sklá na iných autách,, cez priehľadné sklo, má človek totiž aspoň nejakú predstavu o situácii na ceste pred ( za daným vozidlom.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE