Pár letných štyridsiatok v paneláku bez klimatizácie a máme pocit, že máme slnka vyše hlavy. Za dobré správy od meteorológov zrazu považujeme tie o daždi a miernom studenom fronte. Ako osvieženie fajn, ale keď sa spolu s jeseňou studený front a sychravé počasie udomácni u nás natrvalo, zrazu nám to páliace slnko začne neznesiteľne chýbať. Dokelu, keby sa tak dalo zavariť s uhorkami a marhuľovým džemom...
So skracujúcimi dňami totiž začne náš mozog vysielať S.O.S. Naozaj ho teda tak potrebujeme? „Slnko je zdrojom všetkej našej energie, skutočne má teda veľký vplyv na našu fyzickú aj psychickú kondíciu,“ pritakáva doktor ajurvédskej medicíny Robin Raju, podľa ktorého akonáhle začne zapadať, prebúdza sa temnejšia časť nášho mozgu. „Takže v tmavších jesenných a zimných dňoch sme menej výkonní, lenivejší, naše trávenie sa spomaľuje, sme depresívnejší a úzkostnejší,“ predostiera nie príliš veselú perspektívu. Do jari je totiž ešte poriadne ďaleko. Ako si teda pomôcť? Nie sme totiž medvede, ktoré si môžu dovoliť zimu prespať. My fungovať musíme.
Pozri aj: Prečo sa mi nedarí schudnúť? Skutočne šťastní ľudia nechudnú?
V rovnakom čase vstávať aj jesť
Podľa ajurvédskeho odborníka je dôležité nastaviť si pravidelný režim dňa. Vstávať v rovnakom čase a v rovnakom čase aj jesť. „Telo sa tak nastaví podľa seba samého bez ohľadu na vonkajšie podmienky a ľahšie zvládne zmenu času aj nedostatok slnečného žiarenia. Veľmi pomáha pravidelné cvičenie, najmä uvoľňujúce cviky, niečo v štýle jógy, alebo ranná prechádzka. A ďalším krokom je, samozrejme, zmena stravy. Utlmené trávenie totiž musí na ťažké jedlá míňať priveľa energie. Preto je dobré v tomto období obmedziť mäso. Naopak, úplne neobmedzene môžeme jesť zeleninu, ovocie, dokonca aj čerstvo upečený chlieb, nie však z bielej múky a kvasníc. A rovnako dôležité je dostatočné množstvo kvalitnej pitnej vody.“
Odporúčame: Prečo sa nám vzťahy rozpadajú? Prečo sa zvyšuje rozvodovosť?