Fitlopta – čo všetko si môžeme na nej precvičiť?

Čaru fitlopty podľahli už mnohé domácnosti, najmä nežnejšie polovičky v nej. Fitlopta je totiž finančne, ale aj časovo nenáročná cvičebná pomôcka vhodná pre všetky vekové kategórie. Pomáha pri chudnutí, stabilite, bolesti v chrbte, je ideálna pre deti, ale aj pre tehotné ženy, či ľudí vo vyššom veku. Ako na nej teda cvičiť?

Ak sa aj vám doma povaľuje fitlopta a okrem nafúknutia neviete, čo ďalej s ňou, poradíme vám. Cvičenie na nej má totiž svoje zásady a to hlavne v sedení.

Odporúčame prečítať: Sladkosti bez výčitiek? Prečo nie?

Fitlopta – čo všetko si môžeme na nej precvičiť?

Zdroj: Shutterstock®

Na fitlopte by ste nemali sedieť len tak hocijako. Keďže podporuje stabilitu a pozitívne vplýva aj na chrbticu, správne sedenie sa nesmie podceniť. Sedíme v strede lopty, pričom chrbát by sme mali mať úplne vystretý. Hruď vypnutú a nohy mierne rozšírené (približne na šírku ramien). Fitlopty sa pri sedení nesmieme dotýkať lýtkami, kolená by mali byť nižšie ako bedrový kĺb. 

 

Odporúčame prečítať: Aby v krku ani na jeseň nebolelo

Fitloptu je tak vhodné používať aj namiesto stoličky, napríklad keď pracujeme s počítačom. Nezaťažujeme tak chrbticu, a tým, že je lopta menej stabilná ju zároveň stále nútime mať vyrovnanú, čo jej len prospieva.

 

Na čo fitlopta pomáha?

Fitlopta – čo všetko si môžeme na nej precvičiť?

Zdroj: Shutterstock®

Odporúčame prečítať: Jablko ako vitamínová bomba

Ako sme už naznačili cvičenie (už aj samotné sedenie) na fitlopte pomáha v boji s problémami s chrbticou. Okrem toho lopta pôsobí pozitívne aj na kĺby a nezaťažuje ich. Budúce mamičky, ale aj ľudia, ktorých trápia práve kĺby môžu vďaka fitlopte robiť napríklad pohodlné drepy. Stačí sa o loptu na stene oprieť chrbtom a cvičiť.

 

Fitlopta nám pri správnom používaní môže dokonca nahradiť mnohé cviky v posilňovni. Okrem drepov môžeme na nej robiť kliky, brušáky, posilňovať nohy, zadok, ruky, stehná...Rolovaním fitlopty po chrbáte si ho vieme aj kvalitne premasírovať. 

Fitlopta – čo všetko si môžeme na nej precvičiť?

Zdroj: Shutterstock®

Ako dlho by sme mali cvičiť? Odporúča sa pol hodinka denne, ale dobre vám urobí aj keď si na loptu nájdete aspoň pár minút. Ak máte nejaké vážnejšie zdravotné problémy, je vhodné sa aspoň na začiatku poradiť s odborníkom, aby vám ukázal sériu cvikov ušitých na mieru.

 

TIP NA ZÁVER: Nie je fitlopta ako fitlopta :) Na trhu existuje viacero veľkostí určenej aj podľa výšky. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia ste, tým väčšiu fitloptu potrebujete. Jej priemer sa obvykle pohybuje od 55 do 95 cm. To prvé číslo je vhodné pre ľudí, ktoré merajú do 160 cm, do 170 cm je to priemer 65, do 180 – 75, a ak máte výšku nad 180 centimetrov je tu ešte lopta s priemerom 85 aj 95 cm. 

Odporúčame prečítať: Poznajte druhy ryže a na čo sú vhodné

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

6 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

03.10.2014 08:47

mám ju doma ale priznám sa nepoužívam ju už dosť dlho, asi je najvyšší čas vybrať ju nafúkať a spraviť pre svoje telo niečo pozitívne :-)

Vaše meno:

anka  -                fb anka all saga saganová

anka - fb anka all saga saganová

03.10.2014 19:22

polhodinka na cvicenie trebalo by sa prinutit

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

03.10.2014 19:48

mám ju doma vnúčik sa s ňou hrá ja akosi nestíham no na cvičenie je super

Vaše meno:

Katarína Šutvajová

Katarína Šutvajová

03.10.2014 20:18

mám ju nafúktunú zastrčenú pod stolom,občas na nej sedím ale to je všetko,bolo by načase ju využívať pri cvičení

Vaše meno:

ľubka Olexyová

ľubka Olexyová

17.10.2014 14:04

skvele sa odreagujem pri cvičení na fitlopte,výborný relax

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

22.10.2014 08:05

dobrý článok musím ju kúpiť priatelke v práci je za počítačom ma málo pohybu

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE