Kondícia v zime – zanedbávaš ju? Udržuj telo v pohybe celý rok!

Celé leto ste boli pohybovo aktívne? Makali ste tak, že ste takmer dušu vypľuli? Teraz by ste to všetko zahodili? Nie nie, pekne treba ďalej na sebe pracovať a svoju kondíciu rozvíjať! Nezahoďte svoju kondíciu len kvôli tomu, že je zima. I v zime sa dá športovať a udržiavať kondíciu. Zhodneme sa na tom, že zima nie je leto a že zimné počasie nie je vhodné pre všetky druhy športu. No na udržanie kondičky v zime máme taktiež možnosť outdoorového a indoorového cvičenia. Poďme sa pozrieť na to, ako udržať svoje telo v pohybe aj v zimnom období!

Pozri aj: TOP cviky na štíhle ruky: Daj zbohom mľandravým pažiam!

indoorové aktivity

Zdroj: Shutterstock®

Indoor

Posilňovacie cvičenia v posilňovni sú príjemné a účinné a výhodou, že cvičíte v teple. Stroje nahradia slnko. A je to skvelá šanca zobrať so sebou dobrú kamarátku, s ktorou cez leto nemáte možnosť stráviť viac času. Každá sme iný typ. Niekto rád cvičí sám, iný v spoločnosti druhých. Z vlastných skúsenosti môžem povedať, že pre mňa je cvičenie vo dvojici zábavnejšie a taktiež povzbudzujúce. Okrem posilňovne sú postavené a v plnej prevádzke i kryté plavárne alebo telocvične. Alternatívnou môžu byť skupinové pohybové aktivity a športy, ako napríklad aerobic, zumba alebo joga. Vybehať sa môžete aj pri basketbale či volejbale.

Outdoor

Nadšencom zimných športov neohrozia vírusové ochorenia. Pohybom na čerstvom vzduchu posilnia kardiovaskulárny systém, spália kalórie a zabezpečia maximálny príval hormónov šťastia.

lyžovanie

Zdroj: Shutterstock®

Beh na lyžiach

A akým outdoorovým aktivitám sa v zime venovať? Beh na lyžiach je vhodný pre všetky vekové kategórie. Je zdrojom antidepresíva proti smútku a zlej nálade. Beh na lyžiach zapája do pohybu hornú i dolnú časť tela, vďaka čomu je precvičená široká škála svalov. Je aeróbnou aktivitou, ktorá zlepšuje činnosť srdca, pľúc a spaľuje nadobudnuté vianočné kalórie. Pri bežeckom lyžovaní spálite za hodinu približne 700 kalórií.

Lyžovanie

Lyžovanie je náročnejšie na obratnosť, koordináciu a rovnováhu. Pri lyžovaní je samozrejmosťou nielen tónovanie svalov, ale aj chudnutie. Za hodinu lyžovania spálite okolo 500 kalórií.

Odporúčame: Najlepšie cviky pre seniorov: Ako zostať v pohybe a plní energie?

korčuľovanie

Zdroj: Shutterstock®

Korčuľovanie

Oprášte korčule a hýbte sa na ľade. Korčuľovanie je ideálnym športom pre všetkých, ktorí chcú zostať fit a byť v kondícii bez prílišného zaťažovania kĺbov. Korčuľovanie na ľade je veľmi vhodná aktivita, ak chcete schudnúť či posilniť svalstvo dolných končatín. Formuje svalstvo zadku a ak budete hýbať i rukami, krásne ramená budú patriť i vám! Zimné štadióny ponúkajú možnosť venovať sa korčuľovaniu, ktoré spaľuje kalórie (asi 400 kcal za hodinu), posilňuje svalstvo a v neposlednom rade uvoľňuje hormóny šťastia. A keď prehovoríte aj svojho partnera na niektorú z týchto aktivít, tak sa hormóny šťastia rozprúdia dvojnásobne.

Odporúčame: 7 skvelých dôvodov, prečo začať plávať: Fascinujúce, čo takýto pohyb dokáže

12 komentárov
Miriama Dž

Miriama Dž

25.01.2013 18:39

jaaaaj kdeže ja keď je zima beriem knihu do ruky a nohy si dám pekne pod deku, mňa by nikto vonku nedostal. Ale je pravda, že je dobré aj v zime trošku si zacvičiť, ja si doprajem pár dobrých tanečkov na "letnú hudbu" :)

Vaše meno:

Stanka Ad

Stanka Ad

27.01.2013 19:19

presne aj ja nie som moc zimný typ, kniha, káva , teplá deka  a čakám do jari  :)

Vaše meno:

Sia322

Sia322

30.01.2013 17:01

myslím si, že je to dobré...:-))

Vaše meno:

Marieta Žulevičová

Marieta Žulevičová

31.01.2013 12:21

ja tiež zimu veľmi ´´nemusím´´...nechce sa mi nič a nie to ešte cvičiť:( ale zato prechádzok po čerstvom vzduchu mám vdaka svojej dcérke až, až...

Vaše meno:

Aňuša Smejo Gavlasová

Aňuša Smejo Gavlasová

03.02.2013 22:22

No ja som v zime zalezená a keď nemusím, von ani nejdem, to sa týka aj kondície. Straaaašne ju zanedbávam a aj keď ma to dosť štve, verím, že keď na jar znovu ožijem, dám všetko do poriadku :)

Vaše meno:

Zdesla

Zdesla

03.02.2013 22:27

Ja zimu milujem a aj keď teda kondícii veľa nedám, občasná lyžovačka, guľovačka, či sánkovačka s rodinkou, to je moje... 

Vaše meno:

Lienka Brindáková

Lienka Brindáková

04.02.2013 09:46

Milujem športy, výlety, túry, ktoré prislúchajú konkrétnemu ročnému obdobiu, čiže v lete milujem plávanie, v jari a jeseni behanie, a kolieskové korčule, a túto zimu som mala na pláne lyžovačky aj korčuľovanie.. no nešťastnou náhodou sa mi na začiatku zimy zlomila noha, a mám to dosť vážne, že ju mám v sádre už druhý mesiac :-(( dúfam, že svoje plány budem môcť uskutočniť budúcu zimu :/

Vaše meno:

Danka

Danka

22.05.2013 13:05

Túto zimu som hlavne korčuľovala, aj keď bolo pár pádov a modrín ten šport mám veľmi rada :)

Vaše meno:

Zuz Kosle

Zuz Kosle

04.12.2022 10:32

v zime dokazem kondiciu udrzat na trenigoch na ktore chodim a v lete na bicykli, jazdim na nom aj do prace

Vaše meno:

Oliv Medk

Oliv Medk

07.12.2022 13:18

ja ju nemam problem udrzat ani v zime, je to sice horsie ale da sa to

Vaše meno:

Lea Junsk

Lea Junsk

11.12.2022 10:46

zima je u mna na kondiciu vzdy horsia ako leto, ide to s nou vtedy dole vodou

Vaše meno:

Linda Nijkl

Linda Nijkl

18.12.2022 16:21

ja ju v zime trosku zanedbavam, mne sa v zime moc nic robit nechce tazsie sa mi nejako cvici

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE