Ako najlepšie oprať funkčné oblečenie? Tieto tipy ti pomôžu!

Ak chcete začať s behaním, určite viete, že nie je dôležité zamerať sa iba na samotný beh. Presnejšie, správne dýchanie, tempo či strava nie sú jediné veci, ktoré si musí každý začiatočník uvedomiť. Už sme vás informovali o všetkých dôležitých bodoch, ktoré by správny bežec mal dodržiavať a na rade je správna starostlivosť o oblečenie.

Pri praní si dávate pozor, aby ste biele neprali s farebným alebo, aby ste jemnú blúzku neprali tak, ako koberec. Rovnako dôležitým rozhodnutím je – čo s funkčným oblečením? Ako ho oprať bez toho, aby sa poškodila jeho funkcia? Prečítajte si základné veci o tom, ako správne prať funkčné oblečenie!

Akú funkciu má funkčné oblečenie?

Pri každom cvičení alebo pri zvýšenej fyzickej aktivite sa naše telo snaží vyrovnať so zmenami teploty, čoho výsledkom je pot. Veľa ľudí si myslí, že funkčné oblečenie je špeciálne určené na cvičenie, kvôli jeho schopnosti nasať pot. Dôležité to je hlavne v zime, kedy nám potom premočené oblečenie môže privolať chorobu. Avšak, funkcia tohto prádla je úplne opačná.

Funkčné oblečenie nám má nadmerný pot odvádzať preč od pokožky. Vlhkosť, ktorú telo vyprodukovalo, odvádzajú vlákna od tela do ďalšej vrstvy alebo na povrch, odkiaľ sa odparí. Ďalšou pozitívnou výhodou tohto oblečenia je, že nevytvára teplo, ale izoluje, čo je neoceniteľné hlavne v zime.

Pozri aj: Ako šetrne na pranie a sušenie bielizne, podľa jej druhu

funkčné oblečenie

Zdroj: Shutterstock®

Ako často prať?

Sú dva typy ľudí – tí, ktorí sa potia viac a tí, ktorí sa skoro vôbec nepotia. Ak je po behaní vaše oblečenie iba mierne vlhké, je jasné, že sa dá ešte párkrát použiť bez prania. Naopak, ak sa potíte veľa, oblečenie musíte prať po každom behu. Ktorá možnosť je lepšia – prať po každom cvičení alebo raz za čas?

Platí to isté, čo pri umývaní vlasov – čím viac budete umývať, tým viac si môžete vlasy zničiť (budú suché). Takže, čím častejšie budete funkčné oblečenie prať, tak tým viac môžu jednotlivé vlákna stratiť svoju štruktúru. Avšak vtláča sa nám otázka - prať oblečenie menej, aj napriek zápachu? Potenie je pre naše telo prirodzené a normálne. Napriek tomu, nadmerné potenie poskytuje väčšiu šancu na reakciu s baktériami, ktoré žijú na povrchu kože. Výsledkom je nepríjemný zápach, ktorý môže byť časom prenikavejší, kvôli množiacim sa baktériám, a tie nám môžu spôsobiť nepríjemné ochorenia pokožky. Z toho vyplýva, že v prípade, ak bude vaše oblečenie zapáchať, oprať ho musíte. Alebo môžete vyskúšať prírodné sušenie - čítajte ďalej!

potenie

Zdroj: Shutterstock®

Ako správne sušiť?

Či už ste sa rozhodli prať funkčné oblečenie po každom behu alebo raz za mesiac, sušte ho správne! Pranie aj sušenie je dôležité hlavne kvôli baktériám, ktoré sa môžu začať množiť, spôsobovať kožné problémy a samozrejme aj kvôli zápachu. Ale ako ho teda sušiť? Sušička na bielizeň je skvelý pomocník, avšak nie je vhodná na funkčné oblečenie.

Prvý dôvod, prečo použiť radšej slnko, je, že s vláknami, ktoré robia funkčné oblečenie tým čím je, sa nič nestane. Druhý dôvod je to, že slnečné lúče a čerstvý vzduch sú najprirodzenejšou sušičkou a avivážou zároveň. V sušičke nie je ani dostatočné teplo na to, aby zabilo všetky prítomné baktérie tak, ako to dokáže slnko.

Zaujme ťa:  Spinning alebo bicyklovanie v hale: Podľahni mu aj ty!

sušenie športového oblečenia

Zdroj: Shutterstock®

Ako prať?

Možno si pri praní vždy poviete – čím viac pracieho prostriedku pridám, tým čistejšia bielizeň bude. Bohužiaľ, aj v tomto prípade platí zlaté pravidlo, že menej je viac. Nadbytok pracieho prostriedku sa nedostatočne rozpustí a po vypratí sa bude uvoľňovať z oblečenia. Mnohí športovci preto odporúčajú používať tekutý prací prostriedok, ktorý sa tak nedrží na oblečení.

Je vhodné zadovážiť si taký prostriedok, ktorý je určený na pranie športového oblečenia a je jemnejší a šetrnejší k funkčným vláknam. Špeciálne prostriedky, určené na tento typ bielizne, väčšinou nielen chránia, ale aj eliminujú pachy. Aj pri samotnom praní si nezabudnite správne zvoliť program. Voľte si krátke programy, ideálne 30 minút – 30 stupňov.

pranie športového oblečenia

Zdroj: Shutterstock®

Milé dámy, ak chcete byť pravé bežkyne, zahrňte do svojho tréningového plánu aj správnu starostlivosť o oblečenie, v prípade, že používate funkčné oblečenie. Postačí, ak dodržíte tieto kroky:

  • Perte ho čo najmenej a udržíte si tak jeho funkčnosť. Nenechajte ho zapadnuté v skrini ani na dne koša s bielizňou, radšej dajte oblečenie vyschnúť na slnko, ktoré si navyše poradí s baktériami.
  • Používajte tekutý prací prostriedok a krátky program, to nepoškodí štruktúru funkčného oblečenia.
  • V zime môžete oblečenie jednoducho vysušiť a dezinfikovať, ak ho necháte vonku. Alternatívou v lete môže byť aj mraznička.

Neprehliadni: Prečo používať pracie orechy namiesto prášku? Tu sú dôvody!

1 komentár
Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

22.04.2018 07:30

zaujímavý článok..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE