Ako odstrániť škvrny od červeného vína? Toto pomôže, no konaj rýchlo!

Ak si myslíte, že najhoršie je dostávať z oblečenia alebo rozličných textílií škvrny od krvi alebo olejové škvrny, možno ste zabudli na červené víno. Pohár kvalitného vínka a dobré jedlo predstavujú perfektnú kombináciu, ktorej sa nedá nič vytknúť. Ak však tento mnohými obľúbený nápoj tmavej farby skončí na novej bielej blúzke alebo košeli, bledom obruse či krémovej sedačke, radosť dozaista nikomu neurobí. Škvrny od červeného vína sú síce odolné, no nie neodstrániteľné. Platí však, že čím rýchlejšie konáte, tým je šanca na záchranu látky vyššia.

Všetky nečistoty je vo všeobecnosti potrebné vyčistiť čo najskôr po ich vzniku. A s ktorými  pomocníkmi je vhodné pustiť sa do boja proti týmto vytrvalým škvrnám? Veľmi účinné sú rozličné suroviny, ktoré dozaista nájdete aj vo svojej domácnosti. V článku vám prinášame niekoľko tipov, ako sa zbaviť červených fľakov. Tieto známe aj menej známe triky vás zachránia v prípade, ak si na červenom víne nepochutnáte len vy, ale aj gauč či obľúbený kus šatstva. 

Odporúčame: Starostlivosť o chladničku: Ako často a čím ju čistiť?

soľ na červené víno

Zdroj: Shutterstock®

Soľ

Tento trik možno poznáte. Na fľaky od červeného vína sa totiž najčastejšie odporúča použiť obyčajnú kuchynskú soľ. Ihneď ako stopa po víne vznikne, poriadne ju celú zasypte soľou. Ak ste rozliali skutočne veľa vína, najskôr prebytočnú tekutinu opatrne odsajte napríklad vreckovou, aby sa fľak ešte nerozšíril. Následne nechajte nasypanú soľ pôsobiť aspoň 15 až 20 minút na oblečení a v prípade kobercov či sedačiek ju tam nechajte aj hodinu či dve. Kryštály soli všetko vysajú. Potom ich odstráňte a vyblednutý fľak dočistite buď vodou alebo ešte lepšie – sódou. Oblečenie preperte v rukách a hoďte do práčky, na koberec použite namočenú handričku.

Sóda bikarbóna

Siahnuť môžete aj po sóde bikarbóne, ktorá je skvelým pomocníkom pri odstraňovaní najrozličnejších škvŕn. Fľak od vína opäť najskôr osušte a potom naň nasypte v hrubej vrstve jedlú sódu, podobne ako v predchádzajúcom prípade soľ. Nechajte pôsobiť. Šatstvo či obrus nakoniec preperte v rukách, nábytok pretrite vlhkou utierkou. 

Biele víno

Pri znečistení textílií červeným vínom sa odporúča použiť na neutralizáciu práve biele víno. Tento trik je vhodné skúsiť hlavne pri škvrnách na oblečení. Ak je červená škvrna ešte mokrá, jednoducho ju oblejte primeraným množstvom bieleho vína. Nechajte pôsobiť zopár minút a potom fľak dočistite. Oblečenie preperte v rukách s použitím klasického mydla a hoďte ho do práčky.

škvrna od červeného vína

Zdroj: Shutterstock®

Citrónová šťava

Veľmi dobrým pomocníkom pri odstraňovaní červených vínových škvŕn sa môže stať aj citrónová šťava. Ideálne a najúčinnejšie je použiť čerstvú šťavu vytlačenú z citróna. Vzniknutý fľak oblejte citrónovou šťavou a pokojne naň poukladajte jeden alebo podľa potreby aj viac tenkých citrónových plátkov. Nechajte pôsobiť desať minút. Následne na blúzku, košeľu či obrus opäť použite mydlo a vodu. Po prečistení fľaku hoďte látku do práčky.

Mlieko

Čo robiť v prípade, ak ste si fľak od obľúbeného červeného vína všimli neskoro alebo ste naň zabudli? Nezúfajte, i v tomto prípade existuje zopár trikov, ako na to. V prvom rade sa odporúča použiť horúce mlieko. Oblečenie či obrus namočte do nádoby so zohriatym mliekom a nechajte máčať, kým sa nezačnú nečistoty uvoľňovať. Látku môžete tiež trochu preprať v rukách, najskôr v použitom mlieku, potom aj pod prúdom vody. Na záver opäť použite práčku.  

Ocot

V prípade zaschnutých škvŕn od červeného vína môžete miesto horúceho mlieka použiť aj ocot. Pripravte si dostatočne veľkú nádobu a zmiešajte v nej 2 až 3 litre vody s tromi až štyrmi lyžicami octu. Do roztoku namočte látku a nechajte pôsobiť, a to pokojne aj hodinu. Potom ju bežne operte v práčke s nejakým pracím prostriedkom, prípadne ju podľa potreby najskôr preperte aj v rukách.

Pozri aj: Návod, ako eliminovať mrhanie jedlom: 5 krokov, ktoré zvládneš hravo!

3 komentárov
Mária Chromíková

Mária Chromíková

17.02.2020 09:54

Zaujímavé tipy.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

17.02.2020 15:00

zatiaľ sa mi to nestalo, nakoľko u nás sa víno nepije, používam ho iba pri varení

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

18.02.2020 09:04

o soli viem ale ostatné je pre mňa novinka, dobre vedieť

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE