Ako odstrániť žuvačku z oblečenia? Nožničky odlož, toto ti pomôže!

Na škvrny od červeného vína na blúzke či bielom obruse pomôže soľ aj sóda bikarbóna. Ak na oblečení objavíme fľaky od krvi, siahnuť môžeme po octe a hlavne treba vždy používať len studenú vodu. Na mastné nečistoty na oblečení zase funguje kvalitný saponát alebo i krieda. Väčšiny škvŕn sa dá nejako zbaviť, treba však konať rýchlo a poznať tie správne triky. Čo však vtedy, keď na oblečení nájdeme prilepenú žuvačku? V horšom prípade sa môže dostať do chlpatého koberca či dokonca vlasov. I v tejto situácii sa môžeme spoľahnúť na niekoľko pomocníkov. Ako si poradiť so zalepenou žuvačkou, vám poradíme v nasledujúcom článku.

Ľad

Niektoré fígle sú známe, iné zase menej. Medzi tie najznámejšie však môžeme zaradiť asi použitie ľadu. Vplyvom chladu žuvačka stvrdne a je ju tak možné veľmi ľahko odstrániť. A ako na to? Ak ste žuvačku objavili na nejakom kuse oblečenia, jednoducho ho zložte a umiestnite na jednu až dve hodiny do mrazničky. Zamrznutú žuvačku môžete z odevu ľahko zoškrabať. Pomôcť si viete napríklad i pinzetou. Ak sa žuvačka prilepila na niečo, čo sa do mrazničky nezmestí, použite kocky ľadu či nejaké vrecko s mrazenou zeleninou. Chladný predmet priložte na žuvačku. Počkajte, kým stvrdne a olúpte ju.

Pozri aj: Zafarbená bielizeň alebo vreckovka: Ako riešiť nehody v práčke?

žehlička

Zdroj: Shutterstock®

Žehlička

So žuvačkou na textile sa dá bojovať nielen s pomocou chladu, ale aj tepla. Na tento trik budete potrebovať žehličku a nejaký pijavý papier, novinový papier, prípadne servítku. Odev rozložte na dosku na žehlenie či stôl. Následne žuvačku prikryte papierom a miesto prežehlite. Žuvačka sa tak nalepí na papier. Bez neho to nikdy neskúšajte, inak žuvačka skončí na žehličke! Ak na látke ešte zostanú nejaké zvyšky, odstráňte ich kefkou. Žuvačku sa tiež odporúča zahriať fénom. Potom na ňu priložte mikroténové vrecko, na ktoré sa rýchlo prilepí.

Technický benzín

Pri probléme so zalepenou žuvačkou môžete siahnuť aj po technickom benzíne. Pri práci s týmto chemickým prípravkom si dávajte pozor! Ide však zároveň o dobrého pomocníka v domácnosti, vďaka ktorému sa napríklad zbavíte i mastných škvŕn na oblečení. A ako s jeho pomocou odstrániť odolnú žuvačku? Kus nejakej látky či menšiu handričku namočte do technického benzínu a opatrne ňou potierajte žuvačku. Tá začne meniť konzistenciu a vy ju budete môcť ľahšie odstrániť. Tento trik môžete vyskúšať aj pri žuvačkách zalepených v kobercoch alebo na sedačkách. Vždy je však vhodné vyskúšať reakciu technického benzínu a konkrétnej látky na nejakom nie úplne viditeľnom mieste. Predídete tak zbytočným škodám.

odlakovač na nechty

Zdroj: Shutterstock®

Odlakovač na nechty

Ak doma nemáte technický benzín, možno nájdete obyčajný odlakovač na nechty. Pri jeho použití opäť platí, že ho najskôr vyskúšajte na neviditeľnom kuse látky, napríklad niekde na leme z vnútornej strany. Zistíte tak, či náhodou látka vplyvom odlakovača nezmení farbu a podobne. Postup odstraňovania žuvačky je podobný ako v predchádzajúcom prípade. Handričku namočte do prípravku. Žuvačku potierajte a zároveň pomaly odstraňujte. Postupne bude opadávať. Ak na látke ešte niečo zostane, dočistite to kefkou.

Mazivo WD-40

Ako posledné môžete vyskúšať aj WD-40, čo je snáď najznámejšie a najpredávanejšie technické mazivo na svete. Zoženiete ho aj vo väčších supermarketoch v oddeleniach s domácimi potrebami, farbami a náradím či v špecializovaných predajniach. Nie je to drahá záležitosť a vždy sa ju oplatí mať doma. Ak objavíte niekde zalepenú žuvačku, nastriekajte na ňu tento prípravok. Potom ju už jednoducho zlúpnete. Pozor však, ide o mastný produkt, preto látku bude treba i vyprať. Toto mazadlo môžete vyskúšať použiť aj pri odstraňovaní žuvačky z vlasov. Žuvačku postriekajte, hrebeňom vyčešte a vlasy vyumývajte. Pri žuvačke vo vlasoch môžete skúsiť rovnakým spôsobom použiť aj olivový olej. 

Odporúčame: Správna starostlivosť o bluetoothové slúchadlá: Ako im neodzvoniť?

2 komentárov
Mária Chromíková

Mária Chromíková

01.03.2020 14:37

mrazničku už mám vyskúšanú.

Vaše meno:

Anna Pavlačková

Anna Pavlačková

02.03.2020 11:28

Ja mám tiež skúsenosť s mrazničkou

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE