Ako presádzať orchidey? Osvoj si niekoľko pestovateľských tipov

Tešili ste sa z krásnych orchideí, ale uhynuli? Netrápte sa. Poradíme vám, ako sa o ne správne starať.

Orchideám vyhovuje svetlé miesto bez priameho slnka. Najvhodnejšia teplota v zimnom období je 22°C cez deň a o niečo nižšia v noci. V lete horúčavy znášajú dobre, ale teplota by nemala klesnúť pod 16°C. Na polievanie je najvhodnejšia dažďová voda, ale môže byť aj odstáta filtrovaná. Pri  orchideách rodu Phalaenopsis dajte pozor, aby substrát medzi jednotlivými zálievkami preschol. Orchideu na pol hodiny položíme do nádoby s vodou, aby načerpala potrebnú vlahu a približne do každej tretej zálievky pridáme hnojivo na orchidei.

Pozri aj: Rastliny najvhodnejšie do spálne: Toto sú jasní víťazi!

ako správne pestovať orchidey

Zdroj: Shutterstock®

Ako si presadíme orchidey

Orchidey presádzame väčšinou raz za dva roky. Najvhodnejším obdobím je jar, ale presádzať môžeme len rastliny, ktoré nekvitnú. Orchideu vyberieme z črepníka, očistíme korene, suché alebo poškodené odstránime. Veľmi dlhé korene skrátime o tretinu. Ak na rastline zostalo málo koreňov, zmenšíme listovú plochu a odrežeme niektoré zo starých listov. Rany ošetríme prachom z dreveného uhlia alebo potrieme mletou škoricou, aby sme zamedzili šíreniu plesne. Orchideu položíme do nového črepníka, opatrne rozložíme korene a zasypeme substrátom. Po presadení ju každý deň rosíme, až po týždni ju začneme zavlažovať.

Inšpiruj sa: Na čo je dobrý zvlhčovač vzduchu? Neuveríš, ale dokáže liečiť

starostlivosť o orchidey

Zdroj: Shutterstock®

Nie obyčajná zemina

Orchidey, ktoré pestujeme v bytoch, patria takmer výhradne k epifytickým druhom, teda korene slúžia k upevneniu rastliny k podkladu. Niektoré možno pestovať bez pôdy na kusoch kôry. Substrát, do ktorého rastlinu sadíme, musí byť vzdušný, ľahký a priepustný. Môžeme si kúpiť špeciálny substrát na orchidei alebo si vyrobiť vlastný. V pomere 1:1:1 zmiešame približne dvojcentimetrové kúsky zdravej borovicovej kôry, bežný biely polystyrén a kúsky nastrihaného molitanu. Do tejto zmesi pridáme rašelinu a záhradnícky perlit.

ako správne presádzať orchidey

Zdroj: Shutterstock®

Vyberáme vhodný črepník

Pri výbere črepníka musíme pamätať na dôležitú vec. V koreňoch orchideí je zelené farbivo, ktoré na fotosyntézu potrebuje svetlo. Aby nám orchidey z rodu Phalaenopsis, známe ako lišajovce, prinášali radosť zo svojich kvetov, musíme ich zasadiť do priehľadného črepníka.

Čo keď nám nekvitnú?

Ak lišajovce nekvitnú, máme niekoľko možností. Najjednoduchšie je vyskúšať hnojivo s vyšším obsahom fosforu a nižším obsahom dusíka, ktoré podporuje kvitnutie. Počas zimy, keď je menej prirodzeného svetla, presunieme rastliny priamo k oknu. Zmena miesta môže byť impulzom ku kvitnutiu. Nie je vhodné pestovať orchidey pri rovnakej teplote. Ak znížime teplotu o dva stupne a  prestaneme prihnojovať, malo by to naštartovať kvitnutie, ak dodržíme ostatné pestovateľské podmienky.

Vybrali sme: Aké sú účinky medvedieho cesnaku? Spoznajte jeho liečivú silu!

9 komentárov
Lucia Valková

Lucia Valková

17.03.2019 05:12

Užitočné rady.Pustím sa do toho,niektoré by to už veru potrebovali...

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

17.03.2019 07:59

Správna starostlivosť prinesie "ovocie", ďakujem za tipy!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

17.03.2019 17:01

pestujem ich, myslím, že úspešne, lebo skoro stále kvitnú

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

17.03.2019 21:46

Orchidea je krásny kvet,aj ja ich mám niekoľko.Ešte som neskúšala presádzať.Asi vyskúšam,lebo práve mi kvitne len jedna.

Vaše meno:

Renáta Gallerová

Renáta Gallerová

17.03.2019 21:58

Tento článok je pre mňa veľmi užitočný. Mám tieto kvety, no už dlhšiu dobu mi nekvitnú....Skúsim ich presadiť a premiestniť na iné miesto. Možno sa mi za to odvďačia.

Vaše meno:

Anna Haverlíková

Anna Haverlíková

25.03.2019 21:54

Dodali ste mi odvahu pustiť sa do presádzania, pretože som mala stále pocit, že im tá manipulácia ublíži..........

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

16.04.2019 11:09

Neviem, či by som sa dal na to presádzanie. Aj keď orchidey možno stoja za to.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

21.04.2019 15:17

mne orchidey už viacej razy vyhynuli,asi niečo nerobím správne

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

11.06.2019 14:09

najskôr som sa bála orchidey presádzať,potom som si povedala,že poručeno Bohu,ak vykapú tak vykapú,aj dlhé korene som skrátila a div sa svete,orchidea,ktorá vyzerala na vyhynutie,ožila a onedlho zakvitla.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE