Ako sa zbaviť zápachu v domácnosti?

Z času na čas sa v každej domácnosti objaví nejaký tajomný zápach. Či už nám vrásky na tvári začne robiť štrajkujúci odtok, alebo chladnička, či umývačka riadu... Pre citlivé nosy to dokáže byť doslova pohroma. A tak keď našu domácnosť posadne nejaký nepríjemný zápach, nepomôže ani dokonalé upratovanie. Zápachu sa musíme nadobro zbaviť a na to sú najlepšie jednoduché triky.

 

Na zápach aj ten najsilnejší sú veľmi účinne citrusy. Poradia si dokonca aj so zatuchlinou, či cigaretovým dymom. Citróny, limetky, alebo tiež mandarínky, grapefruity, či pomaranče zbavíme kôry, ktorú buď nastrúhame, alebo len natrháme na menšie kúsky. Môžete vyskúšať aj inú variantu, kedy citrusy nakrájate na kolieska. V byte ich uložte na miesta, kde vás trápi zápach.

 

Odporúčame prečítať: Ako využiť zvyšky jedla, alebo ako variť ekonomicky?

Ako sa zbaviť zápachu v domácnosti?

Zdroj: Shutterstock®

Nepríjemné pachy dokáže stiahnuť aj zrnková káva. Nasypte ju do mištičky, alebo na tanierik a už za okamih doslova ucítite zmenu. Takýto pohlcovač pachov môžete uložiť na toaletu, do kúpeľne, ale tiež do chladničky. Ak patríte k fajčiarkam, ale jedného máte doma, nasypte kávu aj do popolníka, potom čo ho vyumývate. Káva začne zachycovať cigaretový dym aj pach.

 

Ak ste prišli na zdroj toho, čo vám vyvolalo zápach, dôkladne to vyčistite octom – respektíve octovou vodou. Ocot má nielen dezinfekčnú, ale aj antibakteriálnu schopnosť, zároveň odstráni všetky nežiaduce pachy. Ocot je najvhodnejšie použiť pri čistení chladničky, ale tiež rúry, mikrovlnky, dokonca aj odtokov.

 

Odporúčame prečítať: Najzdravšie prímorské ingrediencie v kuchyni

Ako sa zbaviť zápachu v domácnosti?

Zdroj: Shutterstock®

Zo svojich zásob môžete okrem octu použiť aj sódu bikarbónu. Ideálna je na čistenie kobercov, stačí na to jednoduchý trik. Sódu bikarbónu vysypte na koberec a nechajte pôsobiť približne hodinu. Potom sódu povysávajte a tešte sa z vynoveného koberca. Sódu môžete použiť ako hltač pachov v podobe roztoku. Sódu bikarbónu zmiešajte s vodou až kým nevznikne kašička, dajte ju do misky a umiestnite tam, kde vás zápach najviac trápi.

 

NÁŠ TIP: Vyrobte si vlastný osviežovač vzduchu. Vezmite väčší pomaranč a napichajte doňho voňavé klinčeky a badián. Domácnosť vám krásne rozvonia typickou vianočnou vôňou. Rovnako dobre zapôsobí aj škorica, či vanilkový struk. 

 

Odporúčame prečítať: Ako zachrániť presolené jedlo?

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

1 komentár
Andrea Kyjanicová

Andrea Kyjanicová

16.09.2015 12:48

ocot vzdy a skoro vsade :D

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE