Jarná očista môže byť veľmi chutná

Naše telo priam baží po jarnej očiste, po prívale ľahkej stravy plnej vitamínov a sily priamo z prírody.

 

Najlepšie urobíte, keď si v rámci detoxikačných kúr práve teraz doprajete chutné ovocné a zeleninové šťavy a ako zdravé maškrty napríklad dokonalé smoothies. Ako na to?

 

Čerstvé šťavy sú pokladom: odšťavené ovocie a zelenina sú ľahšie stráviteľné, telo z takto upravenej dužiny príjme viac minerálov a vitamínov. Navyše organizmus nie je preťažený vlákninou.

 

Ako správne odšťaviť

 

Pre dobré odšťavenie a chutný nápoj je dobré kombinovať taký kus ovocia alebo zeleniny, ktorý urobí základnú šťavnatú bázu a k tomu to, čo bude hlavnou chuťou. Napríklad do ovocných štiav je vhodné dávať ako základ šťavnaté jablko a k tomu to ovocie, ktoré má mať dominantnú chuť. Pre zeleninové šťavy vám ako základ môže poslúžiť uhorka.

 

 

Odporúčame recenziu: PHILIPS inteligentný hrniec Multicooker HD 3037/70

odšťavovač philips

Zdroj: Shutterstock®

Špeciálne jarné zdravé prekvapenia dosiahnete, ak si k uhorke pridáte šťavel alebo špenát, stonkový zeler, mladú mrkvičku prípadne aj cviklu. Vďaka ponuke v našich fresh marketoch je našťastie zeleniny na výber vždy dosť. A ak radi skúšate pikantné, ďumbier vám pridá horúcu chuť, ktorá prehluší občas trocha nevýraznú chuť zeleniny.

 

Jarného ovocia je menej, ale zato exotická ponuka je na jar vždy dostupná. Citrusové plody, ananás, jablká a hrušky sú základ.

 

Základným princípom odšťavovania v prípade detoxikácie je, aby ste svoje ovocné dávky prijímali častejšie, ale nie vo veľkých množstvách. Dve – tri deci na dávku stačia a nezabudnite k tomu pridať aj deci až dve vody. Šťavy si pripravujte vždy čerstvé, pretože odšťavená tekutina začne relatívne rýchlo kvasiť, v podstate je nevhodné ju odkladať.

 

Odporúčame prečítať: Duša z ovocia

 

 

Ako odšťavovať 

 

Najväčším strašiakom býva umývanie odšťavovača, veď hodiť do prístroja očistený pomaranč a jablko či zeleninu a premeniť na chutný nápoj je chvíľka. Ale čistiť? Nuž najnovšia generácia odšťavovačov Philips HR1871 prišla s výborným riešením, ako zatočiť s neobľúbeným umývaním – presvedčí vás unikátnou funkciou rýchleho čistenia QuickClean.

 

Stačí, ak po odšťavení nalejete do stroja pohár vody a zapnete. Po necelej minúte je odšťavovač zbavený nečistôt. Vysypete odpad a jednotlivé časti len opláchnete alebo dáte priamo do umývačky riadu. Inovatívne nerezové sitko s mimoriadne hladkým povrchom ovocie dokonale odšťaví, avšak vďaka povrchu sa na ňom nezachytí prakticky žiadna nečistota. Umytie čistou vodou pri vysokých otáčkach je efektívnym spôsobom, vďaka ktorému ostane prístroj zbavený nečistôt.

 

Celý odšťavovač má skvelé jednoduché intuitívne ovládanie, vďaka ktorému ho rýchlo poskladáte a rovnako rýchlo vyčistíte. Vašou úlohou zostane len si vychutnávať plnú dávku vitamínov v obľúbenom kokteily. Odšťavovač má praktickú integrovanú nádobu na dužinu a všetky súčiastky sú vhodné aj do umývačky riadu. 

 

Smoothies

Zdroj: Shutterstock®

Smoothies pre maškrtné jazýčky

 

Samozrejme, nežijeme preto, aby sme umreli na zdravú stravu, ale občas si môžeme dovoliť aj voľačo maškrtné. A viete, že môžete spojiť zdravie a maškrtenie? Akurát pozor, smoothies, lahodné mixované nápoje zväčša s banánovým základom sú riadnou energetickou bombou.

 

Na dobré smoothies, čo je nápoj z rozmixovaného, teda nie odšťaveného ovocia (či zeleniny), potrebujete okrem ingrediencií aj špičkový ponorný mixér najlepšie s technológiou ProMix, akým je Philips Avance Collection HR1673. Hlavica mixéra poskytuje špeciálnu ochranu proti vyšpliechnutiu, vďaka ktorej ostávajú tekutiny stále v nádobe, nie po celej kuchyni. Ergonomický tvar mixéra dobre padne do ruky, tlačidlom SpeedTouch môžete ovládať výkon až na maximum. Ponorný mixér vám zo surovín pripraví absolútne hladký nápoj, ktorý do seba vtiahnete s labužníckou radosťou. Navyše jeho mixovaciu hlavu spokojne môžete dať do umývačky riadu.

 

Ideálne je, ak na smoothies využijete jeden banán, jahody, čučoriedky, maliny, pre exotickejšie chute mango. Smoothies môžu byť aj zeleninové, pre odvážnych – môžete kombinovať, čo len chcete, ale skúste papriky, paradajky, uhorky, špenát, rímsky šalát, čakanku, rukolu, zeler, mrkvu, cviklu a pod. V prípade kombinácií ovocia a zeleniny odporúčame dať dve tretiny ovocia a tretinu zeleniny. Ak chcete mať v nápoji aj mliečnu zložku, skúste pridať napríklad jogurt.

 

Odporúčame prečítať:  Nebaví vás žehlenie? Naparujte!

mixér na smoothies

Zdroj: Shutterstock®

2 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

25.03.2015 14:28

ak by mi šťavičky niekto prichystal určite by som sa na to dala

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

22.05.2015 09:48

Smoothies si robím každý deň :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE