Overené rady: Ako predĺžiť životnosť rezaných kvetov vo váze?

Ktorá z nás by ich nemala rada? Kvety vo váze, ako aj kvety všeobecne, vedia nám ženám doslova pohladiť dušu, o to viac, ak sú darované z lásky alebo ako prejav vďačnosti. Rovnako nás však tešia aj kvety, ktoré si kúpime samy pre seba, len tak, pre radosť. A aby nám túto radosť prinášali čo najdlhšie, poradíme vám niekoľko trikov, ako si svoje kvietky užiť čo najdlhšie. Ako udržať kvety vo váze dlhšie čerstvé? Takto!

Gerbery

Nebojte sa do vody s gerberami pridať aj kvapku saponátu. Hoci táto rada neznie dvakrát prívetivo, skutočne spomalí proces vädnutia kvetov.

Bude sa ti páčiť: Kvety v spálni: Zisti, ktoré sú vhodné a s čím ti vedia pomôcť!

ako pestovať gerbery

Zdroj: Shutterstock®

Ľalie

V prvom rade je potrebné odstrániť piestiky s peľom, čím nezabránite len nežiadúcim fľakom od peľu, ale tým aj predĺžite životnosť ľalií vo váze.

Ruže

Ide o jedny z najchúlostivejších kvetov, hoci napohľad pôsobia silno a životaschopne. Jednou z babských rád, ako udržať ruže vo váze čo najdlhšie čerstvé a voňavé, je dopriať im teplú vodu (od 35 do 45 °C), pričom voda by mala siahať asi do polovice vázy. Ale pozor! V teplej vode ruže nechajte len obmedzený čas – nie dlhšie, ako dve hodiny. Po tomto čase vodu vylejte a nahraďte ju klasickou – studenou, respektíve vlažnou. Potom už meňte ružiam vodu zhruba každý druhý deň.

ako predĺžiť životnosť tulipánov

Zdroj: Shutterstock®

Tulipány

V tomto prípade sa konce stoniek zarezávajú rovno a ponorené musia byť v studenej / vlažnej vode len natoľko, aby boli zakryté konce kvetov. Tulipány neobľubujú veľké množstvo vody, resp. im neprospieva prijímanie veľkého množstva vody, nakoľko vtedy prirýchlo rozkvitnú a aj odkvitnú.

Ak sa pustite do hľadania ďalších tipov, ako predĺžiť výdrž tulipánov alebo iných rezaných kvetov, tak môžete natrafiť aj na ďalšie, celkom zaujímavé. Niektoré žienky odporúčajú do vázy s kvetmi pridať lyžičku cukru a lyžičku jablčného octu. Ďalší trik spočíva v hodení medených mincí do vázy, ktoré zabraňujú množeniu baktérií a tvorbe plesní.  

rezané kvety

Zdroj: Shutterstock®

A ešte niekoľko overených a užitočných rád:

 • Do vody by mala byť ponorená iba stonka kvetu, nie listy – tie obtrhajte, pretože rýchlo podliehajú hnilobe.
 • Dobrou voľbou bude aj zakúpenie si špeciálnej výživy pre rezané kvety – vtedy nemusíte vodu každý deň vymieňať, stačí dopĺňať. Poprípade výživu môžete nahradiť tabletkou aspirínu.
 • Do vody môžete pridať aj dezinfekčný prostriedok s obsahom chlóru (napríklad Savo). Tento prostriedok zabráni šíreniu mikroorganizmov, ktoré spôsobujú hnitie kvetov. 
 • Dôležité je správne odrezávať stonky – rez by mal byť šikmý (pri tulipánoch rovný), aby bola plocha rezu čo najväčšia a používajte na to ostrý nôž, nie nožnice. Každý rez má mať maximálne dva centimetre.
 • Môžete vyskúšať aj trik s ľadom a každý deň vhodiť do vázy s kvetmi najviac dve kocky ľadu. Práve ľad zabráni tvorbe a šíreniu baktérií vo váze. 
 • Rezané kvety potrebujú vlažnú vodu, teda nie studenú, ani teplú.
 • Stonky kvetov by ste mali zarezávať pravidelne, avšak vždy len ráno alebo večer, ideálne ráno, kedy je v stonke najviac vody, a to každý deň.
 • Stonky by nemali byť ponorené viac, ako desať centimetrov.
 • Vázu udržujte stále čistú, aby ste zabránili tvorbe baktérií, mikroorganizmov a kalov. Rovnako čistá musí byť aj voda, preto ju meňte každý deň.
 • V prípade gladiol sa odporúča odtrhnúť vrchné puky, slnečnice môžete na chvíľku vložiť do horúcej vody, až potom do vázy a sviežosť obľúbených frézií zase predĺžite pridaním octu do vázy.
 • Jedným z pravidiel, ktorého by ste sa mali držať je, že kvety vo váze by nemali byť umiestnené do blízkosti zdroja tepla a rovnako by nemali byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu. 

Máte aj vy svoje domáce a osvedčené triky, ako predĺžiť životnosť a sviežosť kvetov vo váze? Podeľte sa s nami o ne nižšie v komentári!

Odporúčame: Jedlé kvety: Pestrofarebný gastronomický hit, ktorý musíš vyskúšať!

Naposledy aktualizovaný článok: 12.2.2023

12 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

04.07.2018 09:04

super triky... a ja som do každej vázy dávala vodu dobre že nie po vrch..... a opak je pravdou...

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

04.07.2018 21:09

Dobré rady...Počula som,že do vázy s kvetmi sa môže dať lyžička cukru,alebo acylpyrín.Ale neviem potvrdiť,či to pomáha.Kvety mám rada,ale vždy mi je ľúto,ked ich už musím vyhodiť.

Vaše meno:

Lenka Rudicka

Lenka Rudicka

06.07.2018 08:47

Super je mi veľa krát ľúto keď dostanem kyticu a moc rýchlo mi zvedne :(

Vaše meno:

Erika Podskubová

Erika Podskubová

06.07.2018 13:06

ja tiež používam rôzne triky,teraz som dala trochu cukru zatiaľ sa kvety držia

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

06.07.2018 13:44

je hodně věcí o kterých slyším poprvé, já dávám do vody acylpirin, ale moc to nezabírá

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

12.07.2018 17:46

Užitočné rady, niektoré využívam; ďakujem!

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

18.12.2018 10:08

Zaujímavý tip na tulipány.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

14.04.2022 16:48

veľmi záleží na tom, kedy boli kvety odrezané

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

14.04.2022 17:19

Ďakujem pekne za radu. Vždy dostávam kvety od môjho snúbenca, a väčšinou ruže. Vôbec som netušila ,že ich treba dať do teplej vody..

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

12.02.2023 16:30

je rozdiel medzi kúpenými kvetmi, ktoré precestovali množstvo km a boli skladované v chladiacich boxoch a kvetmi čerstvo narezanými v záhrade

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

13.02.2023 08:42

Ja zvyčajne kupujem rezané kvety, ku ktorým je výživa pribalená, len ju rozpustím vo váze s vodou.

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

14.02.2023 18:23

veľmi užitočné rady

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE